Gazi Üniversitesi İktisat

0
5234

Gazi Üniversitesi İktisat

Puan Türü: TM-1
Kontenjan: 164
Başarı Sırası: 56.600
En Küçük Puan: 394,000
Bu bilgiler 2013 ÖSYM verilerinden alınmıştır.

Ankara kışları çok soğuk yazları çekilmez sıcağıyla iklimi çok kötü olan bir şehirdir. Sahil kesimlerinden Ankara’ya okumaya geliyorsanız eğer alışmakta zorlanabilirsiniz çünkü deniz yok. Saat 22.00’dan sonra 7.cadde ve Kızılay dışında hayat duruyor; bunun nedeni memur kenti olmasındandır. Gezilecek çok az yeri olması sebebiyle onlarca büyük AVM bulunmaktadır. Politik anlamda kendinizi geliştirebilmek istiyorsanız Ankara ideal şehrinizdir. İzmir’den gelmiş biri olarak ilk başta alışmakta zorlansam da alıştığınız vakit Ankara’yı kendi eviniz gibi görmeye başlıyorsunuz.

Üniversiteyi kazandıktan sonra Kredi Yurtlar Kurumu’na başvurdum. Yedek 1100. sırada olmama rağmen devlet yurdu çıktı fakat gitmek istemedim. ( Yedek 5.000’e kadar yurt çıkar sadece 1 hafta beklemeniz gerekebilir –sadece Ankara şehri için konuşuyorum-) Devlet yurdunda odalar 6-8 kişilik, oda arkadaşlarının temizliği, ders çalışma ortamının olup olmaması gibi birçok neden yurt ortamından sizi uzaklaştırabilir. Aylık 120 TL civarı yurt ücretinin olması + yemeğinde ucuz olması yurt için seçilebilir bir nedendir. Ailenizin ekonomik durumuna göre eve de çıkabilirsiniz. Okula yakın olan 3. ve 5. cadde civarında 2+1 evler 700 3+1 evlerse 900-1000 TL civarındadır. Fakat Gazi Mahallesinde 2+1 evler 400-500, 3+1 evlerse 600 TL civarındadır.

Fakültemiz Beşevler metrosuna 2 dakika yürüme mesafesindedir. Ayrıca metro ulaşımı dışında Cebeci, Kurtuluş, Kızılay, Demirtepe, Maltepe güzergahını izleyen 220-221-222 numaralı otobüsler Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin hemen yanından geçmektedir. Bunun yanında Ankara’nın birçok semtinden otobüs ve dolmuş kampüse 2 dakika yürüme mesafesinde olan anayoldan geçmektedir. Gazi İİBF, Ankara’da ulaşımı en kolay fakültedir.

Fakülte bahçesi çok büyük, bunun yanında 2 büyük dış, 2 büyük iç kantin bulunmaktadır. İç kantinlerde buz hokeyi ve langırt masaları mevcuttur. Bunun dışında fakülte içerisinde büyük bir spor salonu vardır ( öğrencilere aylık üyelik 30 TL). Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi etrafında arkadaşlarımızla oturabileceğimiz bir çok güzel mekan vardır. Ayrıca Ankara’nın ünlü 7.caddesine 10 dakika yürüme mesafesindedir. Metronun yakın olması gidebileceğiniz yer seçeneklerini de çoğaltmaktadır.

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olmuş ünlü ve siyasetçiler;

– MHP Genel Başkanı Dr.Devlet Bahçeli
– CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
– Demokrat Parti Eski Başkanı Aydın Menderes
– Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu
– Sunucu Kenan Işık

Ayrıca Fakültemiz Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerinden Yunus KIZILGÜNEŞ 2012 KPSS P 37 (Kaymakamlık ve TBMM Uzmanlığı) puan türünde 100 tam puan alarak Türkiye 1.’si olmuştur.

Gazi Üniversitesi İktisat bölümünün hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Fakat 2.öğretimlerin zorunlu hazırlık sınıfı yoktur. Bu yüzden üst sınıftaki derslerimizin tamamı Türkçe’dir. İktisat 1.öğretim öğrencileri derslerini %30 ingilizce almaktadır.

Gazi Üniversitesi İktisat bölümü 1.sınıfta gördüğümüz dersler ve hocaları hakkında bilgi:

İktisada Giriş
Dersin hocalığını Hakan Naim Ardor, Alev Söylemez nadiren de Arslan Yiğidim  yapmaktadır.Hakan Naim hoca müthiş anlatır dersi, sınavları zordur gayet.Alev hoca hiç anlatamaz, sınavları da kolay denilir ama bir şey anlatamadığı için sizin çalışmanıza bağlıdır. Arslan Yiğidim zaten iktisat alanında ün kazandığı için 2.dönem yurtdışında eğitim vermektedir. Derslerde de dersle ilgili pek bir şey anlattığı söylenmez ama aslında güdndelik hayattan bahsederken iktisattan bahseden biridir. Bence Arslan hocadan ders almaya değer J 1. Dönem İktisada Giriş 1’de mikro, 2.Dönem İktisada Giriş 2’de makro iktisat görmekteyiz. Çan sistemi uygulanır genel olarak.

Siyaset Bilimi
Dersi İktisat için Belma Tokuroğlu ve ya Tuncay Önder yapmaktadır. Belma Tokuroğlu Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu pek beğenmeyen hoca tipidir. Sürekli gelişmemiz gerektiğini ve bunun için çok çalışmamız gerektiğini söyler. Tuncay Önder ise klasik lise öğretmenidir. Sakin bir adam. Tuncay Önderin dersinden geçmek basittir.

İngilizce
Derse giren hocaların çoğu kitaptan ders işlemektedir. Muhtemelen ‘’Build Up To Count Down’’ kitabıyla seneyi bitirirsiniz. Vize ve Finallerde sorular genellikle kitaptan çıkar.

Atatürk İlke ve İnkilapları
Kolay bir derstir, arkadaşlarınızdan ya da Işık fotokopiden alacağınız notlarla dersi geçebilirsiniz.

Türk Dili
Ders kolaydır fakat dersin hocası Nigar Kalkan sınavlarda sizi zorlar, lise bilgilerinizin bazılarını unutmanızı isteyecektir. Vizede her yıl sorduğu sorulardan bir şudur:
*Türkler aşağıdaki alfabelerden hangisini kullanmamıştır ?
A) Arapça     B) Osmanlıca   C) Kiril    D) Türkçe    E) Göktürkçe
Doğru şık B) Osmanlıca’dır.

Anayasa Hukuku
Fakültemizin en başarılı, en güler yüzlü, en iyi hocası olan Ömer Keskinsoy’un dersidir. Ömer hoca öğrencileriyle çok ilgilidir. Sürekli mail atar, öğrencilerin halini hatrını sorar, vize ve finallerde soruları hakkında bilgi verir. Bu yüzden maillerinizi sık sık kontrol edin. Zevkli bir derstir, Meclisin işleyişiyle ilgili her şeyi Anayasa Hukuku dersinde öğrenebilirsiniz. Düzenli olarak derslere girerseniz güzel bir notla dersi geçebilirsiniz. Dersi veren bir başka hoca Kürşat Erdil idi. Felç geçirdiği için derslere giremedi ve onun yerine birkaç hoca giriyor.

Borçlar hukuku:
Dersi Aydın Başbuğ hoca vermektedir. Müthiş, dersinin hakkını veren, anlatımı çok güzel, sınavları gayet normal olan bir hoca. Ders sıkıcı ama hocanın örnekleriyle biraz da olsa neşelenen bir derstir.

İktisadi ve Sosyal düşüncenin Evrimi
Dersin tek hocası bulunmaktadır okulda Metin Saraçoğlu. Gayet sert bir adamdır; sakin ve uyumlu olduğuna bakmayınız. Ders iktisatçılar için bir başlangıç dersidir. İktisadi düşünmeye sevk eder insanı. Bu dersi veren bir hoca daha var İşaya Üşür; bu hocamız da iktisat tarihi ve iktisadi düşünceler tarihi derslerini vermektedir. Onun için iktisadi ve sosyal düşüncenin evrimi dersine Metin hoca vermektedir. İlk sene İşaya Üşür Hoca ile tanışmanızı hiç hoş karşılanamaz zaten.

Sosyoloji
Kadir Cangızbay ve Belma Tokuroğlu dersin hocalığını yapmaktadır. İki  hocada dersi güzel anlatır. Fakat Kadir Cangızbay ismi efsaneleşmiştir. Derste sosyolojik terimlere dalmaz. Hayattan kesitler sunar ve öğrencilerinin sosyolojik olarak anlattıklarından ders çıkarmalarını sağlar. Ne yazık ki kıymeti bilinmiyor, ilk derse katılım 100 öğrenciyken ilerleyen haftalarda bu sayı 10’a kadar düşüyor. Kadir Cangızbay aşırı Fransız hayranıdır. Sosyalist olduğunu bilmesek Fransız milliyetçisi derdik.

Belma Hoca, Kadir Hoca’nın çizgisinden giden bir hocadır. Derste Kadir Cangızbay’ın makaleleri üstüne çok gider. Anlamamız için zorlar bizi. İkisi de değerli sosyologtur.

Enformatik
Bilgisayar dersidir. İlk dönem vize ve finalde ‘word’den sorumlu olduğumuz için basittir fakat ikinci dönem işin içine Excel, power point girince ders zorlaşıyor. Bilgisayara hakim birisi güzel bir notla dersi geçebilir.

Hukukun Temel Kavramları
Ders sıkıcıdır. Süheyla Suzan Allıca isminde bir hoca vermektedir dersi. Hukuki terimleri ezberleme dersi de diyebilirsiniz, biraz zordur.

Gazi Üniversitesi İktisat bölümünden mezun olduktan sonra ne olabilirim ?

– Üniversitemizde çok iyi bir İngilizce eğitim olmadığı için özel sektörde iş bulma imkanı çok az. Bu yüzden devlet kademelerinde KPSS’ye girerek alacağınız puana göre memur olarak bir devlet dairesinde işe başlayabilirsiniz. İyi bir puan aldığınızda; kaymakam, idari yargı hakimliği, mali müşavir, TBMM uzmanlığı gibi çok güzel bir meslek sahibi olabilirsiniz.Çoğu kurum Kamu Personeli Dil Sınavı KPDS’de en az 70 puan istiyor. 2.sınıfın sonuna kadar dil sorununu 3 ve 4.sınıfta da KPSS  sınavına hazırlandığınız sürece güzel bir mesleğe sahip olabilirsiniz. Paralo düzenli çalışmadır. Diploma sahibi olmak için değil güzel bir meslek sahibi olabilmek için üniversite okumalıyız.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim