Bölüm Tanıtımları

Celal Bayar Üniversitesi Kamu Yönetimi

Celal Bayar Üniversitesi Kamu Yönetimi

Puan Türü: TM-2
Kontenjan: 62
Başarı Sırası: 142.000
En Küçük Puan: 324,000
Bu bilgiler 2013 ÖSYM verilerinden alınmıştır.

    Manisa İzmir’e yakınlığıyla bilinen ve sosyal aktivite açısından yetersiz olması sebebiyle bir bakıma İzmir’e bağlı kalan bir şehirdir. Ancak mütevazi yaşantısı ve sakinliğiyle eğitim amacı için şehre gelenler için ideal şehirdir. Manisa buram buram tarih kokan şehrin eski dokusuna dokunulmamış Türkiye’nin sayılı sanayi şehirlerinden biridir. Manisa’da kira fiyatları öğrencinin belini bükecek cinstendir. Ortalama ev fiyatlar 2+1 500, 3+1 650 TL civarındadır.
Fakültemiz Uncubozköy’de bulunmaktadır. Şehir içinde hizmet veren 1, 6 ve 8 numaralı özel halk otobüsleri fakültemizin önünden geçmektedir. Şehir içi otobüslerin öğrenci ücreti 1.2 TL’dir. Ayrıca İzmir’den gidip gelen öğrenciler için de servisler mevcuttur.
Fakültemizin bahçesinde bir kültür merkezi ve kafeterya mevcuttur. Ayrıca A Blok içerisinde bir kafeterya bir okuma salonu vaırdır bunun yanında masa tenisi, bilardo, satranç gibi sosyal faaliyetler için tahsis edilmiş bir alan da mevcuttur.

Okulumuz yemekhanesinde 11.30-13.00 saatleri arasında yemek çıkmaktadır. 4 çeşit yemek ücreti 2 TL’dir.

Fakültemizdeki kulüpler alanında uzman akademisyenlerin katılımıyla gerçekleşen konferanslar düzenlemektedirler. Celal Bayar Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümü 2011 yılında açıldığı için kulüpler yeni yeni hareketlenmektedir.

Celal Bayar Üniversitesi Kamu Yönetimi öğrencilerinin vize-final soru, bilgi paylaşımında bulunduğu http://www.facebook.com/groups/438528982886448/ bir grup mevcuttur. Detaylı bilgi edinmek adına gruba dahil olabilirsiniz.

Celal Bayar Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde zorunlu hazırlık sınıfı yoktur. Öğrenciler isteğe göre hazırlık okuyabilirler.

1. sınıfta aldığımız dersler ve dersler hakkında kısa bilgi verecek olursak;

İktisada Giriş:
Dersin hocası Ahmet Şahin’dir. Ders içeriği olarak temel kavramlar görülmekte ve kolay bir ders işlenmektedir.


İngilizce
Dersin hocalığını Hülya Şanal yapmaktadır. Vize sınavı zor; final sınavı basittir. Lisede görülen İngilizcenin aynısı denilebilir.

Atatürk İlke ve İnkilapları
Dersin hocalığını Mehmet Çamlı yapmaktadır. Hiç çalışmamama rağmen liseden kalma bilgilerimle AA ile geçtiğim bir derstir.


Türk Dili
Dersin hocalığını Erhan Doğan yapmaktadır. Okulda en zevkli geçen derslerden biri olduğunu düşünüyorum. Hem konuları hem de hocanın dersi işleyiş yöntemi çok başarılı

Muhasebe:
Dersin hocalığını Yrd. Doç. Dr. Sibel Kargın yapmaktadır. Lise öğreniminde muhasebe üzerine ders almış kişiler için çok kolay olsa da önceden hiç görmemiş birisi için zor olabilen bir derstir.


Sosyoloji
Betül Dilara ŞEKER İnkılap tarihi dersi gibi lisede gördüğüm bilgilerle rahatlıkla geçtiğim bir derstir.Konu işleniş yöntemini başarılı bulmasam da içeriğinin bölümümüz adına faydalı olduğunu düşünüyorum.

Hukukun Temel Kavramları
Fatih Demir.Kemal Gözler’in Hukukun Temel Kavramları kitabından dersi takip etmekteyiz. Hukuki terimleri ezberleme dersi de diyebilirsiniz, biraz zordur.

Temel Bilgisayar Tekn. Kullanımı:
 SERHAT BAŞTAN Derste isminden de anlaşılacağı üzere temel bilgisayar kavramlarını ve word programı kullanımı öğretilmektedir.Sınavları test yapılıp kolay sorular sorulmaktadır.

Kamu Yönetimine Giriş:
Dersin Hocalığını Mustafa ÖKMEN yapmaktadır. Ders, bölümümüze dair temel konuların anlatıldığı ve mesleki yaşamımızda faydasını görebileceğimiz konular ve kavramlar içermektedir.Dersin hocası okulumuzun dekanı olduğu için genelde asistanlar tarafından işlenmektedir.

Güzel Sanatlar I:
Müzik Öznur ATEŞER Derste genelde müzik dinler ve önemli gün ve haftalar üzerine çalışmalar yaparız.Vize ve finali olmayan bir derstir.

Mezun olduktan sonra ne olabilirim ?

– Üniversitemizde çok iyi bir İngilizce eğitim olmadığı için özel sektörde iş bulma imkanı çok az. Bu yüzden devlet kademelerinde KPSS’ye girerek alacağınız puana göre memur olarak bir devlet dairesinde işe başlayabilirsiniz. İyi bir puan aldığınızda; kaymakam, idari yargı hakimliği, mali müşavir, TBMM uzmanlığı gibi çok güzel bir meslek sahibi olabilirsiniz.Çoğu kurum Kamu Personeli Dil Sınavı KPDS’de en az 70 puan istiyor. 2.sınıfın sonuna kadar dil sorununu 3 ve 4.sınıfta da KPSS  sınavına hazırlandığınız sürece güzel bir mesleğe sahip olabilirsiniz. Paralo düzenli çalışmadır. Diploma sahibi olmak için değil güzel bir meslek sahibi olabilmek için üniversite okumalıyız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu