Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat

0
3942

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat

Puan Türü: TM-1
Kontenjan: 77
Başarı Sırası: 28.900
En Küçük Puan: 412,000
Bu bilgiler 2013 ÖSYM verilerinden alınmıştır.

     Dokuz Eylül Üniversitesi Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan İzmirdedir. Kampüsüm ise izmirin buca ilçesindedir. Buca ilçesi İzmir şehir merkezine 45 dakika mesafededir. Gelişmiş bir ilçe görünümünde olmasına rağmen eskiden köy olan bir yerdir ve her gelen öğrenci hayal kırıklığına uğramaktadır. Yolları dar, vakit geçirelecek hiçbir yeri olmayan bir semttir Buca. Nüfus bakımından ise en büyük ilçelerden biridir. Görünen İzmir ile alakası olmayan bir yerdir. Şehir olarak ise İzmir dört mevsimin yaşandığı bir şehirdir. Denizi ve insanları ile fark yaratan bir şehirdir.

     Ben İnciraltı Kredi Yurtlar Kurumu yurdunda kalıyorum. Yedeklere çıkmama rağmen sıramı bekleyerek girdiğim yurtta genellikle yabancı öğrenciler kalmakta. Erkek odaları 6, kız odaları ise 4 kişiliktir. Yurt deniz kenarındadır. Lavabo ve banyo oda içerisindedir ve balkonu vardır. Buca’daki Ahmet Yesevi Erkek Yurtları ise 8 kişiliktir; banyosu ve lavabosu oda dışındadır. Kredi Yurtlar Kurumu’nun 2013 yılı itibariyle 3 aylık fiyatı 400 TL’dir. Buca’da ev kiraları ise 2+1 500 3+1 600 TL civarındadır.

     Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Facebook sayfası: http://www.facebook.com/deu.iibf

      Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat bölümünde İngilizce hazırlık bölümü zorunluluğu vardır. Muafiyet sınavını zor olduğu için çoğu öğrenci sınava girmez. Sınav tarihi takip edilip muhakkak girilmeli bence. Birde sınava girdikten sonra geçilmezse okula dilekçe verip hazırlıktan muaf olunabiliyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat bölümü 1.sınıfta gördüğümüz dersler aşağıdaki gibidir;

Önemli olan iktisat, işletme, matematik  ve finansal muhasebe dersidir birinci sınıfta öğrencileri zorlayan. Türkçe ve İngilizce dersleri diğerleri kadar öğrencileri zorlamaz.

İktisat dersinde; Temel Ergun adındaki hoca detayları ile iktisat bilgisi ister ve 100 kişiden 80 kişi kalır sınavından. Bundan dolayı okul pek ders vermez kendisine. Kendisi ise nobele öğrenci yetiştirmek çabasında olduğunu söyler ama şu zamana kadar öyle bir öğrenci olmamıştır J

Matematik; Dersin hocalığını Kaan Yaralıoğlu yapmaktadır. Sınıfı tıklım tıklım dolu olur. Önemli olan dersine değil sınavına girip çan eğrisinde geçmektir. Dersi genellikle kağıttan anlatır bu yüzden biraz sıkıcıdır ders.

Finansal muhasebe; Lisede muhasebe dersi görmeyen öğrencilerin zorlandığı derstir. Alanında genç yaşta doçent olan Seçkin Gönen dersini çok iyi anlatır. Sınavlarına çalışmak lazımdır. Dersine girmeden anlaşılmaz. Kitaptan çalışılacak bir ders değil.

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde kredili sistem var ve yaz okulu meşhurdur. Çan eğrisi vardır lakin ortalama 50 puan olmadan hiçbir sınavdan geçilmiyor. Bütünleme sınavlarının tüm üniversitelere gelmesine rağmen yaz okulu yapmıştır bu sene.

Ek olarak bölümümüz Ege Üniversitesi’nden daha iyidir. İktisat bölümü olarak ün yapmış bir üniversitedir.

 


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim