Elektrik Mühendisliği Bölüm Tanıtımı

0
5068

Üniversite sınavına hazırlanan adaylar bu dönemde birçok hayalini yerine getirmek ister. Hayalini kurduğu mesleği okumak hem eğlenceli hemde onun için daha gurur verici olacaktır. Üniversite sınavına hazırlanmadan önce veya tercih döneminde hayalini kurduğunuz Elektrik Mühendisliği bölümü hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Elektrik Mühendisliği Bölüm Tanıtımı

Elektrik alanında mühendisliğin kurulu olduğu temel ilkeleri hedef alarak konu ve teorik bakımdan öğretmeyi amaçlayan lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim vermeyi amaçlar. Elektrik mühendisliği alanında güncel bilim ve teknoloji hakkında bilgi sahibi olan bu alanda araştırma yapmayı seven, çözümleme ve uygulama yeteneklerine sahip olan mühendisler yetiştirmeyi hedefler.

Elektrik mühendisliği bölümü temel amacı bilim ve teknolojiye katkı sağlamak ve yurdumuzun insanlarına katkı sağlamaktır. Bölüm içerisinde elektrik ve elektronik devre sistemleri, devre sistemlerine özel tasarım ve analiz, haber sistemleri, elektrik tesisleri, elektrik ve otomasyon makineleri hakkında eğitim ve öğretim sağlar.

Elektrik mühendisliği bölümünü tamamladığınız zaman elektrik tesisleri ve makineleri, elektronik ve haberleşme konularında tasarım ve çözümleme yetenekleri, endüstriyel otomasyon alanında yeterli bilgi ve tecrübe kazanmış olacaktır. Elektrik mühendisliği bölümünden mezun olabilmek için zorunlu staj yapmalısınız.

Elektrik mühendisliği hangi puan türü ile alım yapıyor?

Elektrik mühendisliğinde lisans eğitimi alabilmeniz için SAY puan türünden üniversitelerin belirlediği taban puan türünü almalısınız. Ülkemizde bulunan hemen her üniversitede elektrik mühendisliği bölümü yer almaktadır.

Elektrik Mühendisliği Taban Puanları bağlantısına tıklayarak üniversitelerin taban puan, tavan puan, kontenjan ve başarı sıralaması bilgilerine tablo halinde erişebilirsiniz.

Elektrik mühendisliği bölümü zor mu?

Elektrik mühendisliği bölümünden mezun olabilmeniz için öncelikle elektrik ve elektronik, bilim ve teknoloji ile iç içe olmalısınız. Genellikle bölümü tercih eden öğrenciler iş imkanlarından dolayı tercih ettiği için farklı zorluklar yaşıyor. Bölümü tercih etmeden önce ilgi duyduğunuz ve hobileriniz arasında elektrik ve elektronik makineler var ise tercih edebilirsiniz.

Unutmayın bir bölümü severek yaptığınız zaman daha çok şey öğrenirsiniz.

Elektrik mühendisliğini tercih edecek öğrencilerde aranan nitelikler nelerdir?

Elektrik mühendisliği bölümünü tercih etmeden önce;

  • Elektrik alanında üstün akedemik yeteneklere sahip olması,
  • Bilim ve Güncel teknolojiyi takip eden,
  • Girişimci ve yenilikçi ruha sahip olma,
  • Dikkatli ve yaratıcı,
  • Matematik,
  • Fizik,
  • ve Kimya derslerinde başarılı olan öğrencilerin tercih etmesi gerekir.

Elektrik mühendisliğinden mezun olan öğrenciler nerelerde çalışabilir?

Ülkemizde elektrik ve elektronik mühendisliğinden mezun olan öğrencilere çok fazla ihtiyaç vardır. Mühendisler genellikle TRT, PTT ve kamu kuruşlarında devlete bağlı olarak çalışabilir. Genellikle mezun olan öğrencilerin büyük çoğunluğu özel sektör ya da serbest olarak çalışmaktadır.

Vestel, Türk Telekom, Ericsson, Tubitak, TAI, Aselsan, Renault ve Beko vb. işletmelerde çalışabilirsiniz. Elektrik ve elektronik alanında ihtiyaç duyulan her iş yerinde çalışabilirsiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim