Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi

0
4099

Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Puan Türü: TM-2
Başarı Sırası: 10.400 ( Tam Burslu )
En Küçük Puan: 461.000 ( Tam Burslu )

Normal puanı: 366.000 ( Paralı )
Normal sıralaması: 114,000 ( Paralı )
Bu bilgiler 2013 ÖSYM verilerinden alınmıştır.

Başkentin farklı bir büyüsü var. Belki siyasetin odağı olması, bürokrasinin şehre ve dolayısıyla ülkeye hakim olmasından ötürüdür. Çoğu kez soğuk ve yağışlı havalarla sıcak geçen yazlar bezginlik yaratabiliyor fakat yine de yaşanılası bir yerdir Ankara.

Üniversiteye başladığımdan beri evde kalıyorum. Yurt hiç cazip gelmemişti ve haliyle eve çıktım. Hareket serbestisinin yurda nazaran daha azami olduğu düşünülürse ev fikri öğrencilerin aklına yatıyor. 100.yıl mahallesinde 700-750 den aşağı ev bulmak güç. Öveçlerde bu miktar biraz düşebiliyor. Öğrenci için en uygun mahalle Gazi Mahallesidir. Dolmuşla okula 10 dakikada gidebilirsiniz. Fakülte’nin yerleşkesi Balgat’ta Konya Yolu üzerindedir. Ankara otogarına 15 dakika yürüme mesafesi vardır.

Fakültemiz sadece tek binadan oluştuğu için sosyal ortam okul içinde yok denilebilir.

Ufuk Üniversitesi öğrencilerinin açtığı facebook grubu ve sayfası aşağıdadır. Grupta derslerle alakalı bilgi alış verişi yapılmaktadır.

http://www.facebook.com/groups/292715950745922/

http://www.facebook.com/hukukcular

Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinin 2013 yılı itibariyle yıllık ücreti 9500 dolardır. Sabit kur: 1,55 TL’dir.

1.sınıfta aldığımız dersler aşağıdaki gibidir;

Medeni Hukuk, Hukuk Başlangıcı, Anayasa Hukuku, Siyasi Tarih, Mikro ve Makro ekonomi, İngilizce gibi dersler aldım. Hukukun temel ilkeleriyle birlikte yavaş yavaş konunun hakimiyetinin kavrandığı bir dönemdi. Anayasa Hukukuyla tanışmak ayrıca mühimdir çünkü devlet olma niteliklerini, hak ve özgürlükleri, millet hayatının kutsaliyetini kavramak bakımından eğlenceli ve bilgiyle geçen bir yıldı. Temelden bir hayli fazla ekonomi dersleri aldım. Özellikle Muhteşem Kaynak’ın sayesinde iktisada mı gitseydim diye düşünmedim değil. Siyasi Tarihte dünyanın ilk uygarlıklarından günümüze devlet anlayışları ve yönetimleri gibi konular başta olmak üzere yakın ve çalkantılı tarihe de tanıklık ettim. İngilizce dersinde çeviriden ziyade kelime ezberlemek ve metinlerin tahlili esastı. Türk Dili dersinde ise lise bilgilerimizi pekiştiren konularla Türkçe’nin yüceliğini bir kez daha şapka çıkardım.

Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra ne olabilirim ?

Serbest Avukatlığın yanı sıra Hakim ve Savcı, Vali, Kaymakam gibi devlet kademesine de geçiş hukuk fakülteleri öğrencileri için daha da cazip hale geldi. Ülkede yaşanılan dava süreçleri ve gündemde kalma, tartışılma boyutları göz önüne alındığında günümüzün en kıymetli mesleklerinden biri diyebilirim. Ayrıca dış işlerinde görev almak için sınavlara girmek de mümkün. Kapsam itibariyle pek çok meslek dalını ihtiva ediyor ve insanı iştahlandıran maddi geliriyle göz dolduruyor.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim