Bölüm Tanıtımları

Celal Bayar Üniversitesi Salihli Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı

Celal Bayar Üniversitesi Salihli Meslek Yüksekokulu – Bilgisayar Programcılığı

     Meslek Yüksek Okulumuz, Semtin oldukça dışında olup yaya olarak gidilmesi mümkün değildir. Yakın çevresinde hiçbir bina yoktur. En yakın yerleşim yeri 5 kilometre uzaklıktadır. Okulun bağlı olduğu Salihli ilçesinden 15 dakika da bir servis kalkmaktadır. Okula ulaşım sadece bu servislerle veya şahsi araçlarla gerçekleştirilebilir.

Meslek Yüksek Okulumuzda bahçede bulunan basketbol ve futbol sahalarından başka, kantin içinde bulunan langırt, PS3, bilardo gibi oyunlardan başka sosyal aktivitede bulunabileceğimiz alan bulunmamaktadır. Sohbet ve muhabbet için bahçede bulunan çimler oldukça idealdir.

Salihli öğrenci için yaşanabilecek bir şehirdir. Manisa’nın 2. en büyük ve gelişmiş ilçesidir. İzmir ve Manisa merkeze 1 saat uzaklıktadır.

Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümümüzün hazırlık sınıfı yoktur. 1.sınıfta aldığımız dersler aşağıdaki gibidir.

Programlama Temelleri
Bilgisayar dersidir. Oldukça ağır bir derstir. Bilgisayar sisteminin çalışma prensiplerinden, 0 ve 1’lerden bahseden kaynak kodu kullanılan bir derstir. ASP, C#, PASCAL dillerinin kullanılması öğrencileri oldukça zorlamaktadır.

Yazılım Kurulum ve Yönetimi
Oldukça zevkli geçen bu bilgisayar dersinde, Bilgisayarın dış donanımı ve iç kurulumunu konu alıyoruz. Genel olarak basit konuları işleyen bu ders öğrencilerin ip ile çektiği derslerden biridir. Özellikle donanım alanında yapılan uygulamalar dersin zevkli geçmesinde büyük pay sahibi.

İngilizce
Lise standartında konuları işleyen hocamızın, “keşke vize ve finallerde de bu tür sorular sorsa” dediğimiz bir dönem bıraktık geride. Standart İngilizce dersi oldukça yorucu. Bölümümüzde oldukça yardımcı olacak olan bu ders sadece hocanın zevkli hale getirmesi gerekiyor.

Atatürk İlke ve İnkilapları
Kolay bir derstir, arkadaşlarınızdan alacağınız notlarla dersi geçebilirsiniz.

Türk Dili
Ders kolaydır. Ancak dersin hocası sizi biraz zorlayabilir.

Web Tasarımının Temelleri
Bilgisayar derslerinden en önemlisidir. Bilgisayar Programcılığı adı altında mutlaka pür dikkat öğrenilmesi gereken bir derstir.

Grafik ve Animasyon
Grafik ve Animasyon adından da anlaşıldığı gibi zevki ve işleme isteği hat safhada olan bir derstir. Gerek uygulamaları gerek ise hocanın öğrenciye olan yakınlığı sayesinde sıkılmadan saatlerce görmek isteyebileceğiniz derslerden biridir.

Ofis Yazılımları
Bilgisayar dersi olan ofis yazılımları, Microsoft Office, Word Press, Power Point gibi programların işlendiği derstir. Oldukça zevkli olan bu ders uygulama ağırlıklıdır.

Matematik
Klasik matematik dersidir. Lisede gördüğünüz temel bilgileri içerir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu