Bölüm Tanıtımları

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü

Puan Türü: TM-3
Kontenjan: 52
Başarı Sırası: 305.000
En Küçük Puan: 288,000
Bu bilgiler 2013 ÖSYM verilerinden alınmıştır.

Fakültemiz Muğla’nın Kötekli beldesindedir. Muğla merkeze 15 km.dir. Fakültemize eğer Kötekli beldesinde isek yürüyerek vasıta kullanmadan, fakat Muğla merkezde isek minübüs ile rahatlıkla 15 dakikada ulaşabiliriz. Her 7 dakikada bir Kötekliye belediye minübüsleri kalkmaktadır.

     Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün hazırlığı bulunmaktadır. Sıtkı Koçman Yabancı Diller Meslek Yüksek Okulu’nda hazırlık bölümü bulunmaktadır. Tüm yabancı dil eğitimleri burada verilmektedir.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü 1.sınıfta gördüğümüz dersler;

 

Arkeolojiye giriş: Dersin hocası A.Kadir Barandır. Ders bölümün en temel dersinden birdir. Arkeolojik terimler ve arkeolojiyle alakalı tüm bilmemiz gerekenler bu derste işlenir.

Mitoloji: Dersin hocası Kaan İrendir.derste mitoloji ile bilmemiz gereken tanrı tanrıça isimleri efsaneler işlenir.

Anadolu uygarlıkları: Dersin hocası Bekir Özer’dir. Arkeoloji insan doğumundan yazınının icadına kadar olan dönemi kapsar. Bu dönemde bir çok insan gelip geçmiş tarihimizin içine işlemişlerdir. İşte bu insanların nerede yaşadıkları nasıl bir yaşam sürdükleri nerelerden gelip göç ettikleri vb. Her şey bu derste anlatılır.

Yunanca: Eski Hellence’dir. Yunanca 4e kadar görülür. 1.dönem geçilmeyen yunanca1 in  ikinci dönem 2.sini göremeyiz. Dersi çok iyi anlamamız ve verilen uygulamaları ödevleri çok iyi yapmamız gerekir. Yoksa bu dersi geçmek o kadar imkansızlaşır. Yunancayı yapabilmek için Türkçe dil bilgisini çok iyi bilmek gerekir.

Röleve: Çizim dersidir. Dersin hocası A.Kadir Barandır. Bu derste amaç kazıda bulunan tarihi eserleri çizebilmek kesitini alabilmektir. Bunu için çeşitli araç gereçler kullanılır. Çeşitli bilgisayar programlarını da (ıllustrator , autocad ) öğrenmek gerekmektedir.

Enformatik: Bilgisayar dersidir. İlk dönem sınavda ‘word’den sorumlu olduğumuz için basittir fakat ikinci dönem işin içine Excel, power point girince ders zorlaşıyor. Bilgisayara hakim birisi güzel bir notla dersi geçebilir.

İngilizce: kolaydır. Lisede gördüğümüz İngilizce diyebiliriz seçmelidir geçmek için çaba sarf etmeye gerek yoktur.

Atatürk İlke ve İnkılapları: Kolay bir derstir. Seçmelidir. Devam zorunluluğu yoktur.

Türk dili : Seçmelidir. Zor değildir. Sınavı da bir o kadar kolaydır. Lisede  görülen bilgiler yetecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu