19 Maddede KYK Yurtları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

6
1333
KYK yurtları hakkında bilinmesi gerekenler

Bu yazımızda üniversite sürecinin en önemli konularından biri olan KYK yurtlarının oda özellikleri, yapılan yemek yardımı, internet hızı, depozito, yurt fiyatları, güvenlik, kurallar, giriş-çıkış saatleri gibi birçok detayı 19 maddede açıklamaya çalıştık.

Ayrıca yazıyı bir video olarak da “Unibilgi Youtube Kanalında” paylaştık. Dilerseniz videomuzu da izleyebilirsiniz.

2021 KYK Yurt Ücretleri Ne Kadar?

Ülke genelinde 6 farklı KYK yurt tipi bulunmakta. 1’den 6’ya kadar yurt tiplerinin ücretleri artmaktadır. KYK’nın 2020-2021 eğitim yılı için belirlediği yurt ücretleri görseldeki gibidir. Her yıl %10 civarında bir artış oluyor. Örneğin bir sonraki eğitim yılında 1. tip KYK yurt ücreti 250 TL civarı olur.

Yurt Tipi KYK Yurt Ücreti
1.Tip KYK Yurtları 230 ₺
2.Tip KYK Yurtları 250 ₺
3.Tip KYK Yurtları 290 ₺
4.Tip KYK Yurtları 325 ₺
5.Tip KYK Yurtları 360 ₺
6.Tip KYK Yurtları 390 ₺
Kıbrıs KYK Yurtları 500 ₺

Değerli arkadaşlar KYK yurtlarında yalnızca kaldığınız ayların ücretini ödersiniz. Yaz ayında KYK’da kalmazsanız kalmadığınız ayların ödemesi yansıtılmaz. Kısacası KYK’da kalan öğrenciler eylül – haziran ayları için ödeme yaparlar, temmuz ve ağustos aylarının ücreti ödenmez.

YouTube video

“Peki yurt fiyatlarındaki bu farklılık neye göre belirleniyor?” Bunu da hemen açıklayalım. Önceki yıllarda KYK’nın ücreti yüksek yurtlarına “yarı özel yurt” denmekteydi. Artık böyle bir kavram yok. Yurt ücretlerindeki farklılık odalarda kalan öğrenci sayısı, yurdun konumu, binanın yeniliğine göre değişmekte.

Örneğin 6 kişilik odalara sahip olan, tuvalet banyosu katlarda ortak şekilde kullanılan yurtların fiyatları daha düşük oluyor. Ancak yeni yapılan yurt binasında tuvalet ve banyosu oda içlerinde olan 1-2 kişilik odaların fiyatları ise daha yüksek olmakta.

KYK yurt başvurusu yaparken maalesef yurt seçimi yapılamamakta. Yani hangi tip yurdun çıkacağı belli değil arkadaşlar. Hatta İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde üniversitenize uzak yurt çıkma ihtimali bile var. Örneğin geçtiğimiz yıl İstanbul’da Anadolu yakasında üniversite kazanan birçok takipçimize Avrupa yakasında yurt çıkmıştı.

Depozito Ücreti Nedir? Ne Kadar Ödeyeceğim?

Depozito, KYK yurtlarında kullandığınız eşyaların başına bir iş gelmesi durumunda KYK yönetimi tarafından yurda girişte alınan emniyet ödemesidir. Yurttan çıktıktan sonra odanızda size ait eşyalar kontrol edilir ve eğer eşyalarda kırılma, yırtılma vb. sorun yoksa yurt yönetimi tarafından yatırdığınız depozito birkaç ay sonra banka hesabınıza iade edilmektedir.

Eşyalara zarar vermediniz durumunda KYK memurları tarafından hasar tespiti yapılır ve hasar ücreti depozitonuzdan düşülerek kalan miktar banka hesabınıza iade edilir.

Yurt Tipi Depozito Ücreti
1.Tip KYK Yurtları 314 ₺
2.Tip KYK Yurtları 342 ₺
3.Tip KYK Yurtları 396 ₺
4.Tip KYK Yurtları 444 ₺
5.Tip KYK Yurtları 492 ₺
6.Tip KYK Yurtları 533 ₺
Kıbrıs KYK Yurtları 683 ₺

 

Yazın KYK Yurtlarında Kalabilir miyim?

Üniversitelerde eğitim yılı istisnalar hariç eylül ayında başlar ve haziran ayının ortasında sona erer. Ancak bütünlemeye kalırsanız veya yaz okuluna giderseniz KYK yurdunda yazın da ücretini ödeyerek kalmaya devam edebilirsiniz. Yazın yurtlarda kalabilmek için yaz okuluna kaydolduğunuza dair bir belge ibraz etmeniz gerekiyor. Aksi durumda KYK yurtlarında yaz aylarında keyfi olarak kalamazsınız.

Yaz aylarında KYK yurdunda kalmak isterseniz kalacağınız yurt değişebilir. Her yıl KYK yaz ayında bir veya iki yurdu nöbetçi yurt olarak açık bırakmaktadır. Kalan yurtlar ise yazın kapalı kalmakta. Bu yüzden yaz okuluna kalırsanız KYK tarafından belirlenen nöbetçi yurda sadece yaz ayına mahsus olacak şekilde geçiş yapmanız gerekecek. Bunun detaylarını yurt müdürlüğü size açıklamaktadır.

KYK Yurtlarında Odalar Kaç Kişilik?

KYK yurtlarının en büyük dezavantajı odalarda kalan öğrenci sayısının fazla olması. Şu an KYK yurt odaları 2, 3, 4, 5, 6 ve 8 kişiliktir. Yurt başvurusu yaparken “Ben 2 kişilik oda istiyorum” tarzı bir seçenek bulunmadığı için hangi yurtta kaç kişilik odalar kalacağınız şansınıza kalmış.

Oda Arkadaşımla Sorun Yaşarsam Odamı Değiştirebilir miyim?

Oda arkadaşınız birinci öğretim veya ikinci öğretim okuyor olabilir hatta yabancı uyruklu bile olabilir. Oda arkadaşınızla herhangi bir konuda tartışabilirsiniz. Örneğin siz ikinci öğretim okuyorsanız oda arkadaşınız sabah erken saatte kalkmak zorunda haliyle ses çıkarabilir. Bu durumdan rahatsız olmanız gayet normal.

Arkadaşınızla herhangi bir sebeple anlaşamamanız durumunda kaldığınız yurdun müdürlüğüne giderek bir dilekçe yazıyorsunuz. Dilekçede kaldığınız oda numarasını ve neden oda değiştirmek istediğinizi yazıyorsunuz. Boş yer varsa odanız hemen değişebiliyor ki genellikle boş yer olmuyor. Boş yatak yoksa da boşalana kadar beklemeniz gerekiyor.

KYK Yurdumu Değiştirebilir miyim?

Üniversitenize uzakta bir yurt çıkma ihtimali yüksek olduğu için sosyal medya hesaplarımıza en fazla bu soru gelmekte. Üniversite yerleşkenize yakın konumdaki KYK yurdunu arayarak öncelikle boş yer olup olmadığını sormalısınız. Boş yer varsa ve yurt yönetimi de onay verirse yurdunuzu değiştirebilirsiniz.

Yurdunuzu değiştirebileceğiniz bir başka yöntem de halk dilinde becayiş olarak bilinen yer değiştirmedir. Kaldığınız yurt geçiş yapmak istediğiniz yurtta kalan bir öğrencinin üniversitesine yakınsa onunla irtibata geçip yer değiştirebilirsiniz.

KYK Yurtlarında Yemekler Nasıl?

KYK yurtlarında büyük bir yemekhane bulunmakta. Yemekhaneler genellikle şirketlere bağlı. İhale ile alım yapıldığı için standardizasyon sağlanmamış durumda. Her yurtta yapılan yemeklerin lezzeti farklı. Genel olarak yemeklerin lezzetinin orta seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

Her gün 2 çeşit çorba, seçmeli olarak bulgur pilavı, pirinç pilavı veya makarna, bakliyat, sulu yemek, salata ve tatlı şeklinde oluyor. Dilediklerinizi seçip alabiliyorsunuz.

Her gün farklı çeşitte yemek çıktığı için ve de devlet tarafından günlük yemek yardımı yapıldığı için hem sağlığınız hem de cebiniz için yemekleri mümkün olduğunca yurdunuzda yemenizi tavsiye ediyoruz.

8- KYK Yemek Yardımı Nedir?

Devlet tarafından KYK yurtlarında kalan her öğrenciye iki farklı öğün için yemek yardımı yapılmaktadır. 2021 yılı için yemek yardımı kahvaltıda 5 TL; akşam yemeğinde ise 11 TL olmak üzere günlük toplam 16 TL’dir.

Kahvaltı için  (günlük) 5,00 TL
Akşam yemeği için (günlük) 11,00 TL
Toplam günlük yemek yardımı 16,00 TL
Toplam aylık yemek yardımı 480 TL

Devlet tarafından verilen yemek yardımları her öğün için kartınıza yüklenmekte. Kullanmadığınız öğünü farklı öğüne, farklı güne veya bir başka arkadaşınıza aktaramazsınız. Yemek yardımını bir örnekle açıklayalım;

Örneğin kahvaltıda çay, yarım ekmek, zeytin, peynir, çikolata ve sucuklu tost aldınız. Toplam ücret 9 TL tuttuysa 5 TL’lik yemek yardımını düşerek toplam 4 TL ek ödeme yaparsınız.

Akşam yemeğinde ise mercimek çorbası, pirinç pilavı, etli bezelye ve yoğurt aldınız ve toplam ücreti 13 TL tuttuysa 11 TL’lik yemek yardımını düşerek 2 TL ek ödeme yaparsınız.


Takipçimizden gelen görseli de paylaşalım. Devletin yaptığı 9,50 TL yemek yardımına ek olarak öğrencinin 5 TL ücret ödeyerek aldığı yemek menüsü. (Geçen yılın akşam yemeği yardımı 9,50 TL idi.)

Yapılan yemek yardımları devlet tarafından her yıl artırılmakta. Örneğin geçen yıl yemek yardımı toplam 14 TL idi. 2021 yılında 16 TL’ye çıkarıldı.

Değerli arkadaşlar, ailenizden uzakta üniversite okumanın ciddi anlamda çok maliyetli. Bu yüzden mümkün olduğunca yemeklerinizi KYK’da yemenizi tavsiye ediyoruz. Kabaca bir hesap yaptığımızda aylık 480 TL yemek yardımı yapılıyor. KYK yurt ücreti ortalamasından daha fazla yemek yardımı yapıldığı için yurtlarda bedavaya kalıyor da denilebilir. Tabii ki bu şahsi yorumumuz, bu konuda farklı düşünenler de olabilir.

9- KYK Yemek Saatleri Nelerdir?

KYK’da kahvaltı ve akşam yemeği olmak üzere 2 öğün yemek çıkmaktadır. Yemek saatleri hafta içi ve hafta sonu olmak üzere değişiklik göstermektedir.

Hafta içi yemek saatleri:

 • Kahvaltı için: 06.30 – 12.00 arası
 • Akşam yemeği için: 16.00 – 22.30 arasındadır.

Hafta sonu yemek saatleri:

 • Kahvaltı için: 06.30 – 12.30 arası
 • Akşam yemeği için: 16.00 – 22.30 arasındadır.

Yemek saatleri dışında yemekhane kapalıdır. Ancak devlet tarafından verilen yemek yardımını yalnızca yemekhanede kullanmanız gerekmiyor. Örneğin yurda tok geldiniz ve akşam yemeği için verilen yemek yardımıyla kantinden çikolata, bisküvi, meyve suyu gibi ürünleri alabilirsiniz.

KYK Yemek Ücretleri Ne Kadar?

KYK yemek ücretleri de her yıl belirli oranda artırılmakta. Az sonra sizinle paylaşacağımız yemek ücretleri 2020 yılına aittir. Hemen hemen her yıl yaklaşık %10 oranında yemek fiyatlarına zam gelmektedir.

Ekmekle başlayalım. KYK yurtlarında ekmekler çeyrek, yarım ve tam olarak fiyatlandırılmıştır. Çeyrek ekmek 35 kuruş, yarım ekmek 70 kuruş, tam ekmek ise 1 lira 25 kuruştur.

Yarım litrelik su 65 kuruş; 1.5 litrelik su ise 1 lira 15 kuruştur. Tabii ki bu bilgiler 2020 yılına ait olduğu için yeni eğitim yılında %10 ila %20 arasında artışının olacağını tahmin ediyoruz. Siz de belirtilen ücretlere bu şekilde artış yaparsanız yeni eğitim yılındaki fiyatını tahmin edebilirsiniz.

Kahvaltıda her gün farklı çeşitte yemekler çıkmakta. Kahvaltının olmazsa olmazı çay 75 kuruş. İçinde 8-10 adet zeytin bulunan paketler 70 kuruş. Haşlanmış yumurta 80 kuruş. Peynirler ortalama 1 TL, Gözlemelerin fiyatı malzemesine göre 2,50 TL ile 5 TL arası değişiyor. Bal, reçel ve tereyağı gibi minik kutuların ücreti ise 60 kuruş ila 1 lira 15 kuruş arası değişiyor. Tost yemek isterseniz de malzemesine göre 3,50 – 4,75 TL arası değişiklik gösteriyor.

Akşam yemeğinde şehriye, domates, ezogelin, mercimek, yayla, düğün, sebze veya un çorbası alabilirsiniz. Genelde iki farklı çorba oluyor arkadaşlar. Çorbaların ücreti 3 TL. Tavuklu yemekler ortalama 5 TL; etli yemeklerin fiyatıysa ortalama 8 TL.

Sebze yemekleri 4-5 TL civarında, kuru fasülye, nohut gibi bakliyatların fiyatı da 4-5 TL arasında. Pirinç veya bulgur pilavı da 3-4 TL arasında değişiyor. Ayrıca tatlı çeşitleri de bulunmakta. Her gün farklı türde çıkan tatlıların da ortalama fiyatı 3.50 TL

Dışarıda yemek yiyebileceğiniz restoranlara nazaran fiyatların makul olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik günlük yemek yardımıyla birlikte ödeyeceğiniz rakam çok daha az oluyor.

Kahvaltılık ürünler Fiyatlar
Su (0,5 lt)
Su (1.5 lt)
0,65 TL
1,15 TL
Çay 0,75 TL
Ekmek (çeyrek)
Ekmek (yarım)
Ekmek (tam)
0,35 TL
0,70 TL
1,25 TL
Gemlik zeytin (30 gr, 8-10 adet)
Çizik zeytin (30 gr, 8-10 adet)
0,70 TL
0,65 TL
Üçgen peynir
Krem peynir
Kaşar peyniri
0,75 TL
0,90 TL
1,40 TL
Salam (tavuk) (35 gr)
Salam (et) (35 gr)
1,50 TL
2,50 TL
Haşlanmış yumurta 0,80 TL
Sürülebilir çikolata 0,85 TL
Bal 0,90 TL
Reçel 0,60 TL
Tereyağı 1,15 TL
Kaşarlı tost
Sucuklu tost
Karışık tost
3,50 TL
4,75 TL
4,25 TL
Ekmek arası tavuk
Ekmek arası köfte
4,25 TL
6,75 TL
Soğuk sandviç 3,50 TL
Hamburger 5,00 TL
Pizza (küçük boy)
Pizza (orta boy)
Pizza (büyük boy)
8,50 TL
X,XX TL
X,XX TL
Patates haşlama 0,50 TL
Patates kızartması 2,75 TL
Patates kroket 6’lı 1,50 TL
Peynirli gözleme
Kaşarlı gözleme
Patatesli gözleme
Sucuklu gözleme
Karışık gözleme
3,25 TL
4,00 TL
2,25 TL
5,00 TL
4,50 TL
Sigara böreği 0,70 TL
Krep X,XX TL
Menemen 3,50 TL
Omlet 2,75 TL
Simit 1,50 TL
Açma 1,75 TL
Çorba çeşitleri Fiyat
Çorbalar
(Şehriye, domates, ezogelin, mercimek, yayla, düğün, sebze ve un çorbası)
3,00 TL
Et yemekleri Fiyat
Et yemekleri
(Fırın kızartma, etli sebzeli kebap, haşlama)
8,00 TL
Pideli veya yarım ekmekli et döner 8,00 TL
Pideli veya yarım ekmekli tavuk döner 5,00 TL
Izgara köfteler 7,00 TL
Sulu et yemekleri 6,50 TL
Sulu tavuk yemekleri 6,00 TL
Dana ciğer 6,50 TL
Tavuk ciğer 4,50 TL
Kıymalı yumurta 5,50 TL
Sebze yemekleri Fiyat
Etli taze sebzeler
(Taze fasülye, türlü, bamya, bezelye, patlıcak, patates vb.)
5,25 TL
Mantar sote 5,00 TL
Kıymalı ıspanak-semizotu 5,00 TL
Zeytinyağlı etsiz pırasa 3,00 TL
Zeytinyağlı dolma ve sarmalar 4,20 TL
Zeytinyağlı sebze yemekleri
(İmambayıldı, kabak vb.)
4,50 TL
Yoğurtlu kızartmalar 4,25 TL
Etli dolma ve sarmalar 4,25 TL
Kurubaklagil Yemekleri Fiyat
Etli baklagiller
(Kuru Fasülye, Nohut, Barbunya, Yeşil Mercimek)
4,75 TL
Etsiz zeytinyağlı baklagiller
(Kuru Fasülye, Nohut, Barbunya, Yeşil Mercimek)
4,00 TL
Pilav – Makarna Çeşitleri Fiyat
Pirinç pilavı 3,00 TL
Bulgur pilavı 3,00 TL
Makarna çeşitleri (yoğurtlu, soslu) 3,25 TL
Fırın makarna 3,50 TL
Börek ve çeşitleri 3,50 TL
Mantı 4,50 TL
Soğuk Yemek Çeşitleri Fiyat
Mercimekli köfte – kısır – çiğ köfte 3,00 TL
Salata-turşu 2,50 TL
Cacık 2,75 TL
Komposto – hoşaf 2,25 TL
Patates salatası 2,50 TL
Rus salatası, tarator, şakşuka, mücver, patlıcan ezme, börülce, humus, haydari, havuç ezme 3,00 TL
İçli köfte 3,25 TL
Tatlı Çeşitleri Fiyat
Baklava 3,50 TL
Aşure 3,50 TL
Hamur tatlıları
(Ekmek kadayıfı, şekerpare, kadayıf, revani, lokma)
3,00 TL
Sütlü tatlılar 3,00 TL
Yaş pasta 3,25 TL
Kuru pasta 2,75 TL
Meyveli tatlılar
(Ayva tatlısı, kabak tatlısı vb.)
3,00 TL
Pide Çeşitleri Fiyat
Kuşbaşılı pide 7,25 TL
Karışık pide 6,50 TL
Kaşarlı pide 6,25 TL
Kıymalı pide 7,00 TL
Lahmacun 4,00 TL
İçecek çeşitleri Fiyat
Soda ? TL
Meyve suyu ? TL
Ayran ? TL
Kola (330 ml) ? TL
Su (0,5 lt)
Su (1,5 lt)
0,65 TL
1,15 TL

KYK Yurtlarına Dışarıdan Yemek Söyleyebiliyor muyuz?

Bildiğiniz gibi KYK yurtlarında öğle yemeği çıkmıyor. Ayrıca gece acıkmanız durumunda da dışarıdan yemek söyleyebilirsiniz. Yurda giriş-çıkış saatleri dışında da yemek söyleyebiliyorsunuz arkadaşlar. Yurdun dış kapısına çıkmadan sipariş verdiğiniz yemeğinizi alabiliyorsunuz.

KYK Yurtlarında Giriş – Çıkış Saati Kaçtır?

KYK yurtlarına giriş ve çıkış saatleri öğrenciler için sorun yaratan uygulamalardan biridir. Güvenilir olmasına karşın özgürlüğü kısıtlayıcı bu uygulamanın yorumunu öğrenci ve velilere bırakmak daha doğru olur.

 • KYK yurtlarına son giriş saati: 23.00
 • KYK yurtlarından çıkış saati: 06.00

Genel uygulama bu şekilde olmakla birlikte yaz aylarında ve Ramazan ayında son giriş saati 24.00 olarak esnetilmektedir. Bu saatler dışında giriş-çıkış yapmanız durumunda uyarı alırsınız ve tekrarı halinde de yurt kurallarına uyulmaması sebebiyle yurttan atılırsınız.

KYK Yurtlarında İzin Nasıl Alınır? Kaç Gün İzin Hakkımız Var?

KYK yurtlarında barınan öğrencilere üniversitenizin akademik takvimi gereği verilen tatiller, hafta sonu ve diğer resmî tatiller hariç olmak üzere bir eğitim öğretim yılında 75 güne kadar izin verilmektedir. Örneğin güz dönemi sona erdiğinde bahar dönemi başlangıcına kadar ailenizin yanına dönebilir veya arkadaşınızda kalabilirsiniz. Bu izinler 75 günlük KYK izin süresinden düşmez.

KYK’dan izin almak için evrak doldurup KYK yurt yönetimine vermeniz gerekmiyor. “Genciz Biz” sitesine gencizbiz.gsb.gov.tr bu bağlantıdan ulaşarak öncelikle e-Devlet ile oturum açmalısınız. Bu arada Genciz Biz’in mobil uygulaması da çıkmış. Hem İOS hem de Android telefonlarınızda uygulama indirme alanından indirebilirsiniz.

Genciz Biz’de e-Devlet ile oturum açtıktan sonra sol sekmede “İZİNLER” sekmesinin tıklayacağız. Karşınıza çıkan ekranda izin başlangıç-bitiş tarihlerini ve izninizi geçireceğiniz adresi ve izniniz esnasında size ulaşabilecekleri cep numarası yazıyorsunuz ve “İZİN TALEP ET” butonuna tıkladıktan sonra belirttiğiniz tarihler arasında izinli sayılıyorsunuz. Bu alandan kalan toplam izin gününüzü de görebilirsiniz arkadaşlar.

İzinli olduğunuz günlerde parmak iziyle giriş yapmaya çalıştığınızda “öğrenci izinlidir” uyarısı alıyorsunuz ve yurda giriş yapamıyorsunuz bu yüzden arkadaşlar izin alırken mutlaka izin tarihlerine dikkat edin. Ek olarak izinli olduğunuzda devletin öğrencilere verdiği günlük yemek yardımından da faydalanamıyorsunuz. Bu yüzden o gün yemeğinizi yedikten sonra izninizi alırsanız aç kalmamış olursunuz, bu da aklınızda bulusun.

İzinle ilgili son bir dipnot verelim: İzinli olduğunuzda olur da bir eşyanızı almak isterseniz güvenliğe ricada bulunabilirsiniz genellikle kırmıyorlar tabii ki bu durum yurt görevlilerinin inisiyatifine kalmış durumda.

Ara ara Genciz Biz sitesi hata verdiği için internet üzerinden izin talebinde bulunamıyorsunuz. Peki bu durumda ne yapacaksınız? Yurt idaresine gidip Genciz Biz sitesindeki izin talep formuna benzer bir form doldurarak izin işlemini halledebiliyorsunuz.

İzin Almadan Yurttan Çıkarsak Ne Olur?

Aynı gün içinde Genciz Biz sitesinden izin alabileceğiniz en geç saat 22.00’dir. Saat 22.00’ye kadar yani yurda son giriş saatinden 1 saat önceye kadar izninizi almanız gerekmektedir. Aksi halde dışarıya çıkmanıza izin verilmiyor.

Peki “İzin Almadan Dışarıda Kalsam Ne Olur?” Bu soruya dikkat çekmek istiyorum arkadaşlar. Çünkü dikkat etmezseniz yurttan atılabilirsiniz.

İzin Almadan Dışarıda Kalırsam Ne Olur?

KYK Yurt İdare İşlemleri Yönetmeliğinin 21, 22 ve 23. maddelerinde geceyi izinsiz olarak KYK yurtları dışında geçirmenin cezaları yer almaktadır.

 • Geceyi izinsiz veya mazeretsiz olarak 1 gün yurdun dışında geçirmenin cezası uyarıdır.
 • Geceyi izinsiz ve mazeretsiz üst üste 2 gün yurdun dışında geçirmenin cezası kınamadır.
 • Geceyi izinsiz ve mazeretsiz üst üste 3 gün yurdun dışında geçirmenin cezası ise yurttan atılmadır.

Değerli arkadaşlar eğer geçerli bir mazeretiniz varsa yurt disiplin kuruluna sunmanız durumunda ceza almayabiliyorsunuz. Örneğin ailenizden biri hastalandı ve acilen memlekete gitmek zorunda kaldınız bu durumda otobüs bileti geçerli bir mazeret sayılabilir. Tabii ki mazeretinizin geçerli bir neden sayılıp sayılmayacağı KYK yurt disiplin kuruluna bağlıdır.

KYK Yurt Ücretini 1 Ay Yatırmazsak Ne Olur?

KYK yurt ücretini o ayın son günü saat 16.00’ya kadar ödenir. Bu tarihe kadar ödemezseniz KYK tarafından telefonunuza “KYK yurt ücretini ödemediniz, son ödeme tarihi örneğin ocak ayını ödemediyseniz 31 ocak tarihine kadar ödeyin. Eğer borcunuzu ödediyseniz bu bilgilendirmeyi dikkate almayın.” mesajı gelmektedir.

Yurt ücretini ayın son gününe kadar ödemezseniz ödemediğiniz ayın yurt ücreti, yurda girişte ödediğiniz depozitodan karşılanır. Depozitonun izleyen ayın 10. gününe kadar yatırılması için süre verilir. Ödenmeyen yurt ücreti depozitonuzdan karşılandığı için 10 gün içinde eksilen depozito bedelini yatırlamız gerekmekte. Verilen bu 10 günlük süre içinde de ücreti yatırmazsanız bu 10 günlük süre de depozitodan düşer ve yurttan kaydınız silinir.

Doğal afet, ikinci dereceye kadar aile bireylerinden birinin kaza yapması, hastalanması veya vefatı halinde ayın 15’ine kadar bu durumu belgelendirirseniz eksiltilen depozito ücretini 15 gün içinde ödeyebilirsiniz. Hastalık halindeyse ödemeniz rapor tarihinin bitiminden 5 gün sonraya ertelenir. Bu sürelerde ödeme yapmazsanız yurttan atılırsınız.

Kaydı silinen öğrenci tekrar başvuru yaparsa aynı öğretim yılı için 2 kat güvence bedeli yani depozito alınarak yurda kaydı yapılır. Ödemelerinizi aksatmamanız halinde talep ederseniz dönem sonunda 1 kat güvence bedeli tarafınıza iade edilir.

Yurt Temizliği Nasıl Yapılıyor?

Yurtlarda her katta temizlik görevlisi var. Temizlik görevlileri her gün odalardaki çöpleri alıyorlar. Haftanın belirli günleri de odaları vileda ile silip banyo/tuvaleti de güzelce temizliyorlar.

Bir süre sonra oda arkadaşlarıyla iş bölümü yaparak haftanın belirli saatlerinde kendi temizliğinizi yapıyorsunuz çünkü temizlik saatlerinde işiniz olabiliyor veya aynı vileda ile birden çok oda temizlendiği için tam anlamıyla temizlenmiş olmuyor. Özetle vaktiniz de bol olduğu için kendi temizliğinizi yaparak içiniz daha rahat olmuş oluyor.

Çamaşırlarımızı Nasıl Yıkıyoruz?

Öncelikle yurda gelirken mutlaka bir kirli sepeti, deterjan ve yumuşatıcı almalısınız. Kirlileriniz biriktirdikten sonra çamaşırhaneye inip her çamaşır makinesinin yanında bulunan listeye yıkama yapacağınız saati ve isminizi yazıyorsunuz. Listeye yazdığınız saatte çamaşırhaneye gidip kirlileri çamaşır makinesine atıyorsunuz.

Yıkama süresi makinelerde yazıyor. Telefonunuza alarm kurup makine süresini unutmayın. Çünkü sıra başka arkadaşa geldiğinde çamaşırlarınızı çıkarıp kendi çamaşırlarını yıkamak zorunda. Bu durumda da çamaşırlarınızın kaybolma riski bulunmakta. Kaybolmasa bile ıslak olarak kaldığı için koku yapabilir ve tekrar yıkamak zorunda kalabilirsiniz.

Bazı yurtlarda 1 gün öncesinden çamaşır yıkama listesine isim yazdırılıyor ve yıkamalar ertesi günü sıra size geldiği zaman yapılıyor. Özetle her yurtta farklı uygulamalar olabiliyor.

Hemen hemen her yurtta kurutma makineleri de mevcut. Yıkadığınız çamaşırlarınızı kurutma makinesi ile kolayca kurutabilirsiniz.

KYK yurtlarında çamaşır yıkama ve kurutma ücreti ücretsizdir. Ancak geçtiğimiz yıl 10 TL’ye yakın bir ücret ödenmesi söz konusu olmuş öğrencilerden gelen tepki üzerine bazı yurtlarda yeniden ücretsiz olmuştu. Kalacağınız yurtta çamaşır yıkama ve kurutma ücretli olabilir. Yıkama ve kurutma ücreti olursa eğer 10 TL civarında olur.

KYK Yurt Odalarında Neler Yasak?

KYK tarafından öğrencilerin güvenliği amacıyla odalarda bazı yasaklar getirilmiştir. Güvenlikler tarafından çatkapı odanıza girilip aramalar yapılabiliyor. Yasaklı eşya bulundurmanız durumunda ceza alıyorsunuz.

 • Öncelikle kettle kesinlikle yasak arkadaşlar. Hem çok fazla elektrik harcadığı için yurdun elektrik altyapısına zarar verebiliyor hem de prizde kalması durumunda yangına neden olabiliyor.
 • Farklı nevresim takımı kullanmak da yasak. Belli standartı korumak amacıyla böyle bir yasak getirilmiş. Bu yüzden yurda gelirken boşuna nevresim takımı götürmeyin.
 • Odalardaki eşyaların yerini değiştirme yasağı da var arkadaşlar. Oda arkadaşlarınızla anlaşıp örneğin yatakların veya dolapların yerini değiştiremiyorsunuz. Ayrıca oda duvarlarına bir şeyler yapıştıramıyorsunuz.
 • Yurt odalarında sigara içmek yasak. Özellikle yeni yapılan odalarda duman sensörü bulunmakta. Duman sensörü olmayan odalarda da şikayet üzerine güvenlik gelip kontrol etmektedir.
 • Yemekhaneden çatal, kaşık, tabak gibi yemekhaneye ait olan eşyaları odalara çıkarmak yasak.

Bu yasaklara uyulmaması durumunda uyarı alıyorsunuz, devamı halinde de yurttan atılmaya kadar giden bir sürece girebilirsiniz. Bu yüzden dikkat edin arkadaşlar.

KYK Yurtlarında İnternet Nasıl?

KYK yurtlarının en kötü özelliğinin internet olduğunu söyleyebiliriz. Hatta çoğu zaman KYK yurtlarında internetin çökmesi nedeniyle öğrenciler Twitter’da etiket oluşturarak Türkiye gündemine giriyor.

KYK yurtlarında internet çok yavaş. Sitelere girmek dakikaları bulurken uygulamalar sık sık internet bağlantısının kopması nedeniyle hata vermekte. 2019 yılı itibariyle KYK internetine 16 GB kota getirildi. Ancak aylık 16 GB çok çok az. Tabii ki film veya video izlenmemesi durumunda 16 GB’yi doldurmak da güç. Ancak öğrenciler çoğunlukla yurtta vakit geçirdikleri için 16 GB’nin yetmemesi çok normal.

KYK yurtlarında çok fazla öğrenci kaldığı için internet hızının düşük. Hatta çoğu zaman uygulamalara giriş hatası da veriyor. Ben ilerleyen dönemde KYK’nın internet hızı sorununu da kökten çözeceğini düşünüyorum. Umarız önümüzdeki eğitim yılında bu sorun da çözülmüş olur.

Detaylı olarak KYK yurtlarını anlatmaya çalıştık. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Sizi çok seviyoruz. Hepinize sağlık ve başarı diliyoruz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

6 YORUMLAR

 1. Acaba odalarda Kasa tarzı hır şey var mı daha önce duydum diye hatırlıyorum ama göremedim burada

 2. Iyi günler, annemin maaşının yarısı her ay otomatik olarak krediye kesiliyor bu durumda yurt başvurusu sırasında annemin aylık geliri kısmına krediye kesilen miktar sonrası elimize geçen ücreti mi yoksa krediye kesilenle birlikte toplam maaşı mı yazmam gerekiyor? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 3. Çok teşekkür ler. Açıklamalar gayet iyi.bir şey sormak istiyorum. Mesela kahvaltıda kendimizin getirdiği ufak paket peynir ,reçel ya da yağ i yoyebiliyor miyiz. Yoksa yasak mi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim