Haberler

19 Maddede KYK Yurtları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yazımızda üniversite sürecinin en önemli konularından biri olan KYK yurtlarının oda özellikleri, yapılan yemek yardımı, internet hızı, depozito, yurt fiyatları, güvenlik, kurallar, giriş-çıkış saatleri gibi birçok detayı 19 maddede açıklamaya çalıştık.

Ayrıca yazıyı bir video olarak da “Unibilgi Youtube Kanalında” paylaştık. Dilerseniz videomuzu da izleyebilirsiniz.

KYK Yurt Ücretleri 2023-2024

KYK’ya ait 6 farklı tipte yurt bulunmaktadır. Yurt ücretleri 1.tip yurtlardan 6.tip yurtlara doğru artış göstermektedir. Depozito ücreti, KYK yurtlarına girişte bir kereliğine ödenen ve kaldığınız odada bir hasar oluşturmadığınız takdirde yurttan çıkarken tarafınıza ödenen güvence bedelidir.

Yurt Tipi KYK Yurt Ücreti Depozito Ücreti
1.Tip KYK Yurtları 345 ₺ 855 ₺
2.Tip KYK Yurtları 405 ₺ 1.020 ₺
3.Tip KYK Yurtları 405 ₺ 1.020 ₺
4.Tip KYK Yurtları 480 ₺ 1.110 ₺
5.Tip KYK Yurtları 510 ₺ 1.200 ₺
6.Tip KYK Yurtları 570 ₺ 1.365 ₺
Kıbrıs KYK Yurtları 750 ₺ 1.620 ₺

Değerli arkadaşlar KYK yurtlarında yalnızca kaldığınız ayların ücretini ödersiniz. Yaz ayında KYK’da kalmazsanız kalmadığınız ayların ödemesi yansıtılmaz. Kısacası KYK’da kalan öğrenciler eylül – haziran ayları için ödeme yaparlar, temmuz ve ağustos aylarının ücreti ödenmez.

YouTube video

“Peki yurt fiyatlarındaki bu farklılık neye göre belirleniyor?” Bunu da hemen açıklayalım. Önceki yıllarda KYK’nın ücreti yüksek yurtlarına “yarı özel yurt” denmekteydi. Artık böyle bir kavram yok. Yurt ücretlerindeki farklılık odalarda kalan öğrenci sayısı, yurdun konumu, binanın yeniliğine göre değişmekte.

Örneğin 6 kişilik odalara sahip olan, tuvalet banyosu katlarda ortak şekilde kullanılan yurtların fiyatları daha düşük oluyor. Ancak yeni yapılan yurt binasında tuvalet ve banyosu oda içlerinde olan 1-2 kişilik odaların fiyatları ise daha yüksek olmakta.

KYK yurt başvurusu yaparken maalesef yurt seçimi yapılamamakta. Yani hangi tip yurdun çıkacağı belli değil arkadaşlar. Hatta İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde üniversitenize uzak yurt çıkma ihtimali bile var. Örneğin geçtiğimiz yıl İstanbul’da Anadolu yakasında üniversite kazanan birçok takipçimize Avrupa yakasında yurt çıkmıştı.

Depozito Ücreti Nedir? Ne Kadar Ödeyeceğim?

Depozito, KYK yurtlarında kullandığınız eşyaların başına bir iş gelmesi durumunda KYK yönetimi tarafından yurda girişte alınan emniyet ödemesidir. Yurttan çıktıktan sonra odanızda size ait eşyalar kontrol edilir ve eğer eşyalarda kırılma, yırtılma vb. sorun yoksa yurt yönetimi tarafından yatırdığınız depozito birkaç ay sonra banka hesabınıza iade edilmektedir.

Eşyalara zarar vermediniz durumunda KYK memurları tarafından hasar tespiti yapılır ve hasar ücreti depozitonuzdan düşülerek kalan miktar banka hesabınıza iade edilir.

Yurt Tipi Depozito Ücreti
1.Tip KYK Yurtları 855 ₺
2.Tip KYK Yurtları 1.020 ₺
3.Tip KYK Yurtları 1.020 ₺
4.Tip KYK Yurtları 1.110₺
5.Tip KYK Yurtları 1.200 ₺
6.Tip KYK Yurtları 1.365 ₺
Kıbrıs KYK Yurtları 1.620 ₺

Yazın KYK Yurtlarında Kalabilir miyim?

Üniversitelerde eğitim yılı istisnalar hariç eylül ayında başlar ve haziran ayının ortasında sona erer. Ancak bütünlemeye kalırsanız veya yaz okuluna giderseniz KYK yurdunda yazın da ücretini ödeyerek kalmaya devam edebilirsiniz. Yazın yurtlarda kalabilmek için yaz okuluna kaydolduğunuza dair bir belge ibraz etmeniz gerekiyor. Aksi durumda KYK yurtlarında yaz aylarında keyfi olarak kalamazsınız.

Yaz aylarında KYK yurdunda kalmak isterseniz kalacağınız yurt değişebilir. Her yıl KYK yaz ayında bir veya iki yurdu nöbetçi yurt olarak açık bırakmaktadır. Kalan yurtlar ise yazın kapalı kalmakta. Bu yüzden yaz okuluna kalırsanız KYK tarafından belirlenen nöbetçi yurda sadece yaz ayına mahsus olacak şekilde geçiş yapmanız gerekecek. Bunun detaylarını yurt müdürlüğü size açıklamaktadır.

KYK Yurtlarında Odalar Kaç Kişilik?

KYK yurtlarının en büyük dezavantajı odalarda kalan öğrenci sayısının fazla olması. Şu an KYK yurt odaları 2, 3, 4, 5, 6 ve 8 kişiliktir. Yurt başvurusu yaparken “Ben 2 kişilik oda istiyorum” tarzı bir seçenek bulunmadığı için hangi yurtta kaç kişilik odalar kalacağınız şansınıza kalmış.

Oda Arkadaşımla Sorun Yaşarsam Odamı Değiştirebilir miyim?

Oda arkadaşınız birinci öğretim veya ikinci öğretim okuyor olabilir hatta yabancı uyruklu bile olabilir. Oda arkadaşınızla herhangi bir konuda tartışabilirsiniz. Örneğin siz ikinci öğretim okuyorsanız oda arkadaşınız sabah erken saatte kalkmak zorunda haliyle ses çıkarabilir. Bu durumdan rahatsız olmanız gayet normal.

Arkadaşınızla herhangi bir sebeple anlaşamamanız durumunda kaldığınız yurdun müdürlüğüne giderek bir dilekçe yazıyorsunuz. Dilekçede kaldığınız oda numarasını ve neden oda değiştirmek istediğinizi yazıyorsunuz. Boş yer varsa odanız hemen değişebiliyor ki genellikle boş yer olmuyor. Boş yatak yoksa da boşalana kadar beklemeniz gerekiyor.

KYK Yurdumu Değiştirebilir miyim?

Üniversitenize uzakta bir yurt çıkma ihtimali yüksek olduğu için sosyal medya hesaplarımıza en fazla bu soru gelmekte. Üniversite yerleşkenize yakın konumdaki KYK yurdunu arayarak öncelikle boş yer olup olmadığını sormalısınız. Boş yer varsa ve yurt yönetimi de onay verirse yurdunuzu değiştirebilirsiniz.

Yurdunuzu değiştirebileceğiniz bir başka yöntem de halk dilinde becayiş olarak bilinen yer değiştirmedir. Kaldığınız yurt geçiş yapmak istediğiniz yurtta kalan bir öğrencinin üniversitesine yakınsa onunla irtibata geçip yer değiştirebilirsiniz.

KYK Yurtlarında Yemekler Nasıl?

KYK yurtlarında büyük bir yemekhane bulunmakta. Yemekhaneler genellikle şirketlere bağlı. İhale ile alım yapıldığı için standardizasyon sağlanmamış durumda. Her yurtta yapılan yemeklerin lezzeti farklı. Genel olarak yemeklerin lezzetinin orta seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

Her gün 2 çeşit çorba, seçmeli olarak bulgur pilavı, pirinç pilavı veya makarna, bakliyat, sulu yemek, salata ve tatlı şeklinde oluyor. Dilediklerinizi seçip alabiliyorsunuz.

Her gün farklı çeşitte yemek çıktığı için ve de devlet tarafından günlük yemek yardımı yapıldığı için hem sağlığınız hem de cebiniz için yemekleri mümkün olduğunca yurdunuzda yemenizi tavsiye ediyoruz.

8- KYK Yemek Sistemi Hakkında Bilgi

KYK’da daha önce beslenme yardımı yapılmaktaydı. Kahvaltı ve akşam yemeği için öğrencilere günlük beslenme yardımı yapılmakta ve öğrenciler, verilen beslenme yardımı kadarki yemekleri ücretsiz alabiliyorlardı. Özetle sistem şu şekildeydi; akşam yemeği için günlük beslenme yardımı 50 TL idi. Siz akşam yemeğinde mercimek çorbası, pilav, salata, tavuk, yoğurt ve tatlı aldınız ve toplamı 60 TL tuttuysa kasada 10 TL ödüyordunuz.

Ancak yeni sistemle birlikte tabldot başka bir deyişle fiks menüye geçildi. Kahvaltı ve akşam yemeği artık tek tip.

 • KYK’da kahvaltı ve akşam yemeği ücretsizdir.
 • KYK’da öğle yemeği çıkmamaktadır.
 • Hafta sonu da kahvaltı ve akşam yemeği çıkmaktadır.

9- KYK Yemek Saatleri Nelerdir?

KYK’da kahvaltı ve akşam yemeği olmak üzere 2 öğün yemek çıkmaktadır. Yemek saatleri hafta içi ve hafta sonu olmak üzere değişiklik göstermektedir.

Hafta içi yemek saatleri:

 • Kahvaltı için: 06.30 – 12.00 arası
 • Akşam yemeği için: 16.00 – 22.30 arasındadır.

Hafta sonu yemek saatleri:

 • Kahvaltı için: 06.30 – 12.30 arası
 • Akşam yemeği için: 16.00 – 22.30 arasındadır.

Yemek saatleri dışında yemekhane kapalıdır. Ancak devlet tarafından verilen yemek yardımını yalnızca yemekhanede kullanmanız gerekmiyor. Örneğin yurda tok geldiniz ve akşam yemeği için verilen yemek yardımıyla kantinden çikolata, bisküvi, meyve suyu gibi ürünleri alabilirsiniz.

KYK Yemek Ücretleri Ne Kadar?

KYK yurtlarında kahvaltı ve akşam yemeği tabldot usulü çıkmaktadır. 2022 yılı başından itibaren tabldot usulü uygulanmaya başlanmıştır. Size verilen günlük yemek yardımı ile doyacak kadar yemek alabilirsiniz.

KYK Yurtlarına Dışarıdan Yemek Söyleyebiliyor muyuz?

Bildiğiniz gibi KYK yurtlarında öğle yemeği çıkmıyor. Ayrıca gece acıkmanız durumunda da dışarıdan yemek söyleyebilirsiniz. Yurda giriş-çıkış saatleri dışında da yemek söyleyebiliyorsunuz arkadaşlar. Yurdun dış kapısına çıkmadan sipariş verdiğiniz yemeğinizi alabiliyorsunuz.

KYK Yurtlarında Giriş – Çıkış Saati Kaçtır?

KYK yurtlarına giriş ve çıkış saatleri öğrenciler için sorun yaratan uygulamalardan biridir. Güvenilir olmasına karşın özgürlüğü kısıtlayıcı bu uygulamanın yorumunu öğrenci ve velilere bırakmak daha doğru olur.

 • KYK yurtlarına son giriş saati: 23.00
 • KYK yurtlarından çıkış saati: 06.00

Genel uygulama bu şekilde olmakla birlikte yaz aylarında ve Ramazan ayında son giriş saati 24.00 olarak esnetilmektedir. Bu saatler dışında giriş-çıkış yapmanız durumunda uyarı alırsınız ve tekrarı halinde de yurt kurallarına uyulmaması sebebiyle yurttan atılırsınız.

KYK Yurtlarında İzin Nasıl Alınır? Kaç Gün İzin Hakkımız Var?

KYK yurtlarında barınan öğrencilere üniversitenizin akademik takvimi gereği verilen tatiller, hafta sonu ve diğer resmî tatiller hariç olmak üzere bir eğitim öğretim yılında 75 güne kadar izin verilmektedir. Örneğin güz dönemi sona erdiğinde bahar dönemi başlangıcına kadar ailenizin yanına dönebilir veya arkadaşınızda kalabilirsiniz. Bu izinler 75 günlük KYK izin süresinden düşmez.

KYK’dan izin almak için evrak doldurup KYK yurt yönetimine vermeniz gerekmiyor. “GSB Biz” sitesine gsbbiz.gsb.gov.tr bu bağlantıdan ulaşarak öncelikle e-Devlet ile oturum açmalısınız. Bu arada GSB Biz’in mobil uygulaması da çıkmış. Hem İOS hem de Android telefonlarınızda uygulama indirme alanından indirebilirsiniz.

GSB BİZ’de e-Devlet ile oturum açtıktan sonra sol sekmede “İZİNLER” sekmesinin tıklayacağız. Karşınıza çıkan ekranda izin başlangıç-bitiş tarihlerini ve izninizi geçireceğiniz adresi ve izniniz esnasında size ulaşabilecekleri cep numarası yazıyorsunuz ve “İZİN TALEP ET” butonuna tıkladıktan sonra belirttiğiniz tarihler arasında izinli sayılıyorsunuz. Bu alandan kalan toplam izin gününüzü de görebilirsiniz arkadaşlar.

İzinli olduğunuz günlerde parmak iziyle giriş yapmaya çalıştığınızda “öğrenci izinlidir” uyarısı alıyorsunuz ve yurda giriş yapamıyorsunuz bu yüzden arkadaşlar izin alırken mutlaka izin tarihlerine dikkat edin. Ek olarak izinli olduğunuzda devletin öğrencilere verdiği günlük yemek yardımından da faydalanamıyorsunuz. Bu yüzden o gün yemeğinizi yedikten sonra izninizi alırsanız aç kalmamış olursunuz, bu da aklınızda bulusun.

İzinle ilgili son bir dipnot verelim: İzinli olduğunuzda olur da bir eşyanızı almak isterseniz güvenliğe ricada bulunabilirsiniz genellikle kırmıyorlar tabii ki bu durum yurt görevlilerinin inisiyatifine kalmış durumda.

Ara ara GSB Biz sitesi hata verdiği için internet üzerinden izin talebinde bulunamıyorsunuz. Peki bu durumda ne yapacaksınız? Yurt idaresine gidip GSB Biz sitesindeki izin talep formuna benzer bir form doldurarak izin işlemini halledebiliyorsunuz.

İzin Almadan Yurttan Çıkarsak Ne Olur?

Aynı gün içinde Genciz Biz sitesinden izin alabileceğiniz en geç saat 22.00’dir. Saat 22.00’ye kadar yani yurda son giriş saatinden 1 saat önceye kadar izninizi almanız gerekmektedir. Aksi halde dışarıya çıkmanıza izin verilmiyor.

Peki “İzin Almadan Dışarıda Kalsam Ne Olur?” Bu soruya dikkat çekmek istiyorum arkadaşlar. Çünkü dikkat etmezseniz yurttan atılabilirsiniz.

İzin Almadan Dışarıda Kalırsam Ne Olur?

KYK Yurt İdare İşlemleri Yönetmeliğinin 21, 22 ve 23. maddelerinde geceyi izinsiz olarak KYK yurtları dışında geçirmenin cezaları yer almaktadır.

 • Geceyi izinsiz veya mazeretsiz olarak 1 gün yurdun dışında geçirmenin cezası uyarıdır.
 • Geceyi izinsiz ve mazeretsiz üst üste 2 gün yurdun dışında geçirmenin cezası kınamadır.
 • Geceyi izinsiz ve mazeretsiz üst üste 3 gün yurdun dışında geçirmenin cezası ise yurttan atılmadır.

Değerli arkadaşlar eğer geçerli bir mazeretiniz varsa yurt disiplin kuruluna sunmanız durumunda ceza almayabiliyorsunuz. Örneğin ailenizden biri hastalandı ve acilen memlekete gitmek zorunda kaldınız bu durumda otobüs bileti geçerli bir mazeret sayılabilir. Tabii ki mazeretinizin geçerli bir neden sayılıp sayılmayacağı KYK yurt disiplin kuruluna bağlıdır.

KYK Yurt Ücretini Yatırmazsak Ne Olur?

 • Eylül ayı KYK yurt ücretini en geç 15 eylül tarihine kadar depozito ile birlikte ödemeniz gerekmektedir.
 • Eylül haricindeki diğer ayların yurt ücretini içinde bulunduğunuz ayın 1’i ila ayın son günü saat 23.00’e kadar ödemeniz gerekmektedir.
 • Örneğin ekim ayı yurt ücretini 1-30 ekim tarihleri arasında ödeyebilirsiniz.

Yurt Temizliği Nasıl Yapılıyor?

Yurtlarda her katta temizlik görevlisi var. Temizlik görevlileri her gün odalardaki çöpleri alıyorlar. Haftanın belirli günleri de odaları vileda ile silip banyo/tuvaleti de güzelce temizliyorlar.

Bir süre sonra oda arkadaşlarıyla iş bölümü yaparak haftanın belirli saatlerinde kendi temizliğinizi yapıyorsunuz çünkü temizlik saatlerinde işiniz olabiliyor veya aynı vileda ile birden çok oda temizlendiği için tam anlamıyla temizlenmiş olmuyor. Özetle vaktiniz de bol olduğu için kendi temizliğinizi yaparak içiniz daha rahat olmuş oluyor.

Çamaşırlarımızı Nasıl Yıkıyoruz?

Öncelikle yurda gelirken mutlaka bir kirli sepeti, deterjan ve yumuşatıcı almalısınız. Kirlileriniz biriktirdikten sonra çamaşırhaneye inip her çamaşır makinesinin yanında bulunan listeye yıkama yapacağınız saati ve isminizi yazıyorsunuz. Listeye yazdığınız saatte çamaşırhaneye gidip kirlileri çamaşır makinesine atıyorsunuz.

Yıkama süresi makinelerde yazıyor. Telefonunuza alarm kurup makine süresini unutmayın. Çünkü sıra başka arkadaşa geldiğinde çamaşırlarınızı çıkarıp kendi çamaşırlarını yıkamak zorunda. Bu durumda da çamaşırlarınızın kaybolma riski bulunmakta. Kaybolmasa bile ıslak olarak kaldığı için koku yapabilir ve tekrar yıkamak zorunda kalabilirsiniz.

Bazı yurtlarda 1 gün öncesinden çamaşır yıkama listesine isim yazdırılıyor ve yıkamalar ertesi günü sıra size geldiği zaman yapılıyor. Özetle her yurtta farklı uygulamalar olabiliyor.

Hemen hemen her yurtta kurutma makineleri de mevcut. Yıkadığınız çamaşırlarınızı kurutma makinesi ile kolayca kurutabilirsiniz.

KYK yurtlarında çamaşır yıkama ve kurutma ücreti ücretsizdir. Ancak geçtiğimiz yıl 10 TL’ye yakın bir ücret ödenmesi söz konusu olmuş öğrencilerden gelen tepki üzerine bazı yurtlarda yeniden ücretsiz olmuştu. Kalacağınız yurtta çamaşır yıkama ve kurutma ücretli olabilir. Yıkama ve kurutma ücreti olursa eğer 10 TL civarında olur.

KYK Yurt Odalarında Neler Yasak?

KYK tarafından öğrencilerin güvenliği amacıyla odalarda bazı yasaklar getirilmiştir. Güvenlikler tarafından çatkapı odanıza girilip aramalar yapılabiliyor. Yasaklı eşya bulundurmanız durumunda ceza alıyorsunuz.

 • Öncelikle kettle kesinlikle yasak arkadaşlar. Hem çok fazla elektrik harcadığı için yurdun elektrik altyapısına zarar verebiliyor hem de prizde kalması durumunda yangına neden olabiliyor.
 • Farklı nevresim takımı kullanmak da yasak. Belli standartı korumak amacıyla böyle bir yasak getirilmiş. Bu yüzden yurda gelirken boşuna nevresim takımı götürmeyin.
 • Odalardaki eşyaların yerini değiştirme yasağı da var arkadaşlar. Oda arkadaşlarınızla anlaşıp örneğin yatakların veya dolapların yerini değiştiremiyorsunuz. Ayrıca oda duvarlarına bir şeyler yapıştıramıyorsunuz.
 • Yurt odalarında sigara içmek yasak. Özellikle yeni yapılan odalarda duman sensörü bulunmakta. Duman sensörü olmayan odalarda da şikayet üzerine güvenlik gelip kontrol etmektedir.
 • Yemekhaneden çatal, kaşık, tabak gibi yemekhaneye ait olan eşyaları odalara çıkarmak yasak.

Bu yasaklara uyulmaması durumunda uyarı alıyorsunuz, devamı halinde de yurttan atılmaya kadar giden bir sürece girebilirsiniz. Bu yüzden dikkat edin arkadaşlar.

KYK Yurtlarında İnternet Nasıl?

KYK yurtlarının en kötü özelliğinin internet olduğunu söyleyebiliriz. Hatta çoğu zaman KYK yurtlarında internetin çökmesi nedeniyle öğrenciler Twitter’da etiket oluşturarak Türkiye gündemine giriyor.

KYK yurtlarında internet çok yavaş. Sitelere girmek dakikaları bulurken uygulamalar sık sık internet bağlantısının kopması nedeniyle hata vermekte. 2023 yılı itibariyle KYK’da her öğrencinin aylık internet kotası 32 GB’ye çıkarılmıştır.

KYK yurtlarında çok fazla öğrenci kaldığı için internet hızının düşük. Hatta çoğu zaman uygulamalara giriş hatası da veriyor. Ben ilerleyen dönemde KYK’nın internet hızı sorununu da kökten çözeceğini düşünüyorum. Umarız önümüzdeki eğitim yılında bu sorun da çözülmüş olur.

Detaylı olarak KYK yurtlarını anlatmaya çalıştık. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Sizi çok seviyoruz. Hepinize sağlık ve başarı diliyoruz.

İçindekiler

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. yurt başvurusu yaparken üniversitenin olduğu il ve ilçede yurt yok dedi ne yapmam gerekiyor

 2. Acaba odalarda Kasa tarzı hır şey var mı daha önce duydum diye hatırlıyorum ama göremedim burada

 3. Peki el koyulan ketle için nereye başvurmalıyım

 4. Iyi günler, annemin maaşının yarısı her ay otomatik olarak krediye kesiliyor bu durumda yurt başvurusu sırasında annemin aylık geliri kısmına krediye kesilen miktar sonrası elimize geçen ücreti mi yoksa krediye kesilenle birlikte toplam maaşı mı yazmam gerekiyor? Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

 5. Çok teşekkür ler. Açıklamalar gayet iyi.bir şey sormak istiyorum. Mesela kahvaltıda kendimizin getirdiği ufak paket peynir ,reçel ya da yağ i yoyebiliyor miyiz. Yoksa yasak mi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu