ALES’te Köklü Değişikliğe Gidildi

1
3553

Yükseköğretim Kurulu ALES’te köklü değişiklik yaptı. İlk kez 1997 yılında LES adıyla yapılmaya başlayan sınav 2007 yılında ALES’e dönüştü. Akademik kariyer düşünen adayların girmesi gereken bu sınavda YÖK köklü değişikliğe gitti. Daha önce sayısal-1, sayısal-2, sözel-1 ve sözel-2 olmak üzere dört testten 40’ar soru çıkmakta ve 160 soruyu adaylar 180 dakika içinde çözmeye çalışmaktaydı. Soruların çok fazla vakit harcaması sebebiyle adaylar bu süre zarfında 3 testin sorularını bile yetiştirmekte güçlük çekmekteydi. Yeni değişiklikle birlikte ALES sözel ve sayısal olmak üzere 2 bölümden oluşacak.

Bunun yanında daha önce geçerlilik süresi 3 yıl olan ALES’in, revizyonla birlikte geçerlilik süresi 5 yıla çıkartıldı. Adayların artık sık sık sınava girmelerine gerek kalmayacak.

Yeni düzenleme ile soru sayısı da azaltıldı. Daha önce 160 soru olan ALES yeni düzenleme ile birlikte sayısal ve sözel testlerinden 50’şer toplamda 100 sorudan oluşacak. Sınav süresi ise 150 dakika.

ALES’te öğrenci lehine değişikliklerin yapıldığını söyleyen YÖK Başkanı yeni düzenlemelerin 2017 Ekim ayında yapılacak olan ALES’te uygulanacağını belirtti. 


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

1 Yorum

  1. 5 yıl geçerlilik süresi hali hazırda puanı olan öğrenciler için de uygulanacak mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim