Afyon Kocatepe Üniversitesi Veterinerlik

0
5186

Afyon Kocatepe Üniversitesi Veterinerlik Bölümü

     Afyon Kocatepe Üniversitesi Veterinerlik Bölümü MF-3 puan türünden öğrenci almaktadır. Kontenjanı 67’dir. 2010 senesinde MF-3 puan türünde bu bölüme yerleşen son öğrenci 337 puan almış; 2011 senesinde ise puanı 327’ye gerilemiştir. Hangi bölüm olursa olsun istediğiniz bölümün puanlarına değil sıralamalarına bakmalısınız. Üniversitelerde kontenjanlarının artması, vakıf üniversitelerinin çoğalması puan olarak çoğu kez sizleri yanıltabilir. Bunun için üniversitelerin başarı puanlarını dikkate almalısınız.
     Kocatepe Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’ne yerleşen son öğrencinin sıralaması 2010 yılında 124.000; 2011 yılında ise 117.000’dir.
     Afyon ülkemizin en soğuk şehirlerinden biri. Bu açıdan sıcak bölgelerden gelen arkadaşlar Afyon’a alışmakta zorlanabilir. Afyon genel olarak konumu bakımından avantajlı sayılabilir. Eskişehir’e, Konya’ya ve Ankara’ya 2 saat uzaklıkta olması üniversite öğrencisi için gezme imkanını artırır. Fakat şehir yapılanması olarak pek gezilecek yer olduğu söylenemez. Pahalı bir şehir değildir, öğrenci için ideal bir şehirdir Afyon. Ayrıca Afyon halkı için bir eleştiri yapacak olursak yerli halk ve esnaf öğrencilere yardımcı olmaz. İnsanları, iklimi gibi soğuktur.
     2 arkadaşımla birlikte 3+1 evde kalıyorum. Evler öğrenciye her şey dahil merkezde  600-700 tl civarı. Fakat Ataköy semti veya biraz daha dışarıdaki bölgelerde 450-500 TL civarı çok rahat bulunabilir. Fakat ilk sene çevreniz olmadığı için yurtta kalmanız avantajlıdır. Odalar kalabalıktır, oda arkadaşlarınızın davranışlarından, temizliklerinden rahatsız olabilirsiniz fakat 1 sene yurda katlanmalısınız. Yurt ücreti 2013 yılı itibariyle aylık 120 TL civarındadır. Ayrıca günlük kullanabileceğiniz yemek fişleri verilmektedir.

* Önemli bir bilgi verilecek olursa KYK başvurularınızda eğer size yurt çıkmazsa ümitsizliğe kapılmayın. Yedek 1000-2000 arası size yurt çıkar. Sadece misafirhanede sizi 10 gün kadar bekletirler o kadar.
     Afyon Kocatepe Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi, Eskişehir yolu üzerinde, Afyon merkeze 15 dakika uzaklıktadır. Merkezden kalkan turex ve dolmuş taşıma araçları bulunmaktadır. Her dakika bunu bulabilirsiniz. Yanında mühendislik fakültesi ve diğer yanımızda yeni yapılan ve bu sene açılacağı söylenen hukuk ve güzel sanatlar binası vardır.
     Fakültemizde kantinde langırt gibi küçük çaplı oyunlar vardır. Yemekhanede haftalık yemek ücreti 6,5 TL’dir. Günlük ortalama yemek ücreti 1 TL civarına denk geliyor. Genellikle güzel yemekler çıkar. 11.00-13.00 arasına kadar yemek sürer yemek fişlerini pazartesi ve salı günü temin edebilirsiniz.
     Afyon Kocatepe Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi öğrencilerinin soru, ders konuları vs. paylaştığı facebook grubu vardır. Bu grupta, dersler, sınavlar ve hocalar hakkında öğrencilerin dilinden samimi bilgiler öğrenebilirsiniz.
Afyon Kocatepe Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Bilgi Paylaşım Platformu facebook sayfası = http://www.facebook.com/groups/154580997911466/

     Kampüs, Afyon merkeze uzak olduğu için zamanınızın çoğunu fakülte içinde geçiriyoruz. Fakülte içinde büyük bir kafeterya bulunmaktadır. Bunun yanında kampus içerisinde nezih bir ortamı olan Kuğulu kafe bulunmaktadır.
     Afyon Kocatepe Üniversitesi Veterinerlik bölümünün hazırlık sınıfı yoktur. Bölüm toplamda 5 senedir. Zorluğu tıpla eşdeğer sayılabilir.

1.sınıfta gördüğümüz dersler hakkında kısaca bilgi verecek olursak;

Anatomi 1 dersi bölümün en zor derslerinden biridir. Bölümdeki hocalar iyidir 1 yıl kalsanız da 2.yıla kolayca geçilebilecek bir derstir.

Tarih dersinde eğitim fakültesinden gelen öğretmenler ders anlatır, kolaydır.
Beden eğitimi seçmeli derstir, dileyen seçebilir.

İngilizce dersi temel gramer eğitimi verilmektedir. Lise bilgilerinizle dersi geçmekte zorlanmazsınız.
Medikal biyoloji dersinde biyolojinin detaylısını görürsünüz. Sınav genellikle 50 soruluk test olur. Hocası çok iyidir sıkıntı yaşamazsınız.

Medikal Fizik dersinin hocası Aziz Bülbül’dür. Zor sormaz fakat dersinden kolay da geçilmez.

Organik Kimya dersinde okunuşlar, yazılışlar, formülleri görürüz. Pek zorlanmazsınız, ders lisede gördüğünüz organik kimya konusuna benzerdir.

Mesleki terminoloji dersinde Latince kelimeler öğretilir mesleki terimi ve Latince-Türkçe anlamı öğretilir.
Bilgisayar dersi seçmelidir. Dileyen seçebilir, ders kolaydır. Word, Excel gibi konular işlenir.
Türk dili dersinde normal dil bilgisi konularını görürsünüz. Basittir.

Veteriner Hekim Tarihi dersinde veteriner hekimliğin nasıl geliştiği tarihi anlatılır 3-4 sayfa notu olur ezberler geçersiniz.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Veterinerlik bölümünden mezun olduktan sonra ne olabilirim ?

1-Fakültede kalıp öğretim üyesi olabilirsiniz,

2-Özel sektöre gidip kendi kliniğinizi açabilirsiniz,

3-Bir şirkete girip orada çalışabilirsiniz,

4-Bir çiftliğe gidip büyük çiftliklere orada çalışabilirsiniz.

5- Kpss’ye girip devlet memuru olabilirsiniz. İlçe Tarım Müdürlüğünde çalışabilirsiniz,

Bunun sınavını kazandığınız takdirde ilçe tarım müdürü olabilirsiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim