Bölüm Tanıtımları

Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği

Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi  Türkçe Öğretmenliği

Puan Türü: TS-2
Kontenjan: 82
Başarı Sırası: 6,400
En Küçük Puan: 409,000
Bu bilgiler 2013 ÖSYM verilerinden alınmıştır.

     Çanakkale yılın büyük bir bölümünü rüzgar olan küçük bir şehirdir. Nüfusun yarıdan fazlasını emekli insanlar ve öğrenciler oluşturur. Öğrenciler için ideal bir şehirdir. Şehitliklerin burada bulunması sebebiyle yılın her ayı turist alır.
Çanakkale’de ev fiyatları genel olarak değişkendir. Genelde yakıt parası dahil 3 odalı evler 500 liradır. 2 odalı evler de 400 liradır. Kız öğrenciler için çeşitli özel yurtlar mevcuttur fakat yıllık fiyatları 4000 liradan başlamaktadır. Erkek öğrenciler için özel yurt imkanı azdır ve fiyatlar kız yurtlarıyla hemen hemen aynıdır.
Fakültemiz Çanakkale merkezde bulunmaktadır. Denizle aramızda bir sokak vardır. Evden okula yürüyerek gidiyorum ve Eğitim fakültesinde okuyan çoğu öğrenci merkezde oturduğu için okula yürüyerek geliyor.

     Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde ikisi açık olmak üzere üç büyük kantin, kapalı spor salonu bulunmaktadır. Kantinlerin birinde langırt ve buz hokeyi masaları mevcut. Onun dışında voleybol maçları kapalı spor salonunda izlenebilir. Fakültenin yaklaşık 50 metre dışarısında oturulacak iyi bir kafe var. Adı da “Aheste Kafe”dir. Burada yiyecek ve içecek imkanının yanında okey, tavla, kağıt oyunları ve monopoly gibi oyunlar da oynanabilir.

Çanakkale Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünde hazırlık sınıfı yoktur.

1.sınıfta gördüğümüz dersler aşağıdaki gibidir;

Ses Bigisi ve Şekil Bilgisi: Bölümün ana derslerindendir. Türkçenin ilk zamanlarıyla ilgili derslerdir. Dersin Hocalığını Yusuf Avcı yapmaktadır. 1.sınıfın en zor dersidir.

İnkılap Tarihi: Hocası çok iyi biridir. Dersi sohbet havasında işler ve sınavları zorlayıcı olmaz.

İngilizce: Lise bilgileriyle halledilebilecek bir derstir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu