Liste

Bir Öğrencinin Sınavlara Ödediği Ortalama Para

Bir Öğrencinin Sınavlara Ödediği Ortalama Para 

Türkiye’de öğrenciliğin özeti sınavlardır. İlköğretim biter TEOG, lise biter YGS-LYS, Üniversite biter KPSS, ALES, YDS, Kurum sınavları… Biz de sizlere bir öğrencinin girdiği sınavları derledik. Bakalım günümüz parasıyla sınavlara ne kadar ödüyoruz.

1. Devlet Parasız Yatlı ve Bursluluk Sınavı: 5. sınıftan 11. sınıfa kadar her yaz yapılan bursluluk sınavına 2 defa girdiğimiz sayarsak toplamda 2×50 =100 TL sınav ücreti ödüyoruz. Sınavı kazanmamız durumda liseden mezun olana dek 3 ayda 400 TL + burs alıyoruz.
1-bursluluk-sinavi

2. TEOG Sınavı: LGS, OKS derken sınav sisteminin sürekli değişmesiyle TEOG adını alan Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı’nda 8.sınıf öğrencileri ilk kez sınav ücreti ödemeyecek.
2-teog-sinavi

3. YGS: Genellikle Mart-Nisan ayları arasında yapılan üniversite sınavının ilk aşaması olan YGS ücreti 40 TL’dir. Sınava başvuru ücreti de 3 TL’dir. Toplamda 43 TL.
3-ygs

4. LYS: Üniversite sınavının son aşaması olan LYS ücreti sınav başına 25 TL’dir. Sözel, sayısal, EA öğrencileri en az 2 sınava girmek zorunda yani en az 25×2=50 TL ücret ödemek zorunda.
4-lys

5. Ehliyet Sınavı: Ehliyet sınavı ücreti 50 TL’dir.
5-ehliyet-sinavi

6. ALES: Akademisyenliğe adım atmak için mutlaka girilmesi gereken ve yılda iki kez yapılan ALES başvuru ücreti 50 TL’dir. Yılda 2 kez yapıldığı ve en yüksek puanın geçerli olmasından dolayı en az 2 kez girilir. 50×2=100 TL.
6-ales

7. YDS: Akademisyen olmak ya da Hazine, Başbakanlık, Maliye gibi kurumlara girmek isteyen öğrencilerin girmek zorunda olduğu bir başka sınav. Öğretmen adayları da maaşlarının artması için girerler. Sınav ücreti 50 TL’dir. Yılda 2 kez yapılır. 50×2= 100 TL
7-YDS

8. KPSS Ortaöğretim-Önlisans: İki yılda bir yapılan sınava yaklaşık 3 milyon öğrenci girmektedir. Sınav ücreti 50 TL.
8-KPSS

9. KPSS Lisans: En az 4 senelik bölümlerden mezun olanların gireceği sınavdır. Genel Kültür Genel Yetenek, A Grubu, Öğretmenlik … gibi farklı sınavları bulunmaktadır. Sınav ücreti GKGY+ALAN+BÖLÜM SINAVI 120 TL’dir.
9-KPSS

10. Kurum Sınavları: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, TIP gibi onlarca bölümden mezun olmuş ve kurum sınavlarına girmeye hak kazanan adaylar onlarca kurumun sınavına girmektedir. İİBF ve SBF öğrencileri Tüm bakanlık ve kurumların müfettişlik ve uzman yardımcılık ya da B grubu memurluklar için girdiği kurum sınavları ücreti sınav başına ortalama 50 TL’dir. Tıpta Uzmanlık Sınavı da buna benzer farklı bir örnektir. Bir öğrencinin ortalama 2 sınava girdiğini varsayarsak 50×2 =100 TL.
10-kurum-sinavi
Ortalama olarak bir öğrencinin sınavlar için ödediği miktar: 713 TL

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu