İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

0
7181

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Puan Türü: TM-2
Kontenjan: 820
Başarı Sırası: 7.420
En Küçük Puan: 453,000
Bu bilgiler 2013 ÖSYM verilerinden alınmıştır.

İstanbul, iklim olarak dört mevsimi de tam anlamıyla yaşayabileceğiniz dünyanın nadide yerlerindendir. Birçok insanın da bildiği gibi sosyal, kültürel, tarihi ve turistik çok sayıda mekana ev sahipliği yapmaktadır. Yani İstanbul’da her türlü insan karakterine hitap eden çok sayıda yer bulunmaktadır. Bir yanda gece ve eğlence hayatının en ünlü mekanlarına gitme imkanınız varken diğer yanda bütün dünyanın akın akın gelip görmek istediği tarihi ve turistik güzelliklere ulaşabilirsiniz. Ayrıca öğrencilere yönelik birçok faaliyet alanı da vardır. Öğrenciler İstanbul’da kendilerini her anlamda geliştirebilirler.

İstanbul’da çok sayıda devlet yurdu ve özel yurt bulunmaktadır. Bunlar da genellikle okullara yakın yerlerdedir. İstanbul’un en büyük öğrenci yurdu olan Cevizlibağ Atatürk Öğrenci Yurdu da şu sıralar depreme dayanıklı olacak şekilde yeniden yapılmaktadır. Ev fiyatları ise semtine ve evin yeni olup olmamasına göre değişmekle beraber 600-750 TL civarından başlamaktadır.

     Hukuk Fakültesinin bulunduğu kampüs İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü’dür. Beyazıt merkez kampus olup rektörlük binası ile beraber hukuk, iktisat ve siyasal binalarından oluşur. Alan olarak küçük bir kampüstür. İstanbul’un birçok yerinden Beyazıt’a otobüs seferleri yapılmaktadır. Ayrıca İstanbul’un en önemli ulaşım alternatiflerinden Kabataş-Bağcılar tramvay hattının Beyazıt durağı vardır.

     Fakülte içerisinde öğrenciler tarafından oluşturulmuş öğrenci kulüpleri ve spor etkinlikleri mevcuttur.Ayrıca yine öğrenciler tarafından düzenlenen birçok sosyal etkinlik de vardır.

     Günümüzde birçok önemli devlet adamı ve siyasetçi hukuk fakültesinden mezun olup bunların önemli bir kısmı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezundur.Örnek olarak sadece birkaç tanesine değinecek olursak;

-TBMM Başkanı Cemil Çiçek

-Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı

-Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay

-Diyanet İşleri Eski Başkanı Ali Bardakoğlu

-TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof.Dr.Burhan Kuzu

-Gazeteci-yazar Taha Akyol

     İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin hazırlık sınıfı yoktur. Sene başında girilen çok kolay İngilizce sınavı geçilirse 4 yıl boyunda İngilizce derslerden muaf olabilirsiniz..


İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görülen dersler aşağıdaki gibidir;

Hukuk Başlangıcı
Hukukun temel ilkelerinin anlatıldığı ders kolay bir ders olup esasen birçok fakültenin ilk yılında okutulmaktadır.

İktisada Giriş
İktisadın temel birtakım prensiplerinin anlatıldığı ders bölüm dersi olmadığından hoca tarafından zorlanmamaktadır.

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi
Liseden alışık olduğunuz klasik inkılap dersi olup kolayca geçebilirsiniz.

Türk Dili
Aslında kolay gibi gözükse de ders, hocaları tarafından çok zorlanmaktadır ve dersten kalan birçok öğrenciye şahit olabilirsiniz.

Anayasa Hukuku
İlk dönem Anayasa hukukunun genel esasları ikinci dönem ise Türk anayasa hukuku dersleri anlatılır.Dersin bir kısmını ezber işgal etse de yorumun çok önemli yeri vardır.Dikkate almanız ve çalışmanız gereken bir derstir.

Medeni Hukuk
İlk dönem giriş ve kişiler hukuku,ikinci dönem ise aile hukuku bahisleri ele alınır.Bu ders okuldan sonraki iş hayatınızda da sıklıkla başvuracağınız bir derstir.Özellikle ezbere dayanır.Kolay bir ders olduğu söylenemez.

Roma Hukuku
Derste şu anki modern hukukun temeli olan Roma hukuku anlatılır.Derste çok sıklıkla Latince terimlerin geçmesi ve günümüze yabancı bazı hukuk müesseselerinin anlatılması dersi,birçok öğrenci için 1.sınıfın en zor dersi yapar.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim