Sınavlar

2022-DGS’de Neler Değişti?

 

Hangi Adayların Sınav Puanı Hesaplanmayacak?

Sözel ve sayısal testlerden en az 1 ham puan almanız gerekmektedir. Her iki testten de en az 1 ham puan alamazsanız puanınız hesaplanmayacak.

Soru Sayısı Kaç Oldu?

Daha önce 120 soru olan DGS soru sayısı 2022’de 100 soru olacak.

Sınav Süresi Kaç Dakika Oldu?

Daha önce 150 dakika olan DGS süresi 2022’de 135 dakika olarak belirlendi.

Puan Hesaplamaları Nasıl Olacak?

Soru sayısının değişmesi ile birlikte puan hesaplaması da değişti.

Yapılan açıklama:

“Yetenek testinin sayısal ve sözel bölümleri için adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Adayların, sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece adaylar için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı tarafından cevabının değişmesi gerektiği tespit edilen sorular olması durumunda, bu doğrultuda güncellenen cevap anahtarı esas alınmak suretiyle puanlama yapılacaktır.”

Soruların Kapsamı Nasıl Olacak?

Sınavda sorulacak sorulan kapsamı hakkında, “Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. Testte, 50 sayısal ve 50 sözel olmak üzere toplam 100 soru yer alacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.” denildi.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu