Sınavlar

Eğitim Bilimlerine Nasıl Çalışılır?

Eğitim Bilimlerine Nasıl Çalışılır?

Mezuniyetten sonra KPSS ile atanmak isteyen adayların en büyük sorunlarının başında nasıl ders çalışmalıyım sorusu gelmektedir. Özellikle öğretmen adaylarının en önemli sorunu eğitim bilimlerine nasıl çalışılır sorusudur. Bu sorunun cevabını doğru bir şekilde bulduktan sonra gerisi kendiliğinden gelmektedir. Biz de edindiğimiz tecrübelerden derlediğimiz bu yazımızda siz değerli öğretmen adaylarına eğitim bilimlerine nasıl çalışılır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Her sınavda olduğu gibi bu sınavda da hazırlanmadan evvel öncelikli olarak amacınızın ne olduğunu çok net bir şekilde belirlemelisiniz. Bu bağlamda atılacak adımları teker teker belirleyip artık yola koyulmalısınız. Konu anlatımlarına çalışmaya başlamadan evvel eğitim bilimlerinden önceki yıllarda çıkmış soruları çözerek ne seviyede olduğunuzu görmeniz yararınıza olacaktır. Böylece yola çıktığınız andaki durumunuz ile son durumunuz arasındaki farkı daha rahat görebileceksiniz. Seviyenizi gördükten sonra konu anlatımlarına öncelikli öğrenmeniz gereken yerlerden başlayabilirsiniz. Doğru kaynak seçimleri sizi daha yukarılara çıkarmaktaki en önemli aşamadır. Kaynakların belirlenmesinin ardından sınava kadarki süreyi planlayıp ona göre çalışmaya başlamanız önerilir. Böylece sınava yakın zamanlarda yetiştirememe gibi bir stres yaşamanızın önüne geçmiş olacaksınız. Genel olarak planlamanın ardından günlük neler yapacağınızı belirlemeniz gerekecektir.

Yine aynı şekilde çalışmalarınızı zamana yayarak daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz. Konu çalışmalarının ardından birden fazla kaynaktan konu ile ilgili bol soru çözmeyi ihmal etmeyin. Bu size hız ve yeni bilgiler kazandıracaktır. Belirli aralıklarla baştan itibaren geldiğiniz yere kadar şöyle bir genel tekrar edin ve yine bol bol sorular çözün. Sınav için gerekli hazırlıkları tamamladıktan sonra artık sakin ve inançlı bir şekilde sınav saatini bekleyin. Asla stres ve panik yapmayın. İnancınızın başaracağınız yönde olmasına gayret edin. İnancınızın tam olması sizi stres ve heyecan gibi olumsuz etkilerden uzaklaştıracaktır. Kafanızın rahat olması sınavınızın daha iyi geçmesi için önemli bir faktördür. Sınav esnasında takıldığınız sorularda asla vakit kaybetmeyin ve heyecan yapmadan ilerleyin. Test bittikten sonra takıldığınız sorulara geri dönüş yapabilirseniz daha kolay çözebileceğinizi göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu