Bölüm Tanıtımları

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bölümü

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

     Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi TM-2 puan türünden öğrenci almaktadır. Bölümün kontenjanı 800’dür. 2010 yılında bölüme yerleşen en küçük puanlı öğrenci 501 puan almıştır. 2011 yılında ise bölüme yerleşen en küçük puanlı öğrenci 493 puan almıştır. Üniversite sınavlarının zorluk derecelerini düşünürsek puan bazlı yorum yapmak çoğu zaman bizleri yanıltabilir. Bunun için üniversitelerin başarı sırasını baz almakta fayda var. 2010 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne yerleşen son öğrencinin sıralaması 3.460’tır. 2011 yılındaysa bu bölüme yerleşen son öğrencinin sıralaması 4.470’tir.

* 2012 yılında bölümün kontenjanı 820’ye çıkmıştır.
    
     Ankara, bürokrasi kokusuyla içinizi sarar ve sizi taşlı kaldırımlarında kendine bağımlı bırakır. Bu şehre öyle gezmek için gelmezsiniz; ne zaman ki ihtiyacınız vardır o zaman uğrarsınız. Ankara içindekileriyle güzeldir ve hani başkent diyorlar ya; değil; taşkenttir. Ayrıca şair diyor ki ‘‘Ankara’ya öyle yakışırdı ki kar’’ iyi de hiç güneş gördü mü ki yakışsın? Tabirine uygun kışın bembeyaz yazın bunaltıcı bir sıcaklığı vardır. İstanbul, İzmir, Antalya gibi sahil kentlerinden gelen öğrenciler Ankara’ya alışmakta zorlanır. Gezilip görülecek tarihi, doğa güzelliği, denizi olmadığı için her semtte büyük AVM’ler vardır. Siyasetle ilgili bir bölüm okumaya geliyorsanız tam yerindesiniz fakat öğretmenlik, tıp vs. gibi bölümleri okumak istiyorsanız farklı şehirler seçebilirsiniz.

     Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin bulunduğu yer Kurtuluş’tadır. Kurtuluş, genellikle öğrenci semtidir. Ev fiyatları metro ve okula uzaklığına göre değişir. Ortalama 2+1 ev 500 TL, 3+1 ev ise 650 TL civarındadır. Üniversiteyi kazandıktan sonra KYK başvurusu yapın. Yedek 5000’e kadar 1 hafta içinde yurt çıkar. Yurt ücreti 3 aylık 350 TL’dir. Ayrıca yemek fiyatları da ucuzdur. Fakat dezavantajı odaların 6-8 kişilik olmasıdır. 

     Her türlü etkinliklere açık olan fakültemizde kültürel, sosyal, hukuki faaliyetler faal olarak güncelliğini korumaktadır. Canınız sıkıldığında okul karşısında bulunan kafelere oturabilirsiniz. Çok canlı bir yer arıyorsanız eğer metroyla Kızılay’a gidebilirsiniz. 7.cadde de gidilesi bir yerdir.

 Bölümümüzün facebook sayfasından
http://www.facebook.com/pages/Ankara-%C3%9Cniversitesi-Hukuk-Fak%C3%BCltesi/104235336279293 faaliyetler hakkında duyurular yapılmaktadır. Takip etmenizi öneririm. Ayrıca Ankara Üniversitesi Öğrenci Bilgi Paylaşım Platformunda öğrenciler arasında dersler hakkında güzel paylaşımlar yapılmaktadır.
 
*Ankara Üniversitesi Öğrenci Bilgi Paylaşım Platformu linki
http://www.facebook.com/groups/109856172410147/

     Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Türk siyaset hayatına yüzlerce kişiyi kazandırmıştır. Bunlardan bazıları şunlardır: Ahmet Necdet Sezer, Adnan Menderes, Ahmet Deniz Bölükbaşı, Deniz Baykal, Bülent Arınç, Selahattin Demirtaş, Uğur Mumcu, Muammer Güler …


Bölümümüzde isteğe bağlı olarak İngilizce hazırlık vardır. Bölümümüzün hazırlığı Gölbaşı’ndadır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde gördüğümüz dersler hakkında bilgi verecek olursak;

Borçlar Hukuku: Bu dersi geçebilmek deveye hendek atlatmaktan zordur; zira geçme notu zaten 70 olup bir de üstüne ders zor olunca vize, final ve bütünlemelerin toplamında kitabı (bin sayfa) 40 defa hatmediyorsunuz. Bununla da kalmayıp Yargıtay kararları ile pratik sorular ve ayrıca kanun maddeleri bu dersin tuzu biberi olmaktadır.

Ceza Hukuku: Ceza hukuku her şey bir tarafa pratik somut olayları ile farklı cezaları gerektiren suçları diğerlerine nazaran hiç değilse sıkıcı değildir.

Türk Hukuk Tarihi: Bu derste aldığınız feraiz konu başlıklı ders insanı cinayete sürüklemekte haksız tahrik yapmaktadır.

Roma Hukuku: Hukukun bel kemiğidir. Dersi geçmek zordur.

Bu tanıtım yazısını bize ileten Yiğit K. arkadaşımıza ünibilgi.net olarak teşekkür ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu