Akdeniz Üniversitesi’nde okumak isteyenlerin bilmesi gereken 10 şey

0
5546

Üniversite sınavlarına hazırlanma süreci oldukça sancılı bir dönemdir. Denemeleri, dershaneleri, koşturmacaları boldur bu dönemin. Belki de çoğu zaman en çok tatile hasret kalırsınız. Tercih zamanı geldi mi bilinmeyen bir güç aman şuraya da Akdeniz Üniversitesini yazıvereyim diyecektir. Antalya şehri; deniz, güneş, hem okul hem tatil… Yazdıysanız yada yazmayı düşünüyorsanız eğer, nelerle karşılaşabileceğinize ilişkin bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz 10 şeyi derledik.

1. Mevsim
Yazlar çok sıcak eğer deniz hayali kurduysanız yaz boyunca o denizden çıkmamanız gerekecek , çıkarsanız da zaten gene sırılsıklam dolaşacaksınız çünkü nem çok fazla. Kışı ılık geçer diyorsanız bir yandan haklı olabilirsiniz ama ansızın indiren yağmurun şiddeti ne şemsiye dinliyor ne de tedbir almaya fırsat bırakıyor. Yani kış mevsiminde de sırılsıklam dolaşmak zorunda kalabilirsiniz.

2.Üst Gecit
Üniversitenin ana kapısına ulaşabilmeniz için o üst geçitteki insan selini aşmanız gerekebilir (kalabalık olduğu zamanlarda) .Arada bir de sallanır, korkmayın zamanla alışıyorsunuz. Bir de o üst geçitten Lunapark tarafına doğru başınızı çevirirseniz de denizi belli belirsiz görebilirsiniz.

3.Ulaşım
Ulaşım derken kastım üniversiteye nasıl geleceğiniz değil. Onun için VF01 diye bir araç var nereden binerseniz binin getirir evelallah lakin üniversite içerisinde bir baştan öbür başa gitmek çok zor bunun için alternatifler mümkün buna ücretsiz ringleri katabiliriz. Traktörün arkasında ki çek çek ile sallana sallana giderken ben böyle hayal etmemiştim diye bilirsiniz. Bir daha ki sefere başta bahsettiğim VF 01 isimli belediye otobüse bindiğinizi varsayalım bu da üniversite içerisinde ücretsiz. Harika dediğinizi duyar gibiyim. Ama Maalesef değil rekorlar kitabına konu olacak derece de kalabalık oluyor. İnanın kendinizi Hint filmlerinde ki otobüs sahnelerinden birinde hissetmemeniz elde değil.

4.Olbia Çarşısı
Kesenize uygun yemek yiyebileceğiniz, güzel mekanlar bulabileceğiz biraz tarih kokan hoş bir yerdir. Karaokenizi yapıp, canlı müziğinizi dinleyebileceğiniz stres atmak için güzel bir yer.

5.Yakut Çarşısı
Olbia Çarşısına kıyasla biraz daha tarihi konseptin dışında yemekler için güzel alternatifler bulabileceğiniz hoş bir yerdir. Bu iki çarşı arasında hangi fakültedekiler hangisine daha yakınsa o şekilde tercih edildiklerini söyleyebiliriz.
6.Uluslararası Öğrenciler
Etrafınızda bol bol uluslararası öğrenciler görmeniz mümkün. Siyahi arkadaşlarımız çoğunlukta diyebiliriz.

7.Yurt
Daha önce yurtlar aynı avluda karma ama binalar kız erkek olarak ayrı iken artık yeni yurdun da yapılması ile birlikte haremlik selamlık. Yemekhaneler de dahil olmak üzere yurtlar ayrılmıştır.

8.Merkezi Yemekhane
Yemekhanenin yemeklerinin lezzetine diyecek yok. Fakat son yıllarda yemeklere yapılan zam ile birlikte öğrenciler isyan etmedi değil.

9.Patenciler
Bu yeni bir akım, Akdeniz Üniversitenin her köşesinde patenleriyle derslerine giden yada dönen öğrencileri görmek mümkün.

10.Bisiklet
Üniversiteye ilk geldiğiniz zaman kampüs gözünüz de büyüyebilir. Bunun için bisiklet kulubü ile bağlantılı olan okulun girişinde yer alan bisikletlerden kiralayıp keşfe çıkabilirsiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim