Ebelik Bölümü Tanıtımı

0
4253

Türk Ebeler Derneğinin tanımladığı açıklamaya göre ebe; gebelik esnasında, doğumda, doğum sonrasında ve yeni doğan döneminde bebek ve anne ile ilgili izlemleri yapabilen, danışmanlığın yanı sıra aynı zamanda eğitim hizmetlerini sürdüren, normal doğumları doktor sorumluluğu dışında kendisi yaptırabilen sağlık personelidir. Ebe sağlık personelleri 40 normal doğumu kendi kontrolü altında yönettikten sonra bu program tarafından diploma almaya hak kazanır.

Ebeler, temel yürütülmesi gereken sağlık hizmetlerinde, 0-6 yaş arası çocukların bakımları ve izlemi ve bulaşıcı hastalıklardan korunma programlarında görev alabilmektedir. Ebelik sağlık programında yüksek lisans yapabilme şansınız bulunmaktadır.

Ebelik Taban Puanları bağlantısına tıklayarak bölümün taban puan, tavan puan, başarı sıralaması ve kontenjan bilgilerine tablo halinde ulaşabilirsiniz.

1) Ebelik programı hangi puan türü ile alım yapıyor?

Ebelik sağlık programını tercih edebilmeniz için SAY puan türü ile üniversitenin belirlediği başarı sırasına ulaştığınız zaman okumak için hak kazanırsınız.

2) Ebelik programı için gereken özellikler nelerdir?

 • Fen Bilimleri alanında özellikle Biyoloji ile ilgili konular hakkında araştırma yapmayı seven, meraklı kişiler olmalısınız.
 • Sağlık personeli olarak insanlara yardım edeceğiniz için insanlar ile iyi iletişim kurabilen, yardımsever olmalısınız.
 • Doğum esnasında sorumluluk duygusu yüksek olan kişilerin tercih etmesi daha uygundur.
 • Ameliyathane ve hastane ortamında belli başlı kurallar bulunduğu için kurallar konusunda esneklik göstermeyen kişiler olmalısınız.
 • Hızlı, doğru karar verebilen, tedbirli, şefkatli ve sevecen kişiler Ebelik programında başarılı olabilir.
 • Ebelik mesleği bayanlara uygun ve sadece bayanların tercih edebildiği bir programdır.

3) Ebelik bölümü zor mu? Bölümün artı ve eksileri nelerdir?

Biyoloji, çocuk ve anne kavramları ile ilgili araştırma yapmayı seven, yardımcı olmaktan hoşlanan kişilerseniz programı bitirme konusunda herhangi bir zorluk çekmezsiniz. Ebelik mesleği, kutsal bir görev olduğu için severek yaptığınız zaman herhangi bir zorluğu bulunmamaktadır.

Ülkemizde sağlık alanında sağlık personellerine duyulan ihtiyaç her geçen gün artacağı için Ebe sağlık personellerinin iş olanakları artacaktır. Köylerde hizmet veren Ebe sağlık personelleri sık sık seyahat etmek zorunda kalacağı için programın tek eksi yönü olarak göze çarpmaktadır.

4) Ebelik programından mezun olduğunuz zaman devlet ve ya özel sektörde iş bulabilir misiniz?

Ebelik programından mezun olan öğrenciler devlet ve ya özel sektörde kendilerine uygun iş sahalarında çalışmaya başlayabilir. Günümüzde sağlık personellerine duyulan ihtiyaç oranı arttığı için Ebe ünvanı bulunan kişiler iş hayatına hızlı bir şekilde adım atabilir.

 • Kamu üniversiteleri ve özel hastaneler,
 • Aile sağlık merkezleri,
 • Kreş ve ana okulları,
 • Kadın ve çocuk ile ilgili hizmet veren diğer sektörler,
 • Gebe eğitim merkezlerinde çalışabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim