Sınavlar

Nasıl Astsubay Olunur?

Astsubay Nasıl Olurum ?

Arkadaşlar Astsubay olmak isteyenler öncelikle YGS’ye başvurular esnasın da Askeri Okulları istiyorum seçeneğini işaretlemeleri gerekmektedir. Bunun akabinde YGS’den en az 270 civarı puan alıp daha sonra Kuvvet Komutanlıkları sitelerinden Jandarma Astsubaylığı, Kara Astsubaylığı, Deniz Astsubaylığı, Hava Astsubaylığı ve Bando Astsubaylığı’na başvuru yapabilirler. Başvurularını yapan arkadaşlarım tercih ettiği Kuvvet Komutanlıkların sitelerinden mülakatlara hak kazanıp kazanamadığını öğrenebilirler. Mülakatlara katılmaya hak kazananlar sitede belirtilen tarihte, belirtilen yerde olmaları gerekmektedir.

Mülakatlara giden arkadaşlarım , gittikleri yerde öncelikle ön sağlık muayenesine tabi tutulacaklar. (Ön sağlık muayenesinde elenen olması halinde itiraz etmesini tavsiye ederim.) Önsağlık muayenesinde vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olan (Ağız, çene ve diş yapısı muntazam olması, göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmayan, vücudunun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara , yanık, leke, kellik, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmayan , düz taban olmayan) arkadaşlarım sorun yaşamazlar . Önsağlık muayenesinden geçen kişiler spor mülakatına tabi tutulacaklar.

Spor mülakatı; Durarak atlama, barfiks, mekik, şınav, basketbol topu atma ve 400 metre koşu’ dan oluşmaktadır. Bu branşlardan, koşu haricinden birini yapmama hakkına sahipsiniz. Spor mülakatlarını geçen kişiler kişilik testine tabi tutulacaklar. Kişilik testinde yaklaşık 500 adet test sorusunu cevaplamanız ve hangi liseden mezun olduğunuz, hangi dershanelere gittiğiniz, ailenizdeki fertlerin ne işle meşgul oldukları vs. soruları cevaplamanız istenecek. Kişilik testinden geçen arkadaşlarım sözlü mülakata girmeye hak kazanırlar.

Sözlü mülakata girecek olan kişilere tarih, coğrafya, genel kültür gibi dallardan sorular yöneltilir. Sözlü mülakatlar da kişilerin kendinden emin olması ve kendini rahat hissedip hissetmediği göz önünde bulundurulmaktadır. Sözlü mülakata girecek olan kişileri şaşırtmaya yönelik sorular sorulabilir. Bu tarz sorularla karşılaşacak olanlar kendinden emin bir şekilde cevap vermelidir.(Örneğin : Bana Türkiye’nin komşularını sordular cevabımı verdikten sonra haritayı işaret ederek; ‘ bak bakalım doğru mu?’ dediler. Verdiğiniz cevap yanlış bile olsa kendinizden emin olun). Sözlü mülakat bitimine müteakip genel sağlık muayenesine hak kazanıp kazanamadığınız açıklanacaktır.

Genel sağlık muayenesinde öncelikle kan verme, daha sonra sırasıyla kardioloji, göz, ortopedi, diş, dahiliye, cildiye, üroloji gibi bölümlerde muayeneye tabi tutulacaksınız. Kalp , böbrek karaciğer rahatsızlıkları ve tüberkiloz geçirmeyenler, frengi vs. bulaşıcı hastalığı bulunmayanlar, Türkçeyi kusursuz konuşanlar (Dilinde kekemelik, pepemelik, pelteklik, tutukluk vs. olmamak), duymasında herhangi bir kusuru bulunmayan, derecesine bakılmaksızın (Renk körlüğü, şaşılık, miyop, hipermetrop ve astigmat) herhangi bir göz kusuru bulunmayan ve lazer ameliyatlı olmamış kişiler, sevk edileceği askeri hastaneden ‘ASKERİ ÖĞRENCİ OLUR’ kaydını içeren sağlık raporu alanlar genel sağlık muayenesinden sorun yaşamazlar diye düşünüyorum. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devam mecburiyeti olan okullardan mezun olmanız gerekmektedir.

Eğer sağlık mülakatını da sorunsuz bir şekilde atlatırsanız Astsubay Adayı ünvanı kazanmış olacaksınız. Bu işlemler bittikten sonra mülakata girdiğiniz Kuvvet’in sitesinden asil veya yedek olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Asil kazanan arkadaşlarım telefon ile okula çağırılıp kayıt yapılacaklar. Yedek arkadaşlarım ise asil kazananlardan gelen olmazsa sırasıyla 1. yedekten başlayıp asil kazananlardan gelmeyen kadar yedek kazananlardan kayıt yaptırılacaktır.

(NOT: Askeri sağlık teşkillerince verilecek raporlara dayanılarak sağlık durumları okuduğu kuvvetin özelliklerine göre Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde belirtilen esaslara uygun olmadığı tespit edilen kişilerin okulla ilişkisi kesilir.)

Hepinize bol şans.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu