ALES’te Hangi Bölümleri Çözeceğim?

0
9568

ALES’e girecek adaylar sıkça hangi testleri çözeceğim, hangi sorular benim alanım için önemli sorularını sormaktadır. Bu karmaşalığa son vermek adına bu yazımda sizlere bilgiler vereceğim. Öncelikle ÖYP’nin 2015 yılı itibariyle kalktığını bilmenizde fayda var. Artık üniversiteler ÖYP ile öğretim elemanı almayacak.

ALES’te sayısal-1, sayısal-2, sözel-1, sözel-2 testleri bulunmaktadır. Her testten toplamda 40’ar soru bulunmaktadır. ALES süresi 180 dakikadır. 160 soruyu 180 dakikada nasıl yapabilirim? diye bir soru sormanız gayet mantıklı ancak ALES’te adaylar tüm testlerden sorumlu değil. Sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanlarınıza göre sıralamanız oluşmaktadır.

Sayısal mezunuysanız ALES’te sayısal-1, sayısal-2 ve sözel-1 testlerini çözmelisiniz. Yani 120 soru 160 dakika. Ancak dikkat etmelisiniz ki ALES’te sorular daha çok sözel ağırlıklıdır. Bu da sizin soruları daha geç yapmanıza sebep olmaktadır.
sayisal-ales
Örneğin mühendislik fakültesi mezunu adaya sayısal puanı lazım olacaktır. Bu yüzden hiçbir puan getirmeyen sözel-2 testini çözmeyecektir. (Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi vb.)

Eşit ağırlık mezunuysanız ALES’te sayısal-1, sayısal-2, sözel-1 testlerini çözmelisiniz. Yukarıdaki görselde her bölümün ve her testin ayrı ayrı değerleri verilmiştir. Bu veriler ışığında eşit ağırlık mezunu adaylar aleste sözel-2 testini çözmeyecektir. (İİBF, SBF, İşletme Fakültesi, İktisat Fakültesi, Hukuk Fakültesi vb.)

Sözel mezunuysanız ALES’te sözel-1, sözel-2 ve sayısal-1 testlerini çözmelisiniz. En yüksek getiri sözel-1 ve sözel-2 testleridir. İletişim fakültesi, sözel çıkışlı öğretmenlikler vb. fakültelerden mezun olmuş adaylar için sözel puanı önemlidir.

Konuyu derlemek gerekirse;

Aleste Kim Hangi Soruları Çözecek?

*Sözelciler; Söz1 + Söz2 + Say1
*Eşit Ağırlıkçılar; Say1 + Say2 + Söz1
*Sayısalcılar; Say1 + Say2 + Söz1


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet