Bölüm Tanıtımları

Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi İkinci Öğretim

Not: Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin ikinci öğretim programları kapatılmıştır.

Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi (İkinci Öğretim)

Puan Türü: TM-2
Kontenjan: 164
Başarı Sırası: 63.000
En Küçük Puan: 365,000
Bu bilgiler 2013 ÖSYM verilerinden alınmıştır.

Ankara kışları çok soğuk yazları çekilmez sıcağıyla iklimi çok kötü olan bir şehirdir. Sahil kesimlerinden Ankara’ya okumaya geliyorsanız eğer alışmakta zorlanabilirsiniz çünkü deniz yok. Saat 22.00’dan sonra 7.cadde ve Kızılay dışında hayat duruyor; bunun nedeni memur kenti olmasındandır. Gezilecek çok az yeri olması sebebiyle onlarca büyük AVM bulunmaktadır. Politik anlamda kendinizi geliştirebilmek istiyorsanız Ankara ideal şehrinizdir. İzmir’den gelmiş biri olarak ilk başta alışmakta zorlansam da alıştığınız vakit Ankara’yı kendi eviniz gibi görmeye başlıyorsunuz.

Üniversiteyi kazandıktan sonra Kredi Yurtlar Kurumu’na başvurdum. Yedek 1100. sırada olmama rağmen devlet yurdu çıktı fakat gitmek istemedim. ( Yedek 5.000’e kadar yurt çıkar sadece 1 hafta beklemeniz gerekebilir –sadece Ankara şehri için konuşuyorum-) Devlet yurdunda odalar 6-8 kişilik, oda arkadaşlarının temizliği, ders çalışma ortamının olup olmaması gibi birçok neden yurt ortamından sizi uzaklaştırabilir. Aylık 120 TL civarı yurt ücretinin olması + yemeğinde ucuz olması yurt için seçilebilir bir nedendir. Ailenizin ekonomik durumuna göre eve de çıkabilirsiniz. Okula yakın olan 3. ve 5. cadde civarında 2+1 evler 700 3+1 evlerse 900-1000 TL civarındadır. Fakat Gazi Mahallesinde 2+1 evler 400-500, 3+1 evlerse 600 TL civarındadır.

Fakültemiz Beşevler metrosuna 2 dakika yürüme mesafesindedir. Ayrıca metro ulaşımı dışında Cebeci, Kurtuluş, Kızılay, Demirtepe, Maltepe güzergahını izleyen 220-221-222 numaralı otobüsler Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin hemen yanından geçmektedir. Bunun yanında Ankara’nın birçok semtinden otobüs ve dolmuş kampüse 2 dakika yürüme mesafesinde olan anayoldan geçmektedir. Gazi İİBF, Ankara’da ulaşımı en kolay fakültedir.

Fakülte bahçesi çok büyük, bunun yanında 2 büyük dış, 2 büyük iç kantin bulunmaktadır. İç kantinlerde buz hokeyi ve langırt masaları mevcuttur. Bunun dışında fakülte içerisinde büyük bir spor salonu vardır ( öğrencilere aylık üyelik 30 TL). Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi etrafında arkadaşlarımızla oturabileceğimiz bir çok güzel mekan vardır. Ayrıca Ankara’nın ünlü 7.caddesine 10 dakika yürüme mesafesindedir. Metronun yakın olması gidebileceğiniz yer seçeneklerini de çoğaltmaktadır.

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olmuş ünlü ve siyasetçiler;

– MHP Genel Başkanı Dr.Devlet Bahçeli
– CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
– Demokrat Parti Eski Başkanı Aydın Menderes
– Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu
– Sunucu Kenan Işık

Ayrıca Fakültemiz Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerinden Yunus KIZILGÜNEŞ 2012 KPSS P 37 (Kaymakamlık ve TBMM Uzmanlığı) puan türünde 100 tam puan alarak Türkiye 1.’si olmuştur.

Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünün hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Fakat 2.öğretimlerin zorunlu hazırlık sınıfı yoktur. Bu yüzden üst sınıftaki derslerimizin tamamı Türkçe’dir. Kamu Yönetimi 1.öğretim öğrencileri derslerini %30 ingilizce almaktadır.

Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi 1.sınıfta gördüğümüz dersler ve hocaları hakkında bilgi:

İktisada Giriş
Dersin hocalığını Umut Çakmak yapmaktadır. 1.sınıfın en zor derdisidir.

Siyaset Bilimi
Dersin hocalığını Gonca Bayraktar Durgun ve Ümit Özdağ yapmaktadır. Ümit Özdağ’ın dersleri çok zevkli geçer. Fakat genelde derslere asistanı gelir.

İngilizce
Derse giren hocaların çoğu kitaptan ders işlemektedir. Vize ve Finallerde sorular genellikle kitaptan çıkar.

Atatürk İlke ve İnkilapları
Kolay bir derstir, arkadaşlarınızdan ya da Işık fotokopiden alacağınız notlarla dersi geçebilirsiniz.

Türk Dili
Ders kolaydır fakat dersin hocası Nigar Kalkan sınavlarda sizi zorlar, lise bilgilerinizin bazılarını unutmanızı isteyecektir. Vizede her yıl sorduğu sorulardan bir şudur:
*Türkler aşağıdaki alfabelerden hangisini kullanmamıştır ?
A) Arapça     B) Osmanlıca   C) Kiril    D) Türkçe    E) Göktürkçe
Doğru şık B) Osmanlıca’dır.

Anayasa Hukuku
Fakültemizin en başarılı, en güler yüzlü, en iyi hocası olan Ömer Keskinsoy’un dersidir. Ömer hoca öğrencileriyle çok ilgilidir. Sürekli mail atar, öğrencilerin halini hatrını sorar, vize ve finallerde soruları hakkında bilgi verir. Bu yüzden maillerinizi sık sık kontrol edin. Zevkli bir derstir, Meclisin işleyişiyle ilgili her şeyi Anayasa Hukuku dersinde öğrenebilirsiniz. Düzenli olarak derslere girerseniz güzel bir notla dersi geçebilirsiniz.

Türk Anayasa Hukuku
Anayasa Hukuku’nun devamı niteliğinde bir derstir. Dersin hocalığını yine Ömer Keskinsoy yapmaktadır.

Medeni Hukuk
Kavramın çok olması ve kavram karışıklığı dersi zorlaştırıyor. Sınavlarda en önemli konu dikkattir. Soruları dikkatli okursanız güzel bir notla dersi geçebilirsiniz.

Siyasi Tarih
Dersin hocalığını bana göre okulumuzun en bilgili hocalarından biri olan Soyalp Tamçelik yapmaktadır. Dersi son dakikasına kadar işlemesine rağmen hiçbir öğrenci dersten sıkılmaz. Ders konularını öğrencilere dağıtır, öğrenciler gruplar halinde konularını anlatır sık sık Soyalp hocamız konu hakkında öğrencilerin değinmediği konulara değinir. Bu uygulaması öğrencilere hitap gücü kazandırma isteğindendir. Vize ve final notlarınızı etkileyecek kitap özetleri verir. Okuduğunuz kitabı akademik bir şekilde özetini çıkartırsınız. Onun dersinden ödevlerini yapmadan kimse geçemez.
Vize öncesi vereceği ödev Ovanes Kaçaznuni’nin ‘‘Taşnak Partisi’nin Yapacağı Bir Şey Yok’’ kitabının akademik tarzda özetidir. Final öncesiyse 30’a yakın kitaptan bir tanesini seçip yine akademik bir dille özetini çıkarırsınız. Ödevlerinizin her harfini hoca kontrol eder hatta yapmış olduğum ödevde tırnak işaretinin ters kapanmasını bile ödev kağıdımda Soyalp hocamız belirtmiştir.

Uygarlık Tarihi
Dersin hocalığını Belma Tokuroğlu yapmaktadır. Sık sık kendi yazdıkları kitabı almanızı tavsiye eder. Konulara yabancı olduğumuz için dersi geçmek için iyice çalışmak gerekir.

Sosyoloji
Tevfik Erdem, Suna Başak ve Kadir Cangızbay dersin hocalığını yapmaktadır. Üç hocada dersi güzel anlatır. Fakat Kadir Cangızbay ismi efsaneleşmiştir. Derste sosyolojik terimlere dalmaz. Hayattan kesitler sunar ve öğrencilerinin sosyolojik olarak anlattıklarından ders çıkarmalarını sağlar. Ne yazık ki kıymeti bilinmiyor, ilk derse katılım 100 öğrenciyken ilerleyen haftalarda bu sayı 10’a kadar düşüyor. Kadir Cangızbay aşırı Fransız hayranıdır. Sosyalist olduğunu bilmesek Fransız milliyetçisi derdik.

Suna Başak bir dönem MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin danışmanlığını yapmıştır. Çoğu sosyoloji hocasının tersine Suna Başak milliyetçi ve dinine bağlıdır. Bunu dersine girdiğinde size hissettirecektir.

Enformatik
Bilgisayar dersidir. İlk dönem vize ve finalde ‘word’den sorumlu olduğumuz için basittir fakat ikinci dönem işin içine Excel, power point girince ders zorlaşıyor. Bilgisayara hakim birisi güzel bir notla dersi geçebilir.

Hukukun Temel Kavramları
Ders sıkıcıdır. Kemal Gözler’in Hukukun Temel Kavramları kitabından dersi takip etmekteyiz. Hukuki terimleri ezberleme dersi de diyebilirsiniz, biraz zordur.

Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra ne olabilirim ?

Üniversitemizde çok iyi bir İngilizce eğitim olmadığı için özel sektörde iş bulma imkanı çok az. Bu yüzden devlet kademelerinde KPSS’ye girerek alacağınız puana göre memur olarak bir devlet dairesinde işe başlayabilirsiniz. İyi bir puan aldığınızda; kaymakam, idari yargı hakimliği, mali müşavir, TBMM uzmanlığı gibi çok güzel bir meslek sahibi olabilirsiniz.Çoğu kurum Kamu Personeli Dil Sınavı KPDS’de en az 70 puan istiyor. 2.sınıfın sonuna kadar dil sorununu 3 ve 4.sınıfta da KPSS  sınavına hazırlandığınız sürece güzel bir mesleğe sahip olabilirsiniz. Paralo düzenli çalışmadır. Diploma sahibi olmak için değil güzel bir meslek sahibi olabilmek için üniversite okumalıyız.

Gazi Üniversitesi Kamu Yönetimi Araştırma Topluluğu Facebook Sayfası
http://www.facebook.com/gaziakademi.kayat
Gazi İİBF Bilgi Paylaşım Platformu facebook grubu
http://www.facebook.com/groups/gaziconsulting/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu

This will close in 6 seconds