Ekonomi

Bitcoin Alım Satımında Acemilerin Temel Hataları

Bitcoin, tüm dünyadan küçük – büyük yatırımcılar için son derece önemli bir kripto para olmayı sürdürüyor. Yine de bir kripto paradan kâr etmenizi sağlayacak temel noktaların başında, usta Bitcoin yatırımcılarının teknik ve metotlarını izlemek geliyor. Bitcoin alım satımında acemilerin temel hataları nelerdir? Hangi adımları takip ederek kripto pazarında zarar etmenin önüne geçebilirsiniz?

Ustalıkla Bitcoin alım satımı yapanların teknik ve metotlarını incelediğimiz bu içerikte yer alan önerilerin hiç birisi yatırım tavsiyesi değildir. BTC canlı grafiklerini inceleyin. WhiteBIT gibi platformları incelediğinizde ve Bitcoin anlık verilerine baktığınızda, özellikle Bitcoin endeks verilerinin volatil yani değişken olduğunu kendiniz de görebilirsiniz. Bu nedenle dikkatli olmanızda fayda var.

Bitcoin Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Bitcoin alım satımı, tam olarak nasıl ve ne şekilde bir strateji izlediğinizle doğrudan ilişkilidir. Sözgelimi day trader’lar yani “günlük alım satım” yapan yatırımcılar için Bitcoin dolar canlı grafikleri ve BTC anlık değerleri çok önemlidir ve bu yatırımcılar, sürekli farklı ekranlar üzerinden farklı borsalardaki alım – satım hareketlerini incelerler.

Bu durumda, Bitcoin alım – satımı ile ilgili olarak aklınıza şu soru gelebilir; o zaman acemi bir Bitcoin yatırımcısı ile profesyonel olanları ayıran özellikler nelerdir? Bu soruya birkaç maddede şu şekilde cevap verebiliriz:

  • Soğukkanlılık ve Sabır: Profesyonel Bitcoin yatırımcıları, voltail (değişken) Bitcoin pazarında sabırlı ve soğukkanlı bir şekilde hareket ederler. Piyasa dalgalanmaları genellikle bu yatırımcıların alım satım kararlarını etkilemez.
  • Spekülasyonlara Karşı Dayanıklılık: Usta Bitcoin alım satımı yapanlar, yalan haberlere veya spekülasyonlara karşı kendilerini korumayı bilirler. Bitcoin alım satımı konusunda usta kişiler, doğru haber kaynaklarından faydalanırlar ve spekülasyonlara inanmazlar.
  • Yatırım Stratejisi: Profesyonel trader veya diğer bir adı ile profesyonel Bitcoin yatırımcıları, bir strateji ve plan dahilinde hareket ederek alım – satım kararı verirler. Spontane olarak Bitcoin alıp satamazlar. Stratejiniz, Bitcoin Halving gibi önemli zamanları değerlendirerek meydana getirilmelidir.
  • Teknik Analiz: Teknik analiz Bitcoin veya diğer kripto paraların geçmişine yönelik yapılmalıdır. Gerçekte teknik analiz, başta Bitcoin olmak üzere çoğu kripto varlığın fiyat tahmini için kullanılan başarısı kanıtlanmış en etkili tekniklerinden
  • Teknoloji: Yapay zeka veya botlar, çeşitli borsalar üzerinde çalışabilir ve sizlere Bitcoin anlık verileri/endeks verileri ile ilgili kârlı bir yatırım algoritması
  • Portföy (Sepet) Mantığı: Ustalar, piyasa koşullarını bilirler ve fiyat tahminini sadece Bitcoin ile yapmazlar. Yani yatırımlarını çoğunlukla çeşitlendirirler ve bir tür sepet oluştururlar. Usta yatırımcıların portföyleri Bitcoin dışında Ethereum, XRP, ADA gibi farklı altcoin varlıklarını da çoğunlukla içerir.
  • Risk Analizi: Acemi yatırımcılar çoğu zaman piyasaları analiz etmezler ve risk analizi yapmadan son derece spontane bir şekilde alım satım yaparlar. Ne kadar risk alınacağının bilinmesi, Bitcoin alım satımı için son derece önemlidir.

Usta Yatırımcılar Nasıl Bitcoin Alım Satımı Yapıyorlar?

Usta yatırımcılar ile ilgili yukarıdaki adımları değerlendirerek Bitcoin veya diğer kripto varlıklarla ile ilgili yatırımlarından daha fazla kâr edebilirsiniz. Ancak, bir kripto paranın fiyatını tam tahmin etmek çoğunlukla imkânsızdır. Bu nedenle yukarıdaki adımlar, usta Bitcoin alım satımı yapanların attıkları adımlardır ve sizi başarıya götürecekleri garanti değildir.

Özellikle Bitcoin anlık grafiği son derece volatil yani değişkendir. Ancak bu piyasa değişkenliğinin üstesinden, usta yatırımcıların kullandıkları tekniklerle gelebilirsiniz. Örneğin doğru kaynaklardan sürekli Bitcoin grafik dolar grafiği izleyen bir yatırımcı, Bitcoin yarılanması / Bitcoin Halving sonrasında fiyat endeksinin genellikle yukarıya doğru seyrettiğini bilir. Bunu değerlendirmek ve doğru zamana, alacağınız riske karar vermek ise sizin uzmanlığınıza kalıyor.

Sonuç

Bitcoin alım satımı konusunda acemiler, yukarıda usta adımların izlediği adımların genellikle tam tersini yaparlar. Elbette usta yatırımcılar da kimi zaman hata yaparlar ve ustalaşmaları piyasa oynaklığı sırasında zor olabilir. Ancak bir acemi çoğu zaman yaptığı hatalarda ısrar ederken, profesyonel alım satım yapanlar ise strateji ve yatırım taktiklerini değiştirirler; yani esnek davranırlar.

İçindekiler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu