Kaymakamlık Sadece Hayalinin Mesleği Olmasın

11 Temmuz 2017 Salı, 15:48

100 kişilik Kaymakamlık Alımı Sonrası kısa sürede sınava hazır olmak için kaymakamlık adayları çalışmaları hızlandırdı. Sıfırdan hazırlanmaya başlayanlar kaymakamlık için neler yapmalı? Çalışma hayatı olanlar Kaymakamlık Sınavına Nasıl Hazırlanmalı? Günün yalnızca belirli bir saatini çalışmaya ayıran evliler, kısıtlı zamanda kaymakam olmaya götüren adımları Tek Uzaktan Eğitim (TEKUZEM) Rehberlik Uzmanı sizler için anlatıyor.

Kaymakamlık Sınavına Nasıl Hazırlanılmalı?

Kaymakamlık sınavına hazırlanırken önceliğimiz mutlaka sınavın en önemli başlıklarından biri olan İdare Hukuku zeminimizi kuvvetlendirmek olmalıdır. Ekonomi konusunda İktisat derslerimizde bol örnek ile konu çalışmalarımızı pekiştirmeli, açık uçlu soru çözme tekniğine adapte şekilde sınav hazırlığımızı götürmeliyiz. Anayasa Hukuku, Türkiye’nin İdari Yapısı ve Türkiye‘de Mahalli İdareler gibi karıştırılabilir sözel ezbere dayalı derslerimizde bol tekrar ile öğrenmeyi pekiştirmeliyiz.

Sıfırdan hazırlanmaya başlayanlar kaymakamlık için neler yapmalı?

Sınava yalnızca ilgili fakültelerin mezunları katılabildiği için; mezun olduğunuz bölüm sebebi ile ister istemez konularla ilgili bir yatkınlığınız bulunmaktadır. Lisans hayatınız boyunca sınav türü olarak çoğu sınav dersinden test usulünde vize ve finallere giren kaymakam adayları bu sınav için mutlaka bilgilerini açık uçlu soru tipine uyarlamalıdır. Unutulmuş bilgiler dahi olsa mesleğiniz sebebi ile sınav müfredatının bir kısmına mutlaka yatkınlık duyarak daha kolay çalışacaksınız. Bu nokta da eksiklerinizi açık uçlu soru çözümleri ile tamamlayabilirsiniz.

Çalışma hayatı olanlar ve günün yalnızca belirli bir saatini çalışmaya ayıran evliler Kaymakamlık Sınavına Nasıl Hazırlanmalı?

Kaymakamlık sınav ilanı sonrası kısıtlı sürede sınav sistemine ve çalışmaya adapte olmaya gayret eden adaylar yetiştirme korkusu yaşamaktadır. Bu süreçte aktif çalışma hayatı olan ve ev hayatı sebebi ile sorumluluğu bulunan evli adaylar gün içerisinde çalışma sürelerini verimli değerlendirmelidir. Önceliği sınavın en çok soru çıkan derslerine vererek her tamamlanan konu için açık uçlu soru çalışmaları yapılmalıdır.

Kısıtlı zamanda kaymakam olmaya götüren adımlar;

Sınavın hukuk konularına göre daha kolay konularından olan ve sınavda %40 önemi bulunan Genel Kültür Genel Yetenek dersleri Türkiye de Demokratikleşme ve İnsan Hakları, Türkiye’ nin Sosyoekonomik yapısı gibi konular sona bırakılabilir.  Sınav hazırlığı boyunca her gün 10 açık uçlu Türkçe ve Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi sorusu çözülmeye gayret edilerek pratik yapmak önemlidir. Sınava 10 gün kalana kadar her aday sınav konularını tamamlamaya gayret etmeli son 10 günü yoğun deneme genel tekrar ve yeni mevzuat okumaları ile tamamlamalıdır.

Kaymakamlık Sınav Eğitimleri ve Rehberlik Desteği için 444 5 835 ya da rehberlik@tekuzem.com dan Tekuzem’ e ulaşabilirsiniz.

3 Yorum

 1. Gamze

  12 Temmuz 2017 at 14:08

  444 5 835 no’lu TEKUZEM Çağrı Merkezimizi arayarak, eğitim uzmanlarımızla, kaymakamlık eğitim programı hakkında görüşebilirsiniz.

 2. Serhat

  11 Temmuz 2017 at 16:48

  Emre bey merhaba, 444 5 835 ya da rehberlik@tekuzem.com adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 3. Emre

  11 Temmuz 2017 at 16:19

  nasıl bilgi alabilirim

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.