2017 Burs/Kredi Başvurularıyla İlgili Bilmeniz Gerekenler

2
3580
College or high school diploma with mini mortar board and money ** Note: Shallow depth of field

Bu yazımızda KYK burs ve kredi başvurularıyla ilgili bilmeniz gerekenleri derledik. Öncelikle 2017 burs/kredi başvurularının henüz başlamadığını bilmenizi isterim. Burs başvurularının başladı tarihler; 2014 yılında 27 Ekim, 2015 yılında 21 Ekim, 2016 yılında 3 Ekim. Yani 2017 burs başvuruları ekim ayı içinde başlayacaktır. Yine geçmiş yıllardaki bilgilere göre burs başvuru sonuçlarının kasım ayı içinde açıklanacağını bekliyoruz.

KYK Bursu nedir?
KYK bursu, öğrencilerin kazandığı bölümün normal süresi içinde alabilecekleri devlet tarafından verilen karşılıksız parasal yardımdır. Örneğin hazırlık hariç 4 yıllık kamu yönetimi bölümü okuyan öğrenciye burs çıkması halinde ve 4 sene boyunca derslerinden başarısız olmaması halinde yalnızca 4 sene burs alabilir. Okulunu uzatanlar uzatma senelerinde burs alamaz.

KYK kredisi nedir?
KYK kredisi ise yukarıdaki açıklamalara paralel olarak devlet tarafından öğrencilere verilen karşılıklı parasal yardımdır. Mezun olduktan sonra aldığınız kredileri geri ödemeniz gerekiyor.

KYK BURS BAŞVURUSUNDA ÖNEMLİ BİLGİLER

1-Burs almaya hak kazanan öğrenciler burslarını ocak ayı başından itibaren almaya başlayacaktır.

2- KYK Bursları 2017 yılında aylık 425 TL’dir. Yüksek lisans için 850 TL. Doktora öğrencisi için 1275 TL

3- KYK bursu öğrencilere karşılıksız verilen parasal yardımlardır. Ancak bursunuzun kesilme ihtimali vardır. http://www.unibilgi.net/haberler/kyk-bursu-hangi-durumlarda-kesilir/ bu yazıdan hangi durumlarda KYK bursunuz kesilir öğrenebilirsiniz.

6- İkinci öğretim öğrencileri de burs başvurusu yapabilir.

7- Özel üniversitede okuyan öğrenciler de burs başvurusu yapabilir.

8- Burs ve kredi başvuruları sonrasında burs çıkmayan adaylara “başvurmaları halinde” kredi çıkacaktır. İsteyen her öğrenci öğrenim kredisi alabilmektedir.

9- Öğrenim kredisi karşılıklı verilen parasal yardımlardır. Aylık burs ücretiyle aynı ücrette yardım yapılmaktadır. Üniversiteden mezun olduktan 2 yıl sonra krediler devlete geri ödenecektir.

10- 2016 yılında 353.000 öğrenci burs, 996 bin öğrenci de öğrenim kredisi almıştır. Bu sayının 2017 yılında biraz daha artacağı tahmin edilmektedir.

YouTube video


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

2 YORUMLAR

  1. KYK yönetmeliğine göre “Asgari ücreti aşan düzeyde sigortalı bir işte çalışanlar burs alamaz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim