Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği

0
4474

Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği

     Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü MF-4 puan türünden öğrenci almaktadır. Bölümün kontenjanı 57’tir. 2010 yılında bölüme sonuncu yerleşen öğrencinin puanı 422’dir. 2011 yılında aynı bölüme yerleşen öğrencinin puanıysa 411’dir. Üniversite sınavlarının yıllara göre zorluk derecesi, vakıf üniversitelerinin giderek çoğalması, devlet üniversitelerinin kontenjanlarının arttırılması gibi etkenleri düşünürsek puan bazlı yorum yapmak bizi yanıltabilir. Bunun için üniversitelerin başarı sıralamalarını değerlendirmemiz daha isabetli kararlar verebilmemizi sağlayacaktır. 2010 yılında Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünün başarı sırası 59.800’dür. 2011 yılındaki başarı sırası ise 61.100’dür.

     Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünün ikinci öğretimi de bulunmaktadır. Bölümün ikinci öğretim kontenjanı 57’dir. 2011 yılında bölüme giren son öğrencinin puanı 384’tür. Başarı sırasıysa 80.800’dür.

     Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Muradiye yerleşkesinde bulunmaktadır. Manisa’da oturanlar için günün neredeyse her saatinde kampüse ulaşmanızı sağlayacak dolmuşlar ve okulun temin ettiği ring araçları bulunmaktadır. İzmir’de kalanlar için ise özel servisler ve Manisa Seyahatler mevcuttur. İzmir-Manisa otobüs ücreti 2013 yılı itibariyle 8 TL’dir.
     Muradiye yerleşkesinde her fakültenin önünde öğrenciler için yapılmış oturma yerleri bulunmaktadır. Genelde öğrenciler zamanın çoğunu buralarda geçirir. Buna ek olarak yapılmış içinde internet cafe, kuaför, yemekhane, kafe gibi yerlerin bulunduğu Grand Binası ve yine yerleşkenin başka bir noktasına konumlandırılmış Kariyer Cafe mevcuttur.

     Celal Bayar Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde hazırlık eğitimi isteğe bağlıdır. Derslerimiz Türkçe işlendiğinden ötürü çok fazla tercih edilmemektedir. Ancak Mühendislikte İngilizcenin önemi unutulmadığından genelde gidilen özel kurslarla bu açık kapatılmaya çalışılmaktadır.

Endüstri Mühendisliği Nedir ?

Endüstri Mühendisliği, insan, malzeme, makine ve bilgiden oluşan bütünleşik sistemlerin tasarımını yapar, planlar, yönetir, kontrol eder ve çevrimini sağlar. Endüstri Mühendisliği mesleği üretim ve servis sistemlerinde verimliliği bilimsel ve matematiksel yöntemler kullanarak artırmayı hedefler.Endüstri Mühendisliği, temel bilimleri, diğer mühendislik bilimlerini ve işletme bilimini birbirine bağlayan, bütün mühendislik birimleri içinde en fazla fırsata ve esnekliğe sahip olan bir bilim dalıdır.

Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 1992 yılında kurulmuş ancak aktif çalışmalarına 2010 yılının şubat ayında başlamıştır. İlk öğrencilerini 2010-2011 öğretim yılında almıştır. Örgün öğretimde 57, ikinci öğretimde 57 olmak üzere toplam 114 öğrenci ile öğretime başlamıştır. Bölüm, yöneylem araştırması ve endüstri mühendisliği olmak üzere iki anabilim dalını kapsamaktadır.


1.Sınıfta aldığımız dersler aşağıdaki gibidir.

Bilgisayar Programlama

Bahar döneminin en zor derslerinden biridir. C programı üzerine işlenen dersler önce ders sonra uygulama şeklinde devam eder.Her hafta yaklaşık 10 uygulamadan oluşan ödevler verilir.Sınavları çok zor olur.

Teknik İngilizce

Bölümümüz için çok önemli olan bu derste Endüstri Mühendisliğinin temel kavramları öğrenilmektedir.Bu ileride iş hayatı için önemli bir durumdur.Ders Yrd.Doç.Pınar Mızrak Özfırat tarafından işlenmektedir.Uygulamaya yönelik devam eden dersten dönem içinde çalıştığınız takdirde geçmeniz mümkün olacaktır.

Atatürk İlke ve İnkilapları
Kolay bir derstir, kitap üzerinden işlenir sunumlar ile pekiştirilir.Sınavları bir günlük çalışma ile geçilebilecek zorluktadır.

Türk Dili
Ders kolaydır.Yoklamaya çok fazla önem verilmez.Yazacağınız güzel kompozisyonlar ile rahatlıkla geçilebilir.

Teknik Resim

Çoğu üniversitede uygulananın aksine dersler bilgisayar üzerinden işlenir.Solid Works ve Auto Cad kullanılan programlardır.

Malzeme Bilimi

Makine Mühendisliği hocaları tarafından alınan dersler ezbere dayalıdır.Sınavlarında oldukça fazla üniteden sorumlu tutulursunuz..

Mezun olduktan sonra ne olabilirim ?

Endüstri mühendisliği çalışma alanları çok geniş olan,çağımızın en çok ihtiyaç duyulan mühendisliğidir.Hemen hemen her alanda iş bulma potansiyeline sahiptir.Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olacak herkesin çok iyi birer mühendis olacağı kesindir.Çünkü aldığı eğitim sayesinde bölüm hakkında üst düzey bir donanıma sahip olacaktır. Bunun yanında kendisini geliştirmesi çok önemlidir.Seçeceği alana yönelik katılacağı kurslarla farklılaşması şarttır.

Akademik Kadro

Yrd. Doç. Dr. Ceyhun Araz (Bölüm Başkanı)
Yrd. Doç. Dr. Özgür Eski

Yrd. Doç. Dr. Pınar Mızrak Özfırat

Yrd. Doç. Dr. Rahime Sancar Edis

Yrd. Doç. Dr. Özlem Uzun Araz

Arş. Gör. Hakan Akçay

Arş. Gör. Gökçeçiçek Tuna

Neden Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü ?

Çünkü: Avrupa’nın en uygun yatırım kenti Manisa: Manisa ili, Financial Times ekonomi dergisinin yaptığı “Avrupa’nın gelecek kentleri” değerlendirmesinde Avrupa’nın en uygun yatırım kenti olarak seçilmiştir. Manisa Organize sanayinin altyapı ve bilgi paylaşımı açısından Türkiye’nin en iyi sanayi bölgesi olduğu belirtilmiştir. Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencileri de öğrenim hayatları boyunca Manisa Organize Sanayi ile iç içe olma fırsatı bulacaklar, projelerini ve yaz stajlarını buradaki sanayi kuruluşlarında yapabileceklerdir. Böylece mezun olduklarında buradaki sanayi kuruluşlarınca tercih edilen mühendisler olacaklardır. 


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim