Teknoloji

Aliexpress’ten Alışveriş Nasıl Yapılır?

Ara ara aliexpress.com internet sitesinden alışveriş yapıyorum. Bu zamana kadar cep telefonu kılıfı, çakı, jelatin, kırılmaz cam, çiçek tohumu, kulaklık gibi ürünler aldım. Türkiye’den çok fazla kişi Aliexpress’i kullanıyor. Hatta bu sebeple Türkler için siteye subdomain yani tr.aliexpress.com alan adı açıldı. Dil desteği sayesinde daha kolay alışveriş yapabilirsiniz.

Daha önce bu tarz sitelere mesafeli yaklaşırdım. Ancak birkaç kez alışveriş yapınca güven geliyor. Zaten aldığım ürünler Türkiye’de satılan ürünlerin 5-10 katı arası daha ucuz. Örneğin birkaç ay önce Ankara Kızılay’da bulunan bir telefoncudan iphone kulaklığı aldım. Orijinal olmasa da kutuda olduğu için epey kaliteli görünüyor. 20 TL verdim aldım. Benzer ürünü Aliexpress’te gördüm denemek için satın aldım. Müzik değiştirme tuşu çalışıyor, kulaklık takılıyken konuşma yapabiliyorum üstelik kulaklığa verdiğim ücret 1,5 dolar. Yani 4-5 TL arası. Bu yüzden bugün sizlere bu siteyle ilgili detaylı bilgi vereceğim.

Aliexpress’e nasıl üye olunur?

tr.aliexpress.com adresine giderek sağ üst kısımdaki katıl sekmesine tıklayarak kayıt olabilirsiniz. Bu alanda dolduracağınız bilgiler gerçek olmalıdır. Çünkü alışveriş sonrasında siparişini verdiğiniz ürünler kayıt olurken yazılan isim ve adrese gelecektir. Aliexpress’e üyelik ücretsizdir.

Aliexpress güvenilir mi?

Daha önce kredi kartı ile otuza yakın ürün satın aldım. Ortalama 25-35 gün arasında bir sürede ürünler elime ulaşıyor. Kredi kartı ile sorunsuz bir şekilde ödeme işlemini gerçekleştiriyorum.

Aliexpress’te kargo ücreti var mı?

Ürünlerin büyük çoğunluğunda kargo ücreti bulunmuyor. Zaten siteyi cazip kılan da bu özelliği. 3-5 dolarlık ürün için 10 dolar kargo ücretinin ödendiği bir sistemde yurt dışından kimse alışveriş yapmak istemez. Alacağınız ürünün hemen yanında ücretsiz sevkiyat yazmaktadır. Eğer kargo ücretliyse bunu alacağınız ürünün ekranında görebilirsiniz.

Aliexpress’te en fazla kaç dolarlık alışveriş yapabilirim?

Muallakta bir soru bu arkadaşlar. Gümrükte sorun çıkmaması için 75 EURO sınırını aşmamanız gerekmektedir. Yani tek seferde 75 Euroluk ürün alırsanız gümrüğe takılırsınız. Ancak bu sınırla ilgili bazı sorunlar var. Örneğin 0,50 dolara cep telefonu kılıfları var. Bunlardan 140 tane alırsanız 70 dolar yapar. Gümrük sorunu çıkmıyor gibi gözükse de ticari amaçlı satın aldığınız anlaşılırsa yine gümrükte sorun çıkar. Bu yüzden Aliexpress’i daha çok kişisel ürün alımları için kullanmanızı tavsiye ederim.

Aliexpress’ten en fazla kaç ürün alabilirim?

Açıkçası bunun bir sınırı yok. Zaten aldığınız ürünlerin satıcıları çoğu zaman farklı oluyor. Bu yüzden ürünleri aynı anda alsanız bile tüm ürünler aynı anda gelmiyor. Örneğin kulaklık, çakı, kırılmaz ekran, çiçek tohumu ve şarj aletini aynı anda sipariş ettim. Ancak ürünler farklı satıcılardan alındığı için ürünlerin tamamı farklı zamanlarda elime ulaştı.

Aliexpress’te bulunan ürünler kaliteli mi?

Aliexpress, Çin alışveriş sitesi olarak gözükse de 200 ülkeden milyonlarca satıcısı bulunmaktadır. Haliyle bu durum ürün kalitesi konusunda şüpheye düşürebiliyor. Hele ki Çin mallarının kalitesizliği ve piyasayı tarumar ettiği bir dönemde bunu gündeme getirmek normal. Bu sorunu aşmak için benim kullandığım bir yöntem var. Alacağımız ürünün sayfasında geri bildirim ve siparişler başlığı bulunmaktadır. Bu alanda 5 yıldız üzerinden geri bildirimleri görebilirsiniz. Ben genellikle çok sipariş ve 4,5 üstü yıldızın olduğu satıcıların ürünlerini alıyorum. Bu şekilde kalitesiz ürün riskini en aza indirmiş oluyorum.

Kargo sorun oluyor mu?

Ürünler Çin’den Türkiye’ye ulaştıktan sonra PTT’nin dağıtımına çıkıyor. Gördüğüm kadarıyla PTT, gelen ürünlere kargo olarak değil de önemsiz posta olarak bakıyor. Bu yüzden çoğu zaman posta kutusuna atıp geçiyorlar. Hacmi büyük ürün almadım daha önce. Büyük ihtimalle posta kutusuna sığan ürünleri posta kutusuna atıyorlar, sığmayanlar için de kapıya kadar geliyor.

Aliexpress’ten ne almayı önerirsiniz?

Milyonlarca ürün var. Ne tür bir ürün almak istediğinizi arama kutusuna yazın. Ardından fiyat aralığı kısmına gelerek 0-5 dolar arasını seçerseniz bu fiyat aralığında ürünler gelir yalnızca ekranınıza. Ben daha çok teknoloji ile ilgili olan ürünler alıyorum. Türkiye’den çok çok ucuz. Örneğin kırılmaz camı 1-2 dolar arasına alabiliyorken Türkiye’de 20 TL civarına alabiliyorum. Kulaklık, kılıf, şarj aleti, takı, flash bellek, hafıza kartı vb. ürünler gerçekten ucuz ancak flash bellekler genelde sorunlu çıkıyor. Bu yüzden almanızı önermem ancak bu zamana kadar aldığım diğer ürünlerde bir sorunla karşılaşmadım.

Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. İnternet güvenilir olmadığı için özellikle ebeveynler internet alışverişine karşılar. Ancak milyonlarca kişinin alışveriş yaptığı sitelerde sorun çıksa dahi mail atarak sorunu halledebiliyorsunuz.

Hepinize mutlu günler dilerim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu