Haberler

DGS İle Lisans Bölümü Kazananların Burs/Kredi Durumu

2 yıllık önlisans program okuduktan sonra Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girip lisans bölümü kazanan öğrencilerin burs/kredi başvuru durumları hakkında sık sorulan soruları derleyerek bu sorulara cevap oluşturmaya çalıştık.

Öncelikle önlisans program okurken burs veya kredi almadıysanız lisans bölüme geçtikten sonra burs/kredi başvurusu yapabilirsiniz. Öğrenim kredisi isteyen herkese çıkmaktadır. Ancak burs karşılıksız olduğu için yalnızca yardıma muhtaç öğrencilere çıkmaktadır. Burs çıkmasını belirleyen 11 kriter bulunmakta. Ailenizin maddi durumu, anne/babanın vefatı, ailenize ait arsa, arazi, ev, araba gibi malların varlığı, asgari ücret düzeyinde bir gelire sahip olmanız gibi bir çok kriter var.

2 yıllık önlisans programı okurken burs veya kredi aldıysanız ve DGS ile lisans programa geçiş yaptıysanız KYK yönetmeliğinde şu ibare yer almaktadır: “Önlisansta kredi/burs alan öğrenciler sadece ara vermeden DGS sınavı ile geçiş yapmaları halinde kredi/burs almaya devam ederler.” Yani bu öğrencilerin yeniden başvuru yapmalarına gerek yoktur. Ancak lisans bitimi sonrasında yüksek lisans ve doktora eğitiminiz döneminde burs/kredi almak istiyorsanız yeniden başvuru yapmanız gerekecektir.

İlgili Makaleler

142 Yorum

 1. ben 2. sene kredi aldim önlisans bitirdim ve bir sene ara verdim tekrar kredi ve yurt çıkma durumu nedir bilgisi olan var mı?

 2. Merhaba ben ilahiyat açık öğretim’de okudum ve ara vermek zorunda kaldım 3 sene ara verdim burs ve Kredi hiç almadım DGS girip 2 yıl örgün okumayı düşünüyorum acaba yurt ve Kredi alabiliyor muyuz? Ara vermemesi gerekiyor biliyorum ama ben hiç almadım açıktan okuduğum için yardımcı olursanız çok sevinirim.

 3. alttan dersim olduğu için okulum yarım dönem uzuyor güz döneminde mezun olabiliyorum dgs sınavına girip kazansam kyk kredisi almaya devam edebilir miyim?

 4. Ben hiç ara vermeden DGS ile geldim yani geri ödemeli aldığım bursun devam edecek mi

 5. Merhaba ben önlisans bitirdim bir sene ara verip dgs ile geçiş yapıyorum tekrar burs ve kyk çıkar mı acaba

 6. Başvuru yapmamıza gerek yoksa krediyi neye göre yatıracaklar? Yani anlamadığım biz şimdi ocak ayında toplu yatmasını mı bekleyeceğiz yoksa ekim ayı yatacak mı? Sonuçta Haziran ayından beri kredi alamıyoruz önlisans olduğumuz için.

 7. merhaba ben daha önce hazırlık dahil üç yıl KYK öğrenim bursu aldım. Mezun olup aynı sene içinde DGS ile geçiş hakkı kazandım. 4 yıllık bir lisans bölümü için. burs hakkım var mı.? kaç yıl daha alabilirm.? e devletten nakil yapmak istediğimde ise üçüncü sınıfta başvuru yapacağım uyarısını aliyorm. lütfen ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olur musunuz?

 8. merhaba ben 2 yıllık üni bitirdim dgs ile dört yıllığı gecis yapicam şimdi ama ilk yıl burs almadım başvuru bile yapmadım kyk ya bu yıl hazırlık okuycam burs ya da kredi çıkar mı

 9. Merhaba, ben önlisans bitirdim ve bu süre boyunca burs aldım. Şimdi ise ara vermeden DGS ile açıköğretime geçiş yapacağım acaba bursum bir ihtimal devam eder mi ?

 10. Şimdi ben 1 yil ön lisans okusam 1 yılın sonunda lisans bolumune geçersem bursum devam edermi

 11. İyi günler ben önlisans öğrencisiyim DGS sınavına girip 4 yıllığa tamamlıycam bursumu sınav sonuçları açıklanana kadar alabilir miyim yoksa açıklandıktan sonra mı vermeye devam ediyorlar

 12. Merhaba ben 2 yıl ön lisan okudum ondan sonra DGS ile 4 yıllık bölüm kazandım onda 2 senem toplam 4 yıl oldu almaya devam edebilirmiyin kesilecek mi yoksa

 13. İyi günler. Önlisans da kredi almamıştım DGS ile fizik kazandım hazirliktayim tekrar DGS ye girsem fizik mühendisliğine geçmek için kazansam kayıt olsam kredim kesilir mi

 14. Merhaba ben bu yil dgs ye girecegim eger sinavi kazanirsam aynen burs almaya devam edecekmiyim yoksa burs 3.yildan mi devam edecek

 15. Merhaba, Ben geçen yıl ön lisans mezunu oldum ve direkt dgs ile bir bölüme yerleştim. Ancak, 1.sınıftan başlatıldığım için okulu dondurdum, bu yıl tekrar sınava girdim ve başka bir okula kayıt yaptırmayı düşünüyorum. Acaba 3. sınıftan başlatılırsam bursum devam eder mi?

 16. ben 2015 de onlısansdan mezun oldum ve 2016 da dgs yaparak lısans kazandım hazırlıkla beraber 3 yıl kredı aldım . 2016 da lısans egıtımıme basladım 2017 de ögrenciyken kredi ödeme tarıhım geldı oo tarıhde mevcut ögrenciydim 2018 de lısansdan mezun oldum . okurken kredi ödemem baslıyabılır mı bılgısı olan var mı ? gecıkme faizlerini nasıl sildirebılırım bılgısı olan yazabılır mı şimdiden teşekkür ederım

 17. Merhaba b2n ben dgs ile bölüm kazandım ama 1 yıl hazırlık okuyacam. Onun çözümü var mı

 18. Merhaba ben 2020 de temmuzda mezun oldum bu yıl dgs ile geçiş yaptım 1 yıl 2 ay oldu o yüzden bursumu nakil yapamıyorum peki en azından kredi için tekrar başvuru yapabilir miyim?

 19. Merhaba, ben kyk burs ödemesi alıyordum DGS ile ara vermeden lisansa geçiş yaptım fakat 3.sınıftan devam edemeyeceğim, 1 veya 2. sınıftan devam etmem gerekiyor, bu durumda burs ödemem devam edecek mi ? ve bunun için bir yere belge vs vermem gerekiyor mu ?

 20. İki yıllık okuycm Krediye başvurmak istemiyorum ama ilerde DGS düşünüyorum ara vermeden geçersem krediye basvurabilirmiyim

 21. İlk yıl gidersem ve ingilizce okursam bölümünü ilk yıl burs alabilir miyim

 22. Merhaba ben DGS ile ara vermede geçiş yaptım. Buna rağmen bursum kesildi. Lisansta ikinci senem bitti, bundan sonra alabilir miyim?

 23. DGS ıle gecıs yaptım hazırlık zorunlu yınde 2 sene mi burs alacagım

 24. Merhaba, ben iki yıl ara vererek dgs yaptim. önlisansta burs aliyordum ara vermeden dgs yapmam durumunda iki yıl bursumun devam edeceği söylenmişti. Ancak ara verdigim icin bursumu, ancak kredi seklinde alabilecegim söylendi. Krediyi ise son iki sene alabilirmisim. Bu sene 3 senem lisansta kredi alabilecek miyim

 25. Merhabalar
  Ben 1 yıl lisans öğrencisi olarak kredi aldım fakat bölümü değiştirip önlisans öğrencisi oldum bu sene ilk senemdi önlisans öğrencisi olarak fakat 2 yıldır kredi alıyorum eğitimim devam ediyor önlisans 2. Sınıfa gireceğim önlisans öğrencisiyim fakat bu yıl son olarak görünüyor ve kesildi almaya devam edemezmiyim

 26. Merhaba. Ben daha önce ön lisans bitirdim ve kyk bursu/kredisi almadım. Bu sene YKS’ye girdim ve lisans okumayı düşünüyorum. Diğer bir deyişle DGS ile eğitimimi lisansa tamamlamak değil de sıfırdan bir lisans bölümü okuyacağım. Kyk kredisi/bursu için başvuru yapabiliyor muyum?

 27. Ben ara vermeden geçiş yaptım ancak kazandığım bölümde hazırlık olduğu için ve tekrardan 1. sınıftan başlamam istendiği için bana 3. sınıfa geçtiğimde bursumun devam edeceği söylendi ben şimdi hazırlığı geçtim ve bursu 1. ve 2. sınıfta almak için herhangi bir başvuru yapabiliyormuyum yoksa mecburen 3. sınıfı beklemem mi gerekiyor bursumun devam etmesi için

 28. Merhabalar ben önlisans öğrencisiyim ve bu yıl DGS ile geçiş yapmayı düşünüyorum. Önlisans süresince kredi aldım. Geçiş yaptığımda burs başvurusu yapabilir miyim?

 29. Bn ara vermeden DGS yle bölüm değiştirecem de kredim kesilmez demi

 30. Merhabalar ben 2 senelik üniversite bitirip dgs ile geçiş yaptım (hiç ara vermeden) okul 1. sınıftan başlattı. KYK devam etmedi kesildi şimdi 3. sınıfa geçeceğim acaba bu sene başvurup tekrar alabiliyor muyum?

 31. hocam merhaba ben 2 yıl önlisans okuduktan sonra aynı yıl dgs ile geçmeyi düşünüyorum iki yıl kyk da kaldım yurt kaydımı sildirip tekrar kayıt yaptırmammı gerekiyor yoksa otomatik devam edermi?? birde iki yıl kredi aldım aynı yıl geçtiğim takdirde devam edermi şimdiden teşekkürler

 32. merhaba ben 2 yıl önlisans okuduktan sonra aynı yıl dgs ile geçmeyi düşünüyorum iki yıl kyk da kaldım yurt kaydımı sildirip tekrar kayıt yaptırmammı gerekiyor yoksa otomatik devam edermi?? birde iki yıl kredi aldım aynı yıl geçtiğim takdirde devam edermi teşekkürler

 33. 2020 dgs basvurusu varken benim alttan dersim vardi. Başvuramadım. Yani 2020 eylül de mezun oldum. 2021 dgs ile basvuru yapip kazanıp 3.siniftan baslarsam kredi devamım için gönderi dilekçem onaylanır mi.

 34. Merhaba onlisansi 3 yılda bitirdim sadece ikinci yılı Kredi aldım 3.yil örgün sürem bittiği için alamadım şimdi DGS ile yerlesirsem alabilir miyim ?

 35. Merhaba .onlinsans programinda burs aldım ara vermeden dgs acıkogretim kazanirsam bursum devam eder mi

 36. Hilal Hanım merhaba,

  Bu konuda net bir bilgim yok, bildiğim kadarıyla durumunuzu açıklayan bir dilekçe yazarak kredinizi devam ettirebiliyorsunuz. KYK’yı arayarak daha net bilgi alabilirsiniz.

 37. Merhaba, ben ön lisansa kredi alıyordum sonra ara vermeden lisansa geçiş yaptım. Fakat geçiş yaptığım dönem kredi almadım tekrar başvuru yapsam alabilir miyim?

 38. Ara vermeden kasıt 2 yıl içinde okulu bitirip DGS ile dikey geçiş yapmaktır. Bu durumda okulunuzu uzattığınız için yararlanamıyorsunuz.

 39. Merhaba. Ben 2 sene önlisans okudum bu sene alttan 2 tane dersim kalmıştı 3 senede bitirmiş oluyorum. Bu sene dgsye giricem kyk alabiliyor muyum? “Önlisansta kredi/burs alan öğrenciler sadece ara vermeden DGS sınavı ile geçiş yapmaları halinde kredi/burs almaya devam ederler.’’ bu ara verme kısmını anlamadım

 40. Daha önce burs aldığınız için yeni bölümünüzde alamazsınız. DGS’de yalnızca ara vermeden geçişlerde burs/kredi devam eder.

 41. Merhabalar. Ben 2017 senesinde önlisans programını burs alarak bitirdim ve aynı sene lisans programını kazandım. Lakin yeni bölümüm İngilizce olduğu için hazırlık okumam gerekti. Bende bu esnada Ankara-Kredi Yurtlar Kurumuna bir dilekçe yazdım ve bursumun devam etmesini talep ettim ama bana gelen dönüşte burs alabilmem için sistemde 3. Sınıfta gözükmem gerektiğini söylediler. Bende bölüme geçmeyi bekledim ve ne yazık ki o sene hazırlıkta annem bir rahatsızlık geçirdiği için sınavlara gidemedim ve başarısız oldum ve hazırlığı toplamda 2 yıl okumam gerekti. Ardından bölüme geçtim ama bu seferde benim hiç bir dersime denklik vermedi okul ve ben 1. Sınıftan başladım. Şimdi 2. Sınıf öğrencisiyim ders durumumda oldukça iyi ve bu dönemin sonunda 3. Sınıf olmaya hak kazanacağım. Sizce hazırlıkta 2 kere okumam burs almamda önüme bir engel olarak çıkar mı? Ya da burs yerine kredi alma imkanım olur mu?

 42. Merhaba, kyk borç ödeme 2 yıl içerisinde başlıyor diye biliyorum ama bu yıl dgs sınavını kazanamazsam birdahaki yıl kazandığım takdirde öğrenci olarak gözükmeme rağmen yine de kyk borcumu öğrencilik sürecinde ödemem gerekiyor mu yoksa mezun olduktan sonra ödeme şansım oluyor mu acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

 43. Merhabalar,
  Önlisans’ta 2 yıl burs aldım hiç ara vermeden dgs ile lisans kazandım. Ve şuan bursum kesildi hazırlıkta olduğum için sanırım. 1.sınıftan başlayacağım derslerim muaf olmadığı için. 1.sınıfta mı bursum devam eder yoksa 3.sınıfta mı? 2 yıl daha alma hakkım var.

 44. Hocam merhaba
  Ben DGS ile yerleştim derslerimin çoğu kredi uyuşmadığı için alttan oldu okulu ancak 3 yılda bitiriyorum.
  Sorum şu ilk defa burs aldım DGS den sonra ben bursu 2 yıldan fazla alamayacak mıyım 3 yılda okulu ancak bitirebiliyorum? Dilekçe yazmak gibi bir hakkım var mı? Teşekkür ederim.

 45. Mehmet merhaba,

  Kredi için ek süre kesinlikle verilmiyor. Yurt konusunda maalesef bir bilgim yok.

 46. Merhaba Dgs kazandım kredi almaya devam ediyorum fakat okulum 2 yılda bitmiyor malesef ama 1-bana verilen kredi süresi 2 yıl bundan sonra kredimi uzatma gibi bir şansım var mı?
  2- Bu durumda yani iki yıl geçtikten sonra okulum devam edicek ama kyk kredi sürem doluyor kyk yurt çıkar mı bu durumda ?
  Yardımcı olursanız sevinirim

 47. Merhaba DGS ile geçiş 1 yıl aradan sonra geçiş yapınca yurt başvurusu yapabilir miyiz

 48. Rezzan merhaba,

  Maalesef babanızın vefat etmesi özel durum kabul edilmiyor. Ara vermeden geçiş yapmanız gerekirdi. Başınız sağolsun, başarılar.

 49. Merhaba ben iki yıllık bölümde son yılimdayim ama ilk dönemden fazlaca dersim kaldı ikinci dönemden sonra onları vermem gerekicek yine de dgs ye başvurabilir miyim

 50. Merhaba ben önlisans okudum. 2 yılda burs aldım. Yani zamanında mezun oldum okulum uzamadı. 2020 mezunuyum. Dgs ye girdim ama kazanamadım. Bildiğiniz gibi ara vermeden geçiş yapsaydım bursum devam ederdi. Babam vefat etti bu arada 2021 dgs ye girip kazansam 1 yıl ara vermeme rağmen özel durum sayılıp burs verir mi devlet? Ümidim yok ama yinede sormak istedim. Teşekkürler

 51. merhaba. kayıp dönemim olmadan lisansa geçtim fakat alttan dersler olduğu için doğal olarak okul sürem uzadı hiçbir dersten kalmamama rağmen, bu durumda kyk kredisinin bir sene daha uzatılması mümkün mü?

 52. Sude merhaba, maalesef okul uzarsa artık yıla kalmış oluyorsunuz. Bursun devamı hiç sene kaybetmeden direk geçiş yapmanız gerek.

 53. Merhabalar önlisans programını 1 yıl uzattıktan sonra DGS ile 4 yıllık üniversiteye geçtiğimde kyk burs/kredi ye başvurabilir miyim önlisansda burs aldım bu yıl mezun olucaktım alttan dersim kaldı mezun olamıyorum seneye DGS ye girip yeniden başvuru yapabilir miyim ?

 54. Emre Bey merhaba,

  Ertelemeyi 1 defaya mahsus yapabiliyorsunuz. Tekrar öğrenci olsanız dahi ertelenmez ve tekrar KYK kredisi alamazsınız.

 55. Ben 2020 yılında mezun oldum . Fakat kyk kredi borcu bu sene temmuzda başlıyacak. En fazla 1 sene erteleyebilirim. Benim sorum su ben dgs ile geçiş yaptıgımda kyk kredi borcum ögrenci oldugumdan dolayı ertelenir mi ve tekrar kyk kredi alabilir miyim ?

 56. Rumeysa Hanım ara vermeden geçiş yalnızca önlisanstan lisans bölümüne geçişi kapsıyor.

 57. Merhaba dgs ile geçiş yaptım fakat başvuru yapıyordum e devletten birinci sınıftan başlatıyor DGS ile geçiş yapmama rağmen okul o yüzden başvuru yapamazsiniz yazmıştı dün de yatması lazımdı ama yatmamış ?

 58. Merhaba Ben bir önlisans programına kayıtlıydım ve o yıl kyk ya başvurdum kredi çıktı. Yılın ortasında bölümü istemediğimi fark ettim tekrar sınava hazırlanıp başka bi önlisans bölümü tercih ettim ve kayıt oldum. Kyk yı 1 yıl almış oldum şuan önlisans 1. Sınıf öğrenciyim ve yılın sonunda kyk bitecek dgs ye ara vermiş olmuyorum sadece okulumu değiştirdim bir yıl kyk sız kalıcam diğer sene dgs yapıcam yani dgs ye ara vermiş olmuyorum sizce kyk devam eder mi?

 59. Ben şuan aöf önlisans okuyorum seneye dgs ye gireceğim kazanırsam burs veya öğrenim kredisi alabilecek miyim?

 60. DGS’ye girmeden parayla özel olarak 4 yıllığa tamamlayamazsınız.

 61. Mahmut Bey merhaba, mezun olduktan sonra ara vermeden geçiş yapma şartı bulunmakta. Durumunuz konusunda net bilgi sahibi değilim. KYK’yı arayarak bilgi alabilirsiniz.

 62. Beyza Hanım ilk DGS’den bahsediliyor. Ara vermeden kasıt 2020’de mezun olduysanız 2020 DGS ile geçiş yapmanız lazım.

 63. Burs/kredi nakil işlemini geçiş sonrası 1 ay içinde yapmanız gerekiyordu. KYK’nın bilgilendirmesi harici bir bilgim yok maalesef. Bu yüzden size yardımcı olamayacağım Ayşe Hanım.

 64. Ben iki yıllık okudum ara vermeden lisans kazandım DGS ile 3.siniftan başladı kredim de devam etti fakat kazandığım üniversitesiyi sevmeyip tekrardan DGS ile başka üniversiteye yerleştim kredim kesildi arada geçen süre sadece 2 ay. Vatandaş temsilcisi ile görüştüm net bilgi vermedi nakil istememi söyledi sizce tekrardan devam eder mi? Haziran 2021e kadar alma hakkım var normalde

 65. “Ara vermeden” derken, 2 yıllık mezun olduktan hemen sonraki ilk dgs sınavına girip kazanmaktan mı bahsediliyor ? Çünkü sınav ağustos ayında oluyor ve bizler haziran gibi mezun oluyoruz. O 1.5 aylık süre ara olarak sayılmıyor yani değil mi

 66. Merhaba

  2 yıllık önlisans bölümünde kredi alıyodum bu sene okulum uzadı 3. Senem kredimde kesildi okul bitince dgs ile lisans bölümüne geçmeyi düşünüyorum kredi alma hakkım var mı ?

 67. ben şimdi ön lisans bitirdim dgsye girmeden parayla özel olarak 4 yıllığa tamamlayabilir miyim

 68. Merhabalar ben önlisans okudum 2 yıl ama mezun olmadim 2 yıl kredi aldim şimdi tekrar yks ile 4 yillik bir bölüme gidicem 2 yıl daha kredi alabilicekmiyim ?

 69. Aliye Hanım merhaba,

  Bir sorun olacağını sanmıyorum. KYK burs kesilme durumlarında bu tarz bir açıklama yok çünkü.

 70. Ben şuan burs alıyorum aile sıkıntılarından dolayı ev tapusunu üzerime geçirmem gerek bursum kesilir mi

 71. Berkan merhaba,

  Açıköğretim Fakültesi öğrencileri burs/kredi alamıyor maalesef. Bu yüzden krediniz devam etmez.

 72. mrb. önlisans mezunuyum ve ara vermeden bu sene dgs ek tercihle istanbul üniversitesi açık ve uzaktan eğitim fakültesine yerleştim… ara vermeden geçtigim için kredimi devam ettirebilirmiyim,yoksa açık ve uzaktan eğitim oldugu için kredimi devam ettiremem mi,bilgilendirirmisiniz.?

 73. Zehra Hanım merhaba, maalesef süreç yazdığınız gibi işleyecek.

 74. Merhabalar, iki yıllık okuduğum önlisans programından burs veya kredi almadan mezun oldum ve ara vermeden lisans programına geçiş yaptım. Lisans programinda burs hakkı kazandım fakat 3. Sınıftan başladığım için (suan 7. Yy. dayım.) önlisans kayıt tarihim esas alınıyor ve lisans programında yalnızca 2 sene burs alabiliyorum. Bu sürenin davamı icin yapabileceğim birsey var mi? (E devlette bu sene kesileceği yazıyor)

 75. Merhaba ben DGS ile ara vermeden geçiş yaptım nakil başvurusu da yaptım merak ettiğim şey tekrar kredi almaya başlayınca hangi aydan itibaren yaticak direk başvurduğumuz ay mi yoksa geriye dönük olan ayların parası da yaticak mi

 76. Merhaba ben dgsden ara vermeden geçiş yaptım önlisansta burs alıyordum şimdi nakil işlemi yapmak istedim 3.siniftan itibaren burs alabilirsiniz diyor beni 2.siniftan başlattılar burs alamaz mıyım yani bu sene bir yanlışlik olabilir mi veya

 77. merhabalar,ben bu sene bir önlisans programından mezun olup dgs ile lisans öğrencisi oldum,önlisans öğrencisiyken burs alıyordum fakat bu bursumun devam etmesi için ne yapacağımı bilmiyorum. Burs nakil başvurusu mu yapmalıyım? yoksa baştan burs\kredi başvurusu mu? yada farklı bir prosedür mü var bilmiyorum. lütfen konuyla alakalı bilginiz varsa,bilgilendirir misiniz.

 78. DGS ile geçişlerde ara verdiyseniz burs/kredi başvurusu yapamazsınız. Mezun olur olmaz lisansa geçiş yaptıysanız eğer başvuru yapabilirsiniz. Burs-kredi nakil konusu araştırın lütfen.

 79. Betül Hanım merhaba, maalesef alamazsınız. DGS ile geçişte sadece ara vermeden geçişlerde burs/kredi alınabiliyor.

 80. Merhabalar ben 3 yıl ara verdikten sonra DGS ile geçiş yaptım önlisans okurken kredi aldım mezun olduktan sonra borcumu ödemedim ve hala borcum var şu an geçiş yaptığım okulda 3. Sınıfta görünüyorum kredi başvurusu yaptığım da daha önce aldınız diyor dilekçe gönderip alabilir miyim sizce

 81. Ben DGS ile kazandım başvuru yapmamam gerektiğini söylemişsiniz nasıl olacak öyle ben daha önce aldım kredi önlisansta başvuru yapmadan hesabıma yatacaksa para belki ben istemiyorum tekrar o zaman nasıl olacak

 82. Merhaba, ben dgs ile bir yıl ara verdikten sonra lisansa tamamlasam, iki yıllık okurken aldığım krediyi lisans bitiminde mi öderim?

 83. Ben önlisans 2. sınıftayım. Geçen sene kredi/burs almadım. Bu sene, önlisansı bırakıp, yks ile sınava girip, yeni bölüme geçersem kredi alma imkanım olacak mı? Okulumu uzatmamış ve daha önce kredi almamış birisi olarak alma imkanım oluyor mu yoksa 2 senelik bölümden ara vermeden geçiş yapmadığım sürece kredi alma imkanım olmuyor mu?

 84. Merhaba ben önlisansta iken kredi aliyordum fakat okulum uzadi ve uzadığı dönemde kredim kesildi fakat mezun olur olmaz ara vermeden dgs ile yerlestim kredimj devam ettirebilirmiyim e devlette geri ödeme hesaplamasi başlamis

 85. Merhabalar bir çok kullanıcıya cevabı metinde geçirdiğiniz söylemişsiniz fakat DGS ile ara vermeden önlisans programından lisans programına geçen öğrencilerin kredileri direk olarak devam mı ediyor yoksa e devlet üzerinden kredi nakil işleminden üniversitelerini güncelleyip KYK ya dilekçe yollamaları gerekiyor mu ? Aradığımız cevap bu

 86. Merhaba ben dgs ile geçiş yaptım dönem bırakmadan, burs alıyordum bursumun devam etmesi için bir yere başvurmam gerekiyor mu yoksa otomatik olarak devam edecek mi?

 87. Merhabalar ben 2 yıllık önlisans mezunuyum ara vermeden hemşireliğe geçtim bursum otomatikmen devam mı edecek yoksa tekrar kyk burs için başvuru yapmam gerekcek . Teşekürler

 88. Ben önlisansda burs aldım ara vermeden gecis yaptım marmara üni. fakat bir yıl hazırlıgı var bursum devam edicegini biliyorum ama yalnızca iki yıl verilcek deniliyor hazırlık okundugunda 3 yıl uzatılıyor mu

 89. mrb bende 2 yıllığı okurken burs aldım aradan iki geçtikten sonra dgs geçiş yaptım kredi alabilİR miyim.

 90. KYK burs nakil işlemi yapmanızı tavsiye ediyorum.

 91. merhaba ben örgün önlisans mezunu oldum. dgs ile açıköğretime tercih yaptım hiç ara vermeden açıköğretimden lisansa tamamlama bölümümden devam edersem yinede kyk bursum devam edermi

 92. Merhabalar ben önlisansta kredi aldım ara vermeden dgs ile lisansa geçince dilekçe ile mi krediyi devam ettiririm yoksa otomatik bağlanırmı kredim

 93. Didem Hanım merhaba,

  En fazla 2 yıl daha alırsınız.

 94. Merhabalar. Ben burs aliyorum. Dgs yi kazandiktan sonra ara vermeden tabi kazanirsam eger daha kac yil burs alabilirim

 95. Merhabalar , ben iki yıllık ön lisans programını bitirdim ara vermeden bu yıl DGS geçiş yapicam ve iki yıllık ön lisansta burs alıyordum yine burs alabilirmiyim ? Birde tekrardan burs başvurusu yapmama gerek varmı ?

 96. merhaba, önlisans okurken kredi aldım. şimdi ara vermeden dgs ile geçiş yapacağım, kredi yerine burs alma ihtimalim nedir?

 97. Fatma Hanım merhaba kardeşiniz burs/kredi başvurusu yapabilir.

 98. Merhabalar,kardeşim aöf aşçılık mezunu bu yıl dgs ye girdi ve gastronomiye tamamlayacak.Bu durumda kendisine kyk kredi veya burs çıkma ihtimali var mı acaba?KYK’yı aradım yetkili kimseye ulaşamadım.İyi günler.

 99. Merhaba ben önlisans mezunuyum. Dgs ile örnek veriyorum X üniversitesini kazandım ve beni 30 akts den muaf ettiler. Bu da hemen hemen 1 dönem demek. 4 yıllık lisansı bitirme azami süresi 7 yıldır. Şöyle bir şey duydum biz dgs ile geçenlerin azami süresi 5 yıl çünkü 2 yılı zaten önlisans da kullanmışız gibi bişey bazıları ise muaf olduğumuz dönem kadar 7 yıllık azami süreden düşürüldüğünü söyledi bunun hakkında bilgi verirmisiniz.

  Bir de örneğin X üniversitesine gittim 1 sene kaldım, çok zorlandım merkezi puanla geçiş yapmak istedim Y üniversitesine. Tabi bu süre içerisinde 30 akts liköders verdim. Y üniversitesi bu 30 akts yi muaf edermi, ayrıca son olarak Y üniversitesinin bana vereceği azami eğitim süresi nasıl olur.

 100. merhaba
  ben önlisans ilahiyattan yeni mezun oldum ve dgs ile lisansa tamamlamak istiyorum ilahiyatta zorunlu hazırlık var hazırlık sınıfı burs almamı engeller mi bu arada daha önce burs almadım…

 101. Tuna Bey merhaba,

  Daha önce aldığınız için maalesef kredi alamıyorsunuz.

 102. Leyla Hanım merhaba,

  Bu konuda net bilgim yok KYK’yı aramanız daha sağlıklı olur.

 103. Onur Bey daha önce kredi aldığınız için tekrar kredi başvurusu yapamıyorsunuz.

 104. Merhabalar,
  Ben 2019 da önlisanstan mezun oldum ve dgsyle geçiş yaptım herhangi bir sene kaybım yok kredi almam için ne yapmam gerek not: önlisans boyunca kredi almıştım.

 105. Merhaba ben 2 yıllık önlisans okulunu bitirdim ve ara vermeden dikey geçiş yaptım geri ödemesi önlisans bittikten 2 yıl sonra mı yoksa kazandığım lisans bölümünden 2 yıl sonra mı ödeyeceğim şimdiden teşekkürler

 106. Merhabalar, 2018 de iki yıllık bölüm kazandım, 6 ay okudum ve sonra okulu bıraktım ve 6 ay boyunca kredi aldım. Şimdi 4 yıllık lisans kazandım galiba kredi alamayacağım değil mi?

 107. merhabalar ben 2019 önlisans mezunuyum,okurken kredi/burs almadım. bu sene yks ile 4 yıllık bir bölüm kazandım. burs/kredi alabilir miyim.teşekkür ederim.

 108. Merhaba ben önlisans bitirdim. Dgs’ye girdim ve açıktan lisansa tamamlamak istiyorum. Bir yerden okuduğuma göre engelliler AÖF’te kyk bursu alabiliyorlarmış. Sorum şu; ben ön lisans okurken burs alıyordum ama haziranda kesildi. Şimdi tekrar lisansa başladığımda bağlanması için başvurmam gerekiyor mu? ve burs almadığım zamanların telafisi olacak mı sizce?

 109. Merhabalar ben 2 yıllık lisans bölümünü 2020de bitirdim burs almıştım fakat 2021de ise lisans bölümüne başlayacağım ama tatil başladığı gibi burs kesildi ben kesintisiz kazanmış olacam devam eder mi?

 110. Merhaba,

  Daha önce burs/kredi aldıysanız maalesef YKS ile başka bölüme geçseniz de burs/kredi alamazsınız.

 111. Merhaba, 2 yıllık bölümü bitirdikten sonra bir sonraki sene /sene kaybı ile ) dgs ile geçiş yaptığımda kredi alamıyorum lakin bir sonraki sene dgs ile değil de yks ile bir üniversiteye yerleşsem kredi veya burs alabilir miyim ?

 112. Merhaba,

  Daha önce burs aldığınız için ikinci üniversitenizde alamazsınız. Ancak yüksek lisans okursanız alabilirsiniz.

 113. Merhaba, 2015 yılında lısans programı okurken burs almıstım daha sonra kredıye donustu bolumu bıraktıktan sonra ön lısans programından ıkı bucuk yılda mezun oldum hazırlık yarı donem okuduugum ıcın ve dırekt dgsye hazırlandım sımdı kredı alabilirmıyım?

 114. Hatice Hanım merhaba,

  Bildiğim kadarıyla daha önce herhangi bir bölümden mezun olduğunuzda burs/kredi alamıyorsunuz. Yine de KYK’yı arayarak bilgi alabilirsiniz.

 115. Merhaba. Önlisansdan 2014 yılında mezun oldum. Ozaman burs/kredi birşey almadım. Şimdi DGS ile geçiş yapmayı düşünüyorum. Kredi alabilir miyim ?
  Teşekkür ederim.

 116. Yusuf merhaba,

  İlk bölümünde ara verdiğin için tekrar burs/kredi alamazsın.

 117. Sima merhaba,

  Üniversitede okuduğunuz dönemin GSS prim borçlarını sildirebilirsiniz. En yakın SGK’ya giderek işlemleri yaptırabilirsiniz. Ancak mezuniyet sonrası primleri ödemekle yükümlüsünüz.

  DGS ile sene kaybetmeden geçiş yaparsanız bursunuz devam ediyor diye hatırlıyorum ancak ara verirseniz burs/krediniz kesilir.

 118. Mrb ben onlisans mezunuyum dgs yine geçecem inşallah ama sağlık sigortası prim borcum geldi ve bi öğretmen arkadaşm 2 yılda aldığım bursu dgs ile geçiş yaptıktan sonra krediye dunusuyormus böyle bişey için bi bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz?

 119. Merhaba, ben 2016 2018 yılları arasında önlisans bir bölüm okurken öğrenim kredisi aldım, fakat sonrasında 2018 2020 tarihleri arasında tekrar önlisans bir bölüm okudum ve bu sefer kredi alamadım daha önce 2 sene aldığım için. Şimdi ben dgs sınavına gireceğim ve bu yıl mezun oldum yani ara vermeden kazanırsam lisans eğitimine devam edeceğim. Bu durumda bana lisans okurken tekrar öğrenim kredisine devam edebilir miyim, önceden 2 yıl almıştım 2 yıl daha alabilir miyim acaba?

 120. Ben önlisans okudum ve kredi aldım. DGS ile uzatacağım okulu. Benim geri ödemem önlisantan mezun olduktan sonraki iki yılda mı başlayacak yoksa lisanstan mezun olduktan sonra mı?

 121. Buse Hanım merhaba,

  Şu an okuduğunuz üniversite 4 yıllıksa en fazla 4 yıl alabilirsiniz. Hazırlık olsa bile bölümünüzde bu değişmez. (Size özgü bir durum)

  Hazırlıktan itibaren almış olsaydınız 5 yıl alabilirdiniz ancak siz 2.sınıftan itibaren almışsınız. Bu yüzden 2, 3 ve 4.sınıfta toplamda da 3 yıl alabilirsiniz.

 122. Merhaba, önlisansta yalnızca bir yıl lisansta iki yıl aldım öğrenim kredisini(dgs ile geçişte kredi süremi 2 yıl daha uzatabilmiştim)Süresi yeni bitti.Ancak ben normal öğrenime devam ediyorum şu an, mezun değilim.Toplam dört sene oldu yalnızca,üç senesinde almış oldum yani ve sanırım beş yıl alınabiliyor dgs ile geçişte hazırlık da dahil,hazırlık da okumamıştım,direkt bölüme geçtim.Bir sene daha uzatabilme hakkım var mıdır öğrenim kredisini?

 123. Yasemin Hanım merhaba,

  Zorunlu hazırlık vardıysa eğer “ara vermeden” şartını sağlamış olursunuz. Kredi başvurusu yapmadan önce KYK’ya bir dilekçe verirseniz iyi olur. Bu gibi durumlar gözden kaçabilir. KYK’yı arayarak bilgi almalısınız.

 124. Merhaba bir şey sormak istiyorum benim bölümüm önlisans tı fakat zorunlu hazırlık vardı bizde ve ben hazırlığı iki yıl okudum kredimde 1.sınıf sonunda kesildi 2. Sınıfta burs alamadım ama 2 yıl Hazırlık bir yılda normal dönem kredi aldım şuan 2.sınıf bitti ve ben DGS yapacağım bu dönem Kyk kredisi ara vermeden DGS ile geçiş yapanlara nakil ile devam sağlıyor ben okula ara vermeden yapacağım fakat kredim bir yıl önce kesildi bu şartlarda kredimi devam ettriebilirmiyim

 125. Merhaba,

  KYK burs yönetmeliğine göre bu durum normaldir. Maalesef yapabileceğiniz bir şey yok. Başarılar.

 126. merhaba arkadaşlar ben ilk 2 senelik bölüm okuyup dgs ile 4 senel,k hemşireliğe geçiş yaptım. Geçiş yaptığım üniversite bölümünü, dgs ile gelsem bile 2 senede değil 4 senede bitirebiliyorum. Gelelim sorunuma.
  not:ilk 2 yıllık ünide kredi çıktığı için almadım
  ikinci ünide 1.sııfta başvurdum kredi çıktı almadım
  ikinci ünide 2. sınıfta başvurdum burs çıktı aldım
  sonra 2. 3. sınıflarda bursumu aldım ve bu yıl 4e geçiyorum ama bursum bitti diyor kyk.
  çünkü dgs öğrenicisi olduğum için ilk ünide burs aldım sayılıp ikinci ünide sadece 2 yıl daha veriliyormuş halbuki yukarda okuduğunuz gibi ilk ünide ne burs ne de kredi aldım ama onlar öyle sayılıyormuş. evet çok saçma.
  hakkımı nasıl aramalıyım yada hakkım varmı?

 127. Mehmet bey ne demek istediğinizi anlamadım KYK destek hattı yardımcı olamıyorsa maalesef biz de yardımcı olamayız.

 128. Sorum anlaşılmamış anlaşılan,
  İki yıl on lisans okuyan öğrenci kyk bürosuna
  basvurmamıs ve dikey geçişle beş yıllık üniversiteye kayıt olan öğrenci kyk bürosuna yazılmış ve ucyıl dır almakta fakat kesılecek.
  Daha önce üçüncü sınıfdan başlamış gözüküyordu fakat o düzeltildi,tabı boyle oluca zannımca kyk da mezun gözüküyor herhalde.
  Kyk santralları görüştük sız onlısansta almamıssınız deniliyor, biz basvurmadıkkı
  Sanki on lısansta hak kazanmosız da almamısız gibi,

 129. Mehmet Bey merhaba,

  KYK burs yönetmeliğinde şu ibare yer almakta: “Önlisansta kredi/burs alan öğrenciler sadece ara vermeden DGS sınavı ile geçiş yapmaları halinde kredi/burs almaya devam ederler.”

 130. Dgs ile 5 yıllık yüksekokul okuyan öğrenci
  İlk kyk bursu almakta ise 3 yıl sonra burs kesılırmı.

 131. Bursun dgs ile geçişte açık öğretim lisans okudugun halde kesiliyormu?

 132. Evet sayılırsın çünkü sen 2 yıllık sözleşme imzalıyorsun kredi yada bursta uzatınca zaten kesiliyor kredi yada bursun

 133. şimdi ben 2 yıllık bölümü 1 sene uzatsam ve dgs ile lisansı o dönemde gitsem ara vermeden gitmiş sayılıyormuyum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu