Bölüm Tanıtımları

Akdeniz Üniversitesi İşletme

Akdeniz Üniversitesi İşletme Bölümü

     Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümü TM-1 puan türünden öğrenci almaktadır. Bölümün kontenjanı 98 kişidir. 2010 yılında bölüme yerleşen son öğrencinin puanı 376’dır. 2011 yılında ise 351’dir. Her sene sınavların zorluk derecesi değiştiği için puan bazlı yorum yapmak sizi yanıltabilir. Bu yüzden girmek istediğiniz bölümün puanına değil başarısı sırasına bakmalısınız. 2010 yılında Akdeniz Üniversitesi İşletme bölümünün başarı sırası 117.000’dir. 2011 yılında başarı sırası  147.000’e gerilemiştir. Arada 30.000’lik bir fark vardır. Her sene vakıf üniversitelerinin artması ve üniversitelerin kontenjanlarının arttırılması faktörünü göz önünde bulundurmakta fayda var.

     Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yerleşkesi Konyaaltı’nda merkez kampüste bulunmaktadır. Kampüse Antalya’nın her yerinden rahatlıkla ulaşılabilir. VF01 ve MF44A numaralı otobüsler kampüsün içine girmekte; ayrıca VF02, LF09, LF10, 600 ve benim bilmediğim daha birçok otobüs kampüs etrafına Antalya’nın her yerinden seferler düzenlemektedir.   

      Bulunduğumuz merkez kampüste yapılacak çok fazla etkinlik mevcuttur. BESYO’ya ait spor salonları, tenis kortları, yüzme havuzları, halı saha, basketbol sahaları, tırmanma duvarı, Amerikan futbolu sahasında iyi vakit geçirilebilir. Bunun dışında kampüs içerisinde iki adet büyük çarşı bulunmaktadır. Bunlardan ilki Olbia Çarşısı. İçerisinde çeşitli kafeler, giyim dükkanları, telefon tamircileri, banka, amfi, gösteri salonu bulunmaktadır. Ayrıca bu çarşı Türkiye’ nin en iyi üniversite çarşı mimarisi ödülüne sahiptir. İkinci çarşı Yakut çarşısı yine lokanta ve kafelerin bulunduğu çarşıda postane, giyim, otobüs firmaları ve market bulunmaktadır. Daha sonra kampüs içerisinde sosyal tesis, öğrenci lokali, öğrenci evi ve gözleme evi bulunmaktadır. Lokal ve öğrenci evinde tavla, okey, kağıt oyunlar, PS3 ve bilardo mevcuttur.

     İktisat, İşletme, Tıp ve İngilizce Öğretmenliği öğrencilerini zorunlu bir hazırlık bekliyor. Bunun dışında diğer bölüm öğrencileri de isteğe bağlı hazırlık okuyabilirler. Benim tavsiyem kesinlikle hazırlık okunması yönünde. Yabancı diller yüksek okulu yine merkez kampüste bulunmaktadır. Akdeniz Üniversitesi hazırlık sınıfı çoğu öğrenciye göre gereksiz görünse de İngilizce altyapısı olmayan öğrenciler için büyük fayda sağlamaktadır.
     Hazırlık olarak yalnızca İngilizce dersi alınıyor. Hocalarımız kalitelidir. Hazırlık sınıflarında her türlü teknolojik sistem mevcuttur. (Projeksiyon, laptop, hoparlör sistemi ve en ama en önemlisi klima
J )

Son olarak İşletme yazılırken dikkat edilmesi gereken bir şey Alanya İşletme Fakültesi’nde de İşletme bölümü mevcut’tur. Tercih edilirken dikkat edilesi bir konudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

This will close in 6 seconds