Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

0
4059

Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği

Puan Türü: MF-4
Kontenjan: 103
Başarı Sırası: 24,300
En Küçük Puan: 443,000
Bu bilgiler 2013 ÖSYM verilerinden alınmıştır.

İzmir her açıdan Türkiye’nin en yaşanılabilir şehridir. Her türlü sosyal ortama sahip; canınız sıkıldığında sahile inip takılabileceğiniz 24 saat canlı olan bir şehirdir. Fakat fakültemizin bulunduğu Buca semti sahile ve İzmir’in merkezine uzaktır. Bu yüzden Dokuz Eylül öğrencileri Buca semtini genel olarak sevmezler. Buca’da ev kiraları evin durumuna göre değişiyor. 3+1 ortalama 600 TL civarındadır. Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Tınaztepe kampüsündedir. Ulaşımın tamamı otobüslerle sağlanmaktadır. Kampuse en sık gelen otobüsler 514 (Karşıyaka-Buca) 515 (Bornova-Buca) 970, 671 numaralı otobüslerdir. 2013 yılı itibariyle öğrenci otobüs ücreti 1 TL’dir. 90 dakika içinde ücretsiz aktarma yapabilirsiniz.

Fakültemizde yeni kurulmuş olan Aktivite Merkezi şu an için en iyi yer ancak kendi yerleşik düzenini toparlamaya başlayan bir üniversite olduğu için benim bulunduğum kampüste sosyal alan sadece fakülte kafeleri ile sınırlıdır. Bunun yanında bu yapılan amfi-tiyatro kullanıma henüz geçti ve yerleşke içinde imar işlemleri devam etmektedir.

Tınaztepe kampüsünde bölümlerin çoğu hazırlık sınıfı kapsamındalar. Kayıt işleminin ardından yeterlilik sınavından başarılı olanlar kendi bölümlerine gitmektedirler. Bölüm %100 ingilizce ve yeterlilik alamamış olanlar ise hazırlık sınıfına devam ederler. Bildiğim kadarıyla %30 bölümler içinse hazırlık isteğe bağlıdır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü 1.sınıfta gördüğümüz dersler aşağıdaki gibidir:

Physics I-II
Ders yapısı itibarı ile ve benim bölümümün temelin oluşturduğu için ortalamanın üstünde bir zorluğu vardı. Dersin hocası benim senemde çok anlayışlı ve öğretici niteliklere sahip bir bayandı. 

Calculus I-II
Dersin ilk dönemi gayet iyi ve genç bir hocayla geçirdik ancak dersin diğer dönemi oldukça yaşlı ve aksi bir bayan hocayla geçirdik.Bu derste matematik üzerine integral, türev konuları ve bunları alt ile yan konuları işlendi. 

Turkish I-II
Bizim bölüm içindeki, bana göre, en kolay dersti dersin hocası yoklama alıp çok fazla zorlamadan dil bilgisi konularından ilerleyerek ders anlatıyordu. 

Atatürk Principles and History of Turkish Revolution I-II
Enstitü olarak sayısal bölümlere savaş açmış olan bir dersti. Bu dersi yapmak için tarih sevmekten fazlası gerekiyor. Ara sınavlarda dahi zorluk çektiren bir derstir, buna karşılık hocaları iyidir. 

Basic Information Technoligies
Temel bilgisayar mantığı anlatılmaktadır. Dersin hocası da pek zorlamaz ama sınavda ters köşe yaptırtabilir. 

Intoduction to Electrical Engineering
Elektrik Mühendisliği tanıtım dersidir. Küçük bir proje yapmamız istenmişti vize notu olarak bunun yanında bilim insanları hakkında da bilgi verilmektedir. 

Introduction to Signals
Temel olarak sinyal bilgisi verilmiştir.Sinyal karakteristiği ve sinyal çeşitleri aktarılmıştır. Dersin hocası iyidir, ancak sınavda zorlayabilir. 

Introduction to Programing
Bilgisayar programlamasını anlatan derstir.Bunun içinde “C” programlama dili kullanıldı. Dersin diğer bir bölümü lab saati olarak uygulamayla geçti.Sevmeyen için işkence olan bir derstir. 

Engineering Design Laboratory
Proje dersidir.Yapılan projeden not alınır. Dersin birden fazla hocası bulunmaktadır.

Materials for Electrical and Electronic Engineering
Mühendislik malzemelerini anlatan derstir. Dersin hocası Malzeme ve Metalürji Müh. Hocasıdır. Bazen gerektiğinden fazla isteklerde bulunabilir ama sıvada üç-beş defa anlattığı yerleri sorar.

Dokuz Eylül Üniversitesi Elektrik ve Elektronik bölümünden mezun olduktan sonra ne olabilirim ?

– Elektrik ve Elektronik Mühendisi olacağım. Özel ve kamu alanlarında iş imkanı var ama iş imkanı daha çok özel sektördedir.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim