Sınavlar

ALES’in Önemi

ALES’in önemi?

Yılda iki kez yapılan ALES ( Ağırlıklı Lisan Üstü Eğitim Sınavı ) sadece herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünden 4,5 veya 6 yıllık fakültelerinden mezun olan üniversite mezunlarının girebileceği bir sınav olup tamamı ile Türkçe ve Matematik sorularından oluşmaktadır.

Üniversitelerde yüksek lisans yapmak isteyen tüm lisans mezunları için ilk kriter ALES puanı olmaktadır. YÖK ( Yüksek Öğretim Kurulu ) aldığı karar ile Ales puanı şart koşmuş ve Üniversiteler yüksek lisans öğrencisi alırken ALES puanı istemektedir.

Ales puanı doktora yapmak isteyen kişilerin mutlaka olması gereken bir puan türü olup asgari 70 puan olmalıdır. 3 yıl geçerliliği olan ALES sınavına Doktora adayları mutlaka girmeli ve iyi bir puan almalıdır.

ÖYP ( Öğretim Görevlisi Yetiştirme ) programı ile akademik kariyer yapmak ve öğretim görevlisi olmak isteyenler için mutlaka bulunması gereken Ales sınavı için asgari 70 puan alma şartı konulmuştur.

Sayısal, sözel ve eşit ağırlık kategorisi ile 3 sınav sonucu olan Ales’ te alınacak en yüksek puanı başvurularda ve mülakat öncesinde son derece önemlidir. Çünkü ister yüksek lisans olsun ister doktora veya ÖYP, üniversiteler alım yaparken Ales puanının % 40 – 60 arasında değerlendirmeye almaktadır. Bu sistemle ALES puanı 80 ve üzeri olan kişilerin üniversitelere yüksek lisans, doktora veya ÖYP programına girmesinde son derece avantajlı olacaktır.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu