Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Bölüm Tanıtımı

0
5136

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji, ülkemizde hem bilimsel hemde popüler çalışmalar hazırlayabilecek bilim adamları yetiştiren öğrenim programıdır. Günümüzde temel biyolojinin çalışma alanlarından uzaklaşarak kendine ait bilimsel çalışma ortamı oluşturan bu program tüm Dünya’nın ilgi odağı olmuştur.

Her tür canlının, mikroorganizmalar dahil olmak üzere genetik yapısının araştırılması ve çözümlenmesi, biyolojik olaylar ile arasındaki bağlantının çözümlenmesi için araştırmalar yapılmaktadır. DNA ve gen aktarımı yöntemleri sayesinde dayanıklılığı ve verimliliği yüksek bitki türleri yetiştirilmektedir. Ülkemizin en büyük sağlık problemlerinden olan Kanser ve AIDS gibi hastalıkların tanı ve tedavisine yatkın çözümlerin üretilmesinde bu program görev alır.

1) Hangi puan türü ile öğrenci alımı yapılmaktadır?

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Lisans programında öğrenci olabilmeniz için SAY puan türünde üniversitenin belirlediği başarı puanına ulaşmanız gerekir.

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Taban Puanları bağlantısına tıklayarak bölümün taban puan, tavan puan, başarı sıralaması ve kontenjan bilgilerine tablo halinde ulaşabilirsiniz.

2) Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji programı için aranan özellikler nelerdir?

Bu program türünde başarılı olabilmeniz için;

  • Fen Bilimleri alanında başarılı, araştırma yapmayı seven, başarılı, gözlemci ve sabırlı kişiler olmalısınız.
  • Doğa alanında yapılan çalışmalardan doyum alan, canlılar ile ilgili araştırmalar yapmaktan hoşlanan ve bilimsel çalışmalar üzerine meraklanan kişiler daha başarılı olacaktır.
  • Bilimsel çalışmalar yıllar sürebileceği için konu üzerinde araştırmalarınızı sıkılmadan yapmalısınız.
  • Laboratuvar ortamında çalışmaktan keyif alan, ekip çalışmasına yatkın kişilerin tercih etmesi önceliklidir.

3) Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji bölümü zor mu? Bölümün avantajları nelerdir?

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Lisans eğitim ve öğretiminde; Biyoloji, Kimya, Matematik, Elektrik ve Manyetizma, Bilgisayar, Mikrobiyoloji, Fizyoloji, Gen Mühendisliği Uygulamaları ve Gen Moleküler Biyolojisi temel dersleri görülmektedir. Fen Bilimleri alanında başarılı, meraklı ve araştırma konusunda ilgili kişiler için bu program oldukça kolaydır.

Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji ülkemizde yeni öğrenilmesine rağmen yurt dışında birçok üniversitede bilim adamı yetiştirilmek üzere birçok öğrenci için tavsiye ediliyor. Ülkemizde birkaç yıl içerisinde popüler olması beklenilen programın geleceği oldukça parlaktır.

4) Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji programından mezun olan öğrenciler devlet ve ya özel sektörde iş bulabilir mi?

Ülkemizde ve ya yurt dışında özel sektörde rahatlıkla iş bulabileceğiniz bu program için öncelikle kendinizi geliştirmelisiniz. Bu programdan mezun olan öğrencilerin kesinlikle yabancı dil konusunda hassas davranması gerekir. Kamu ve ya özel sektörde çalışabileceğiniz iş sahaları;

  • Hastanelerde,
  • Sağlık Koruma Enstitülerinde,
  • Islah Merkezlerinde,
  • İlaç Endüstrisinde,
  • Hücrelerin İncelenmesi ve Genetik Yapıların Çözümlenmesinde görev alabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim