Concerta’nın Ders Çalışmaya Etkisi

18
28617

Bu yazıyı Concerta kullanan biri olarak yazmaktayım. Bu sebeple yazılanları dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum. Tabi ki her ilaçta olduğu gibi Concerta’nın da etkisi her bünyede aynı olmayacaktır. Ancak gerek sözlük sitelerindeki yorumlar gerekse arkadaşlarım üzerindeki etkileri hemen hemen benzer.

KPSS A Grubuna hazırlanmaktayım. Bilmeyenler için hukuk, maliye, muhasebe, iktisat, genel kültür-genel yetenek, kurum sınavları, mülakat derken KPSS’den iyi bir puan alsak bile atanmamız en az bir buçuk yılı buluyor. Bu süreçte düzenli olarak günlük 5-6 saat çalışılması lazım. Tabi ki bu 5-6 saati en verimli şekilde değerlendirmek için ders çalışma ortamıyla birlikte kendinizi derse verebilmeniz gerekiyor.

Uzun süredir odaklanma sorunuyla beraber dikkat eksikliğim var. Aslında bu ders çalışmaya ara verdiğim 50 günlük zaman diliminin sebep olduğunu az çok kestirebiliyorum. Tabi ki bıkkınlık da söz konusu. Odaklanma sorununu aşabilmek için internetten ilaç aramaya başladım. Sözlük sitelerinde ilaçlarla ilgili yapılan yorumları okudum. Eczanelerde reçetesiz satılan en iyi ilacın Pharmaton olduğu yorumlarıyla birlikte internetten siparişi geçtim. İlaçların etkisinin bünyeden bünyeye değiştiğini tekrar hatırlatmakla birlikte Pharmaton’dan hiç memnun kalmadım. İlaç hem çok kötü kokuyor hem de etkisi kısa süreli. Ardından arkadaşımla bu sorun hakkında konuşurken aynı sorunun kendinde de olduğunu ve Concerta’yı kullandığını söyledi. 36’lık bir kapsülü çıkardı ve bana verdi. Deneme amaçlı sabah 10’da Concerta’yı attım.

Concerta’nın bünyeme yarattığı etki
Kesinlikle muhteşem! Saatlerce odaklanma problemi yaşamadan ders çalışabilirim. Yan etkilerinin neler olduğunu bilmeden her gün bu ilacı atabilirim. Çünkü sınav süreci hem psikolojik olarak hem de bedenen çok yordu beni. Tek sorun ilacı temin etmemiz çok zor. Concerta yalnızca kırmızı reçete ile alınabiliyor. Kırmızı reçeteye yazdırabilmeniz için de Psikiyatrist’te muayene olmanız gerekiyor. Kısacası epey çetrefilli iş. Bunun yanında ilacın ücreti de 100 TL civarı.

Concerta’nın 18, 36, 54 ve 108 mg’lık kapsülleri var. MG arttıkça ilacın etkisi de artıyor. Ben 36 mg kullanıyorum. Odaklanma problemi artık yaşamıyorum. Üstelik Concerta anlama kapasitesini de artırıyor. Daha önce defalarca çalışıp anlamadığım konuları sanki olayın içine giriyormuşçasına anlayabiliyorum. Kısacası Concerta odaklanma sorununuzu çözüyor ve hem verimli hem de daha uzun süre ders çalışma imkanı sağlıyor.

Concerta’nın yan etkileri 
1- Uykusuzluk
Daha önce 23.30-8.30 olan uyku saatlerim ilacı kullandıktan sonra 02.00-08.30 olarak değişti. Hatta ilk gün sabah 5’te uyuyabildim. Ancak 4 saatlik bir uykuyla dinç bir şekilde kalktım. Gün boyu da uykum gelmedi. Ancak sonraki günlerde bünyeniz normal olarak daha fazla uyumak istiyor.
2- İştahsızlık 
Concerta’yı kullandıktan sonra iştahım kapandı. Bununla birlikte yemek yemek aklıma bile gelmiyor. Beyniniz sizi “Acıktın, yemek ye!” diye uyarmıyor. Sadece vücudunuzdaki titreme, halsizlik gibi sebeplerden dolayı yemek yemek aklınıza geliyor. Uzun süre kullananlar yemek düzenlerini değiştirirse kilo verebilir.

3- Dikkatinizi nereye vermeniz konusunda bilinçli davranmanız gerekiyor.
Ders çalışma dışında dikkatinizi başka şeylere de verebiliyorsunuz. Örneğin mola verdiğinizde telefondan sosyal medyaya bakarken uzun süre geçtiğinin farkına varamayabiliyorsunuz.

4- Özgüven ve karamsarlık
İlacı attığınızda inanılmaz bir özgüven geliyor. Kadınların topuklu ayakkabı giymesi gibi bir şey sanırım. Sürekli “Yapabilirim, kazanabilirim!” düşüncesindesiniz. Ayrıca gereksiz bir mutluluğa neden oluyor. Ardından mutluluk yerini ara ara karamsarlığa bırakıyor. Bazen dakikalarca aynı yere bakıyorsunuz.

5- Bağımlılık
Concerta’nın bünyesel bir bağımlılık yarattığını söylemek doğru olmaz. İçerisinde nikotin gibi bağımlılık yaratan bir madde sanıyorum yok. Ancak psikolojik olarak bir bağımlılık yarattığını söyleyebilirim. Yani “Verimli olarak günde 6 saat ders çalışmak için Concerta’yı kullanmalıyım” düşüncesiyle ilacı ders çalıştığınız süre boyunca kullanma ihtiyacı güdüyorsunuz.

6- Ağız kuruluğu
İlacı kullandıktan sonra normal zamanda içtiğim suyun 2 katı kadar su tüketiyorum. Concerta hem susatıyor hem de ağız kuruluğuna yol açıyor.

Bunların dışında yan etkisini görmedim. Ancak uzun süre kullanmanızı tavsiye etmiyorum. İnternet üzerinden reçeteyi sonuna kadar okumalısınız. Ayrıca yine internette güvenilir kaynaklardan ilacın seyrek ve sık görülen yan etkilerini araştırmalısınız. Concerta her bünyede farklı yan etki ve hastalığa sebebiyet verebilir.

Uzun süre sonra gelen düzenleme: Odaklanma sorununu çözerken başka sorunlar yaratıyor. Yalnızca daha fazla ders çalışmak için ilacı kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Ciddi odaklanma probleminiz varsa doktorunuza danışmalısınız!


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

18 YORUMLAR

 1. internetten bilgileri kolaj haline getirmissiniz,ben bir hekimim ve sunu soyleyebilirim eger dikkat daginikligi sorununuz varsa bunun tek nedeni dehb tanisi almaniz degildir.tani almak dedim yani eger sizin sorununuz yoksa bu ilacin dikkati artirmasi soz konusu degil.normal kisilerde vucut isisi gibi normal degerleri dusunun,bu ilac da eger hastalik tanisi almissaniz normal degerlere ulasmaniza yardimci olmaktadir ancak hasta degilseniz bir tur plasebo etkisi altinda dikkatinizin artigini dusunebilirsiniz ve aslinda degisen bir sey yoktur.

 2. Ben bu ilacı 7 yıldan daha aşkın süredir kullanıyorum 27 ile başladım 36 da sabit kaldı lgsye hazırlanacağım için bu yıl da kullanmak istiyorum daha sonra doktorunda dediği gibi mg’sini azaltarak bırakacağım hapı almayınca çok kötü yataklara düşüyorum şuan da öyleyim bu hapa başlamak çok riskli karar başlayan bir kişi olarak söylüyorum 7 yıldır aralıksız içtim siz siz olun defalarca düşünün bünyede etkisi gerçekten inanılmaa fazla 2 gün içmedim hastanete düştüm şuan bence içmeden önce bu büyük riski göze alıp karar verin

 3. YKS sınavından derece yaptıktan sonra Hacettepe Tıp okumamı sağlayan ve hala kullandığım beni Super human yapan tek kelimeyle zihinsel doping mucizesidir. Ayrıca dört dil konuşabiliyorum tek sorunun ise eski sosyal yaşantımın olmadığını düşünüyorum insanlar ve boş muhabbetler ilgilimi çekmiyor.

 4. Bir kaç eksiği düzeltmek istiyorum.
  1-Concerta dopamin salgılatmaz ya da salgı artırmaz.Sadece beyinde frontal cortex ve diğer bölgelerin nöronları arasındaki sinapslardaki dopamin salgısını geri çekilmesini engelleyerek size bir çalışma motivasyonu oluşturur.Bunun nedeni de dopamin salgısı sizi işe geçiren şeydir.Tabi sadece bu da değil concerta türevi metilfenidat türevi psikostimülan ilaçlar impulsite denen ya da dürtüsellik olayı azaltıp size seçici konsantrasyon sağlar.Yani anlayacağınız şekilde söylersem mastürbasyon yapıyorsanız yapamazsınız oyun oynuyorsanız bırakırsınız.Ayrıca concerta verilmişse genelde yanına başka bir stimülan verilir ki kullanacak kişi tamamen robotlaşmasın.
  2-Sabah için 8-12 saat arası etkisi var cünkü
  3-Sizi alıkoyacak herşeyden uzak durun kullandığınızda
  4-Çalıştığınız saatleri ve kendinize ayıracağınız saatler belli olsun.
  5-ADHD ya da dehb olan kişiler sevdikleri şeyleri yapılmasına izin verilmeli çünkü eğer sevdiğiniz şeyle uğraşıyorsanız bu size normal insanlardan daha fazla focus sağlıyor.
  6-Kesinlikle epilepsi nöropati ya da bipolar ya da tourette sendromunuz varsa kesinlikle doktorunuza söyleyin.
  7-Trikotillomoniniz varsa ya da herhangi bir şekilde saçınızı kaşınızı ya da derinizi yoluyorsanız OCD olarak geçer bunları doktora bildirin.
  8-Karaciğer değerlerinizi kesinlikle kontrol edin.
  9-KESİNLİKLE DÜZENE KOYUN HAYATINIZI BU ÇOK ÖNEMLİ

 5. Eliz hanım dediğiniz şeyi çok yanlış buluyorum daha siz bile güvenemiyosunuz çocuğunuza o ne yapsın. Evet bu bir hastalık bendede var ve bende lise son sınıfım. Corona yüzünden okullar tatil oldu ve evdeyiz asla evde dikkatimi toplayıp çalışamıyorum ilacı kullanmasam.annemde yan etkileri olduğu için kullandırtmıyor. Ama bana destek oluyor sen ilaçsızda yaparsın güveniyorum diyor her zaman yanımda oluyo. İlacı kullanmadığım zaman bende baş ağrısı oluyor ve sırf bunu gidermek için bana bitki çayları yapıp getiriyor. Limon melisa çayı içirmenizi öneririm. Çocuğunuzun zihninden şunu silin sen ilaçsız hiçsin yapamazsın düşüncesini silin destek olun bu dersler ne böyle yapamıyorsun ilaçda fayda etmiyor gibi cümleler kullanmayın lütfen eğer onun yapıcağına inandırırsanız ve sizde onunla birlikte çabalarsanız her şeyi yapabilir. Bitkisel şeyler deneyin veya derse başlamadan önce iyice enerjisini atsın yanundada siz olursanız başarır inanıyorum. İnşallah yapar inşallah güzel yerlere gelir. ♥️

 6. Gençler ben 6. Sınıftan beri belirli dönemlerde kullanıyorum. Ders çalışmak için değil DDHB için yazılmıştı. Bir kaç arkadaşım doktordan istediğinde madde bağımlısı teşhisi konuldu çok peşine düşmeyin. Onun haricinde hayatınızı adadığınız çok büyük hedefleriniz yoksa yada yüksek düzey DDHB sahibi değilseniz kullanmayın.

 7. Furkan uzun yorumun için teşekkürler. Sınav süreci cidden çok sıkıntılı geçiyor. Öğrenciler ister istemez direnç ve konsantrasyonu artırıcı besin veya ilaçlara ihtiyaç duyuyor. Çoğumuz bu konuda bilinçsiziz. Bu yüzden öncelikle doktora gidip tavsiyelerini uymanızı öneririz. Hepinize başarılar.

 8. Ben aslında her şeyin bir bedelinin olduğunun farkındaydım. Dopamin konusunu araştırdım evet bağımlılık merkezi falan ama bu yıl liseden mezunum sınava tekrar gireceğim ve tecrübemi yaşamadan öğrenmek isteyenlere kısaca anlatayım.

  Yıllardır(6. sınıftan beri) sürekli ama sürekli başım ağrıyor, özellikle okulda ve vir şey düşünürken, ben çocukken sorun yoktu ne varsa ergenlikten sonra oldu. Aptalca haraketler, inanılmaz dikkat eksikliği, odaklanamama, iradesizlik vb. birçok sorun. Genetik olduğunu sanıyordum hepsinin, dayımda buna benzer bir şey. İşin aslı öyle değilmiş taa ki 4 gün önceye kadar öğrendim.

  İlk önce dershanede biyoloji hocamın b12 eksiğiniz olabilir demesiyle 1 ay kullandım o vitamin hapını ve 1 ay sonunda artık düşünmeye başladığımda başım ağrımıyor enerjim bitmiyordu. Ek olarak d vitamini güneşe çıkmadığım için de eksikti onu da aldım. Ardından hala bir sorun vardı. İradem ve odaklanamamam. İlk modiodalın işlevli olacağını düşünsem de bu sadece uyumamaya yarıyor. Ardından stratteranın daha iyi olduğunu sandım fakat onun etkisi çok daha sonra çıkıyormuş. Ve finally ritalin. Başlayalı 4 gün oldu ve her içtikten sonra çok uzun zamandır kayıp olan konsantrasyonumu buldum.

  Elbette konsantrasyon dışında bir sorunum yoktu vitamin ilaçlarını kullanırken ama ritalin topuna girersem bazı sorunlar olacağının farkındayım o sorunlar şu şekilde.

  Öncelikle kırmızı reçete damgası yersiniz ve ne polis ne de asker olabilirsiniz meslek olarak.
  En önemlisi beyne hergün aldığınız doz gün geçtikçe yetmeyecektir etkisi azalacaktır bu yüzden daha yüksek dozda almaya başlayıp yan etkilerini daha fazla yiyeceksiniz.
  Düşünceleriniz değişecek bende olan şey, duygusal olup empati kurarken artık %80 oranında daha az duygusal ve pek de empati kurmayan birisi oldum bazıları robot gibi oluyorsunuz der
  Şu ana odaklanmalıyım derken artık demeden şu ana odaklanıyorum. Bu iyi bir şey.

  Ve en çok söylemek istediğim şey, benim için inanılmaz büyük bir şey.
  Şuan liseden mezunum ve üniversite sınavına tekrar hazırlanıyorum. Ben geçen sene neler yaşadım. Beynim sanki tüm vitaminleri ve kaynaklarını kullanmıştı. Beynim artık çalışamıyordu. Çaresiz kalmıştım. İntiharı düşünür hale gelmiştim. İnanılmaz umutsuzluk, çaresizlik sonrası ağlamaklar… Tüm bu sorunları göz ardı etmek için sürekli telefondan oyun oynamaya başladım, sabah akşam. Çünkü hayattan koymuştum ve bağlanmam gerekiyordu. Yani ihtiyacım olan şey Dopamin. Dopamin için sürekli oyun oynuyordum, oyun oynadıkça daha mutlu ve daha iyi oluyordum ve beynimdeki diğer eksiklikleri bununla gideriyordum ama bir yere kadar. Okul, uykusuzkuk ve vitamin eksikliğini, bir dopamin ne kadar kapatabilir.

  Ama bir metilfenidat okuduğuma göre beynin frontal lobuna dopamin salgısını arttırarak bunu başarabiliyor hemde saatlerce oyun oynatmadan!
  Ben 4 gündür ritalin kullanan biri olarak sanırım günde 3 kere 5 mg aldığımdan dolayı ve tahminimce gerçekten dikkat eksikliği ve özellikle konsantrasyon bozukluğu olduğu için ciddi bir yan etkisi yok, en büyük yan etkisi düşünme tarzı ve bağımlılık riski, bu benim düşüncem.

  Fark ettiğime göre etrafımdaki birçok insanda benim yaşadığım lanet, karanlık, korkunç ağrılı beyin sorunları yok. Bu yüzden normal bir sorunu olmayan biriyseniz yan etkileri sizin için dediklerimle sınırlı kalmayacaktır. Benim ihtiyacım olan şey sizin için fazla olacak. Sadece sınav için aldığınızda bunun ne kadar güzel bir şey olduğunu farkedip diğer zamanlarda isteme olasılığınız var. Ama öncelikle ne olursa olsun doktorunuza gidin.

  Ne kadar etkili bir ilaç olduğunu görmek için düşünmeye ve gram kadar odaklanmaya mecali olmayan bir Furkan’ın bu kadar uzun bir yazıyı bir nefeste yazabilmesi ve düşünebilmesini ve bu yazıdan sonra oyun bile oynamadan diğer işleri için yol almak için gitmesini sayabilirsiniz. Umarım yararlı olur bu yazı.

 9. DEHB tanısı olmayan insanları kullanıma teşvik edici bir yazı olmuş, son derece yanlış ve tehlikeli. Neye yol açacağını bilmediğiniz yönlendirmeler yapmaktan kaçınmanız gerekli, ayrıca “bir şekilde edindim” ifadesi aslında illegal kullanımı gösteriri, bu da ciddi bir suçtur.

 10. Oglum kullanıyo 1. Sınıtan beri en iyisi concerta şuan lise 1 bütün sınavları 1 beden hariç kullanmasa şimdiye dek okuldan atılırdı dikkat eksikligi ve hiperaktivite var birçok ilaç kullandık concerta iyi ama iştahsız ve uykusuz bırakiyo akşamları rixper 1mg kullanıyoruz bence ilaçlar fayda etmiyor artık neyapacagımı bilemiyorum çok çaresizim sınifta kalacak ve hiçbir işte başarılı olamaz butür hasta gurupları tedavinin bile çaresiz kaldıgı durumlar mümkün olsa 7 24 yanımdan ayırmayacam başına bir iş gelir diye çok korkuyorum

 11. YAPTIĞINIZ BİLGİLENDİRMEYİ SON DERECE YANLIŞ BULUYORUM .Yapilen bilgilerden etkilenip ilaçı teğmin etmeyi düşünen arkadaşların zaman ayırıp yazdıklarımı okumasını tavsiye ederim .

  Yazdığınız ilaçlarım çogu dikkat eksikliğive hiparaktif bozukluk rahatsızlığında kullanılan ilaçlar . Ve burda kastediken dikkat eksikliği birkaç aylık bir süreç değil . Bu rahatsızlık genetik bir bozukluk ve çocukluktan itibaren ortaya çıkan bir sorun . İlaçlar bu bireylerin beyinlerinde eksik üretilen dopaminin üretimi için veriliyor . Ve bu birayler ilaçlarla eksik olanı tamamlıyor .eğer hasta olmayan bir birey bu ilacı kullanırsa beyninde zaten salgılanan dopamın daha da fazla salgılanmasını sağlıyor ve bu dikkatlerini artırıyor .kendini birden zeki hissetmenin sebebi bu . Ama yapılan araştırmalarda gereksiz yere kulanıldığında bir süre sonra etkisinin azaldığı (ki bu yüzden dozu yükseltme gereksinimi duydun) ve daha da sonrasında beynin işlevselliğinin azaldığı (hatta durdupu) söyleniyor . Ve ayrıca bağımlılık dediğin öyle senin düşündüğün gibi daha kolay anlamak için beyninin hapı istemesi değil . Normalde dopamin beynin haz , ödül merkezini çalıştırır uyuşturucularında beyninde yaptığı budur . Normal bir birey beyninde zaten salgılanan dopamini bu ilaçlar yoluyla dahada artırırsa bir süre sonra buna bağımlı olur . Yani bu kimyasal bir reaksiyon . Bağımlılık küçümsediğin gibi piskolojik değil . Kırmızı reçeteyle satılmasının sebebide bu . Eğer dediğin gibi dönemsel ( yani çocukluktan gelmeyen ) bir dikkat eksikliğin varsa bu büyük ihtimalle sitres ve yaşam koşullarına, belki demir yada b12 eksikliğine bağlı ve bunların çözümü bu ilaçlar değil . Bir hastalıkta kullanılan ve kırmızı reçeteyle satılan ( ki bunun sebebini yeterince açık belirttiğimi düşünüyorum ) bir ilacı sırf bir süre sana iyi geldi diye hiçbir bilgi sahibi oladan burda insanlara tanıtıp fikirlerini etkilemen doğru değil .

  Çocukluğundan itibaren dikkatini toplamakta zorlanan istese dahi ders çalışamayan yada bunu uzun süre sürdüremeyen arkadaşlar varsa DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİF BAZUKLUĞU araştırmalarını ve bir doktora danışmalarını tavsiye ederim . Araştırırken internet sitelerinde ziyede belirli üniversitedeki psikiyatırların yada piskolokların yayınladığı makaleleri (genelde pdf şeklinde oluyor ) okumalarını tavsiye ederim

 12. Gökhan selam. Biraz klasik olacak ama hayatta sınavdan, başarıdan daha değerli şeyler var ve bu ilacı kullandığım süreç boyunca daha değerli şeyleri hep aksattım. Sorunlardan kastım buydu. Başarılar dilerim.

 13. Güzel kardeşim benim öncelikle geçmiş olsun. Ben bu ilacı 1.sınıftan beri kullandım eğer yan etkisini çok fazla yaşıyorsan doktoruna söyleyeceksin ilacının gramını düşürecek. Ben 5-6 yıl kullandım bu ilacı ama sonra yan etkisi yüzünden bıraktım.

 14. kesinlikle başlangıcta muazzam etkisine kapılıp kendinizi çok zeki hissettiren fakat 3 5 ay içerisinde anlama güçlüğü uyukusuzluk aşırı yemek yeme isteği halsizlik bıkkınlık yaratan bir ilaç.ilaç kullanmadan önce uyku sorunum yoktu fakat şu an çok fazla uyuku problemi yaşıyorum.aylardır çalışamıyorum ezber yeteneğimi de kaybettim asla ilk baştaki etkisine aldanmayın kullanmayın

 15. akademik başarı için ruhuu satarım diyen insan işidir. kullandım oradan biliyorum. şuan muadili olan medikineti kullanıyorum. ama concerta kadar etki etmiyor zannımca. 3 ay sonra tyt ayt sınavlarına gireceğim ve bu surec boyunca çoğu stimulantı yalamış durumdayım. ritalini concertası medikineti modiwakesi. ilaçlar iyi güzel de yan etkileri çok be. mide ağrıları kusma atakları asırı uykusuz kalınan geceler ki ilacın uyutmadıgı geceler oluyor. kullanılır mı derseniz var olaanı optimuma çekmek için kullanılır. arada bir aşık oldum ritalin doneminde ama yinepişman değilim

 16. Tibet merhaba. Hayatta her şeyin sınav olmadığını anlıyorsunuz. Fiziki açıdan ilacın etkisi muhteşem olsa da ilacı kullanmaya başladığınızda zihinsel sorunlar yaratıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim