Bölüm Tanıtımları

Düzce Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü

Düzce Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü

Üniversite hayatı, her gencin en büyük hayallerinin başında gelmektedir. TV ekranlarından gördükleri, yakınlarından dinledikleri, öğretmenlerinden öğrendikleri, hareketli, heyecanlı ve son derece farklı bir ortam. Yeni bir hayat, yeni arkadaşlıklar ve hayatının bundan sonrasını şekillendireceği meslek gibi pek çok değişik şeyleri barındırmaktadır. Sizlere bu yazımda Düzce Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölümü’nden bahsedeceğim.

Bu bölüm şu anda kapanmış olsa da Teknoloji Fakültesi adı altında eğitim hayatına devam etmektedir. Bu bölümde bilgisayar alanındaki temel bölüm derslerinin yanı sıra elektronik üzerine de dersler ve uygulamalar işlenmektedir. Bilgisayar ve elektronik kavramlarının ayrılmaz ikili olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda neden elektronik derslerinin okutulduğunu rahatlıkla anlayabiliriz. Fakat öğrencilerin büyük bir kısmı elektronik derslerin sayısının fazlalığından ve konularının çok ağır olmasından şikayetçi olmaktadır. Bu olumsuz tutum sınavlara da yansıyarak bazı öğrencilerin derslerden kalmasına sebep olmaktadır. Fakat hocaların vermiş olduğu ödevleri ve görevleri eksiksiz yerine getirenler diğerlerine göre avantajlı bir sonuç elde edebilmektedir.

Elektronik derslerin dışında bilgisayar mimarisi, programlama ve mikroişlemciler gibi temel dersler de okutulmaktadır. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu bu derslerden daha başarılı olmaktadır. Okulun eğitim kadrosu oldukça zengin ve kalitelidir. Akademik personelin büyük bir kısmı Yard. Doç. Dr unvanına sahip, genç ve dinamiktir. Onların bu enerjisi öğrencilere de yansımaktadır. Böylece yeniliklere açık, bilimsel gerçekler ve araştırmalar peşinde koşan öğrenci- öğretmen profili karşımıza çıkmaktadır. Üniversitede geçtiğimiz yıla kadar hazırlık sınıfı okutulmaktaydı.

Bu sene alınan öğrenciler de hazırlık okumak üzere alınmıştı. Fakat bölüm başkanlarının aldığı orak karar neticesinde üniversitenin büyük bir bölümünde hazırlık sınıfı kaldırılarak öğrenciler 1. Sınıf dersleri almaya başladılar. Üniversitenin yerleşkesi merkeze 7 km uzaklıktaki Konuralp Kasabası Beçi Köyü’nde bulunmaktadır. Üniversiteye yakın yerlerdeki yurt paraları ve ev kiraları oldukça pahalı. Yine aynı şekilde merkezdeki evler de yüksek fiyatlardan kiraya verilmektedir.

Üniversitenin hemen yanında büyük bir öğrenci yurdu bulunmaktadır. KYK’ya bağlı olarak faaliyet gösteren bu yurt öğrenciler için büyük bir nimet olmaktadır. Ayrıca yerleşkeye ulaşım oldukça gelişmiş durumda bulunuyor. Yaklaşık her 5 dakikada 1 üniversiteden şehir merkezine karşılıklı minibüsler ve otobüsler çalışmaktadır. Teknoloji üzerine eğitim verildiği için özel sektördeki iş imkanları oldukça gelişmiş bulunmaktadır. Hatta bazı öğrenciler kendilerini geliştirmelerine bağlı olarak henüz mezun olmadan iş teklifleri almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu