İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği

0
4135

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği

     İzmir  bir öğrenci için hem gezebileceği hem özgürce dilediğini yapabileceği hem de iyi bir eğitim alabileceği bir şehir. Ne iklimi ne insanları alışırken sizi zorlamaz kışları çoğu yere göre oldukça yumuşak geçer. Yazları da çoğu yere göre oldukça sıcak geçer bu yüzden yaz okuluna kalmak pek istemezsiniz tabi yakında hemen gidebileceğiniz bir sürü tatil alternatifleriniz de bulunmakta.

Kendimde İzmirli olmama rağmen okulun bulduğu Urla ilçesinin Gülbahçe köyünde kalıyorum. Üniversitenin kampüsü şehir merkezine oldukça uzak ve ulaşımı oldukça zor ve yorucu bu yüzden öğrencilerin çoğu köyde kalmakta. Gülbahçe sahil köyü denebilir yani çoğu ev yazlık kiraları da 450-550 civarı bu evlerin çoğu dublex alternatif pek yok malasef. KYK yurtları çoğu yurtlara göre oldukça güzel 2 katlı apart binalar şeklinde odalar iki kişilik banyosu ve mutfağı var yemekhanesinde her çeşit yemek var aylık 135 TL civarı. Ancak kolay kolay kimseye çıkmaz çünkü çok az kişi alıyorlar ilk başvurumda 35. yedek olduğum halde giremedim ilk 10 anca girebiliyor.

     Kampüste oldukça büyük bir spor salonu var dönemlik 20 TL sadece, yurtlar da kampüsün içinde dans, tekvando, tiyatro gibi kurslar bulunmakta ayrıca tenis kortu, futbol sahası, golf sahası da bulunmakta. Her bölümün kendi ayrı binası olduğu için bir sürü kantinde mevcut. Kütüphanemiz oldukça büyük çalışma odalarıyla kaynaklarıyla sınav zamanları ders çalışmak için çok tercih edilir.   

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği bölümünün hazırlık sınıfı bulunmaktadır. Eğitim %100 İngilizce olduğu için hazırlık çok önemsenmekte ve geçilmesi gerçekten zordur. Tüm sene çok yoğun bir program uygulanır puan toplamanız gerekir sınav ve quizlerin belirli yüzdeleriyle eğer 60 puanı toplayamazsanız finale giremez dolayısıyla kalırsınız, finalde geçme notu 70’dir.

     İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği bölümü 1.sınıfta gördüğümüz dersler aşağıdaki gibidir;

Concepts in Computer Engineering : Bilgisayar mühendisliği kavramları dersidir bölümdeki en sözel ders gibi görülebilir. Bir sürü kavram öğrenmeniz gerekir. Dersin hocası Turgut Kalfaoğlu çok bilgili; İngilizceyi çok iyi konuşan ayrıca en sempatik hocadır.

 Programming Basic: Programlama dersidir ve c programlama dili öğretilir. Bu dersi her sene farklı bir hoca verir. Ders lablarla pekiştirilir. Derslerin hepsi İngilizce anlatılır tabi sınıfın anlamadığı bir yeri eğer hoca Türkçe biliyorsa istek doğrultusunda Türkçe’ye geçiş yapabilir.

Discrete Structures : Ayrık matematik dersi oldukça karmaşık zor bir derstir. Dersin hocası Selma Tekir dersin tamamını İngilizce anlatır.

 Development of Reading and Writing Skills I : Bu dersin içeriği bilimsel yazılarıni raporların, tezlerin, makalelerin nasıl yazıldığının öğretilmesidir. Dersin hocası her sene değişir.

 Calculus for Engineering and Science I: Bildiğimiz lise matematiğinin derinleşmiş ve teoremleşmiş halidir. Dersin hocası Prof. Dr. İsmail Hakkı’dır.

 General Physics I: Yine bildiğimiz lise fiziğinin derin hali, hocalar değişebilmekte. Dersin zorunlu labları var her hafta deney yapılır, rapor yazılır ve deneyden quiz olunur.

Probability & Statictics: Olasılık, istatistik dersi Türkçe bile zorken İngilizcesi epey kafa karıştırıcı tek Türkçe kullanılan kitap bu dersin kitabı çünkü İngilizcesi yok.

Finite Mathematics: Sonlu matematik dersini Berkant Ustaoğlu vermektedir.  Kendisinin Türkçesi çok kısıtlıdır. Dersi yine tamamen İngilizce anlatılır, Türkçesi kısıtlı olduğu için bazen anlamak zordur.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Mühendisliği bölümü facebook grubu:
http://www.facebook.com/groups/cengiyte/?bookmark_t=group

 


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim