Bölüm Tanıtımları

Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Bölümü

 Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi

     Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi TM-2 puan türünde öğrenci almaktadır. Bölümün kontenjanı 200’dür. 2010 yılında bölüme giren son öğrencinin puanı 472’dir. 2011 yılında bölüme giren son öğrencinin puanıysa 459’dur. Puan bazlı yorum yapmak sizleri yanıltabilir. Bu yüzden üniversitelerin başarı sıralamalarını baz almakta fayda var. 2010 yılında hukuk fakültesine giren son öğrencinin başarı sırası 10.700’dür. 2011 yılında ise bölüme giren son öğrencinin başarı sırası 15.600’dür.

     Antalya; coğrafya derslerinde ezberlediğimiz gibi kışın bol yağmurlu güzel bir havası olan yazınsa aşırı sıcaklığıyla insanı bunaltan bir havası vardır. İstanbul ve Ankara gibi şehirlere nazaran daha sakin bir şehirdir. Çok uzun bir sahil şeridinin olmasının yanında yazın deniz suyu sıcaklığının uygun olması turistleri Antalya’ya çekmektedir. Öğrenciler yazın iş bulmakta zorluk çekmezler. Para kazanmak, yaşamak ve okumak için Antalya ideal bir şehirdir.

     Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi, merkezi yerleşkededir. Konyaaltı’na bağlı ve sahile yakındır. Ev fiyatları öğrenciye pahalıdır. Aile için istenen kira öğrenci için istenenden 100-200 TL daha pahalıdır. Üniversiteyi kazandıktan sonra yapacağınız Kredi Yurtlar Kurumu KYK başvurularında büyük ihtimalle yurt çıkar.Yurt çıkmazsa eğer ümitsizliğe kapılmayın yedek 2000. sıralara kadar 1-2 hafta içerisinde yurt çıkar. İlk sene yurt idealdir. Yemek ucuzdur, aylık 120 TL civarı yurt ücreti vardır. 6 kişilik odalar sizi bunaltabilir fakat 1 sene sonra arkadaşlarınızla ev tutabilirsiniz.

     Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin hazırlık sınıfı yoktur. Derslerin tamamı sözeldir ve ezberiniz kuvvetli değilse dersleri geçmekte güçlük çekebilirsiniz.

1.sınıfta göreceğiniz dersler;

Hukuk Başlangıcı: Hukukun temel ilkelerinin anlatıldığı ders kolay bir ders olup esasen birçok fakültenin ilk yılında okutulmaktadır.

İktisada Giriş: İktisadın temel birtakım prensiplerinin anlatıldığı ders bölüm dersi olmadığından hoca tarafından zorlanmamaktadır.

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi: Liseden alışık olduğunuz klasik inkılap dersi olup kolayca geçebilirsiniz.
Türk Dili: Aslında kolay gibi gözükse de ders, hocaları tarafından çok zorlanmaktadır ve dersten kalan birçok öğrenciye şahit olabilirsiniz.

Anayasa Hukuku: İlk dönem Anayasa hukukunun genel esasları ikinci dönem ise Türk Anayasa Hukuku dersleri anlatılır. Dersin bir kısmını ezber işgal etse de yorumun çok önemli yeri vardır. Dikkate almanız ve çalışmanız gereken bir derstir.

Medeni Hukuk: İlk dönem giriş ve kişiler hukuku, ikinci dönem ise aile hukuku bahisleri ele alınır. Bu ders okuldan sonraki iş hayatınızda da sıklıkla başvuracağınız bir derstir. Özellikle ezbere dayanır. Kolay bir ders olduğu söylenemez.

Roma Hukuku: Derste şu anki modern hukukun temeli olan Roma hukuku anlatılır. Derste çok sıklıkla Latince terimlerin geçmesi ve günümüze yabancı bazı hukuk müesseselerinin anlatılması dersi, birçok öğrenci için 1.sınıfın en zor dersi yapar.

     Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Avukat, Savcı, Hakim, Kaymakam olabilirsiniz. Ayrıca meslekle ilgili bütün kurum sınavlarına girerek farklı kurumlarda güzel bir meslek sahibi olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu