ALES Puan Türleri nelerdir?

0
10659

Lisansüstü eğitim programlarında yer alabilmek için ve öğretim üyesi olmanın haricinde akademik kadrolarda yer almak için girilen sınav türüne ALES denilmektedir.  Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitimi Giriş Sınavının kısaltılmış halidir.

Girmiş olduğunuz ALES sınavı sonrası istediğiniz alanda başvuru yapabilmeniz ve diğer rakiplerinizin önünde yer almanız ALES puan türleri konusunda bilgi sahibi olmanızı da zorunlu kılmaktadır. ALES’ te Sözel 1, Sözel 2, Sayısal 1 ve Sayısal 2 olmak üzere 4 farklı puan türü bulunmaktadır. Bu noktada sınava giren adaylar, başvuruda bulunmak istedikleri bölüme uygun soruları çözmeleri, hem sorulara nitelikli zamanı ayırmayı hem de daha yüksek puan almayı sağlayacaktır. Adayların sorumlu oldukları ve daha fazla puan getiren ALES puan türleri konusunu inceleyecek olursak:

  • Sözel ALES puanı: Talep ettiğiniz yüksek lisans programının “ Sözel “ olması durumunda Sözel 1, Sözel 2 ve Sayısal 1 kısmında bulunan soruları çözmeniz gerekmektedir. Çözmüş olduğunuz sayısal 2 bölümünde yer alan soruların sizlere herhangi bir katkısı bulunmamaktadır.
  • Eşit Ağırlık ALES puanı: Talep ettiğiniz yüksek lisans programının “ Eşit Ağırlık “ olması durumunda Sözel 1, Sözel 2 ve Sayısal 1 kısmında bulunan soruları çözmeniz gerekmektedir. Dikkat etti iseniz sözel ve eşit ağırlık puan türleri için çözülecek sorular aynı belirlenmiş. Ancak farklılık puan hesaplamasında farklılık göstermektedir. Bu noktada; sözel puan türünde sözel 1 ve sözel 2 soruları sayısal 1 sorularına göre daha çok puan getirmekte, eşit ağırlık puan türünde ise sayısal 1 soruları, sözel 1 ve sözel 2 sorularından daha çok puan sağlamaktadır.
  • Sayısal ALES puanı: ALES Puan türleri içerisinde sonuncusu Sayısal ALES puanıdır. Bu puan türünden, istediği programa yerleşmek isteyenlerin sözel 1, sayısal 1 ve sayısal 2 puan türüne göre belirlenen soruları çözmeleri gerekmektedir. Sözel 2 alanından çözecekleri soruların adaya herhangi bir katkısı olmayacaktır.

Eşit Ağırlık, Sözel ve Sayısal puan türüne göre size uygun olan alandan soru çözmeniz, puan getirmeyen bölümle vakit harcamamanız yararınıza olacaktır. Başarılar dileriz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim