Biyomühendislik Bölümü Tanıtımı

0
3925

Biyomühendislik, molükel biyoloji, biyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji gibi dalların temel mühendislik ve malzeme dalları ile arasında bağlantı kuran bir bilim dalıdır. Biyomühendisliğin temel amacı tarım, gıda ve üretim sektöründe bulunan sistemlerin geliştirilmesi ile toplumun yaşam seviyesini yükseltmektir.

Biyo, yaşam için mühendislik anlamını taşıyan bilim dalı, yaşamın her alanında göstereceği faaliyetler ile yaşam seviyesini en üst seviyede tutmayı kendisine hedef seçmiştir. Biyomühendislik Lisans programı, biyolojik sistem üzerinden faydalanarak yeni teknolojilerin üretilmesini sağlar.

Biyomühendislik Taban Puanları bağlantısına tıklayarak bölümün taban puan, tavan puan, başarı sıralaması ve kontenjan bilgilerine tablo halinde ulaşabilirsiniz.

1) Bölüm hangi puan türü ile alım yapıyor?

Biyomühendislik Lisans programı, SAY puan türü ile öğrencilerini seçiyor. TYT ve AYT sınavına girdikten sonra SAY puan türünüz ile Biyomühendislik bölümünü tercih edebilirsiniz.

2) Bölümü okuyabilmeniz için bulunması gereken özellikler nelerdir?

  • Biyomühendislik bölümü için öncelikle sabırlı, hırslı ve yeni bilgiler öğrenebilmek için meraklı olmalısınız.
  • Fen Bilimleri alanına ilgili ve araştırma yapmayı seven bireyler bu bölümde daha başarılı olduğu ispatlanmıştır.
  • Laboratuvar birimlerinde deney ve çalışmalar yapacağınız için kimyasal ve biyolojik maddelere karşı alerjiniz bulunmaması
  • Toplumun yaşam seviyesini yükseltmek amacıyla yapacağınız çalışmalar için grup çalışmalara yatkın olmalısınız.
  • Bilimsel çalışmalar yapacağınız için dikkat dağınıklığı olmayan ve ayrıntıları fark edebilen öğrencilerin bölümü tercih etmesi gerekir.

3) Biyomühendislik bölümü zor mu? Bölümün avantajları nelerdir?

Dört yıllık eğitim sürecinde fizik, kimya, biyoloji, matematik, malzeme bilimi, termodinamik, ısı ve kütle transferi, akışkanların mekaniği, biyoproses mühendisliği, nöröbiyoloji ve immunoloji bölüm derslerini göreceği için bilimsel konularda meraklı kişiler için bölüm kolaydır.

Biyomedikal Mühendisliği ile karıştırılan bu bölüm, ziraat mühendisliği, yapay zeka, eğitim ve pazarlama gibi birçok konuyu içerisine alır. Biyomedikal Mühendisliği ise sadece biyomedikal bölümünün özelleşmiş bir bölümüdür.

4) Bölüm geleceğiniz için tercih edilmeli midir?

Biyomedikal Mühendisliği ile aynı kefeye koyulan bölüm, daha fazla alanda çalışmalarını sürdürebileceği için önümüzdeki yıllarda daha aktif bir bölüm olduğunu fark edebilirsiniz. Biyomedikal Mühendisliği için Avrupa ve Amerika’da geleceğin mesleği olarak gösterilmesine göre Biyomühendislik kısa süre içerisinde çok sık tercih edilen bir bölüm haline gelecektir.

5) Biyomühendislik iş imkanı var mıdır?

Biyomühendislik Lisans programından mezun olan öğrenciler devlet ve ya kamu sektöründe kendilerine uygun iş ortamı bulabilir.

  • Biyoteknoloji üzerine çalışmalarını sürdüren ilaç ve ya tarım şirketlerinde,
  • Sağlık, tarım ve hayvancılık sektöründe araştırma ve geliştirme üzerine,
  • Eğitim pazarlama,
  • Protezler, yapay organlar ve biyometaryallerin geliştirilmesinde etkin bir rol oynayabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim