Bölüm Tanıtımları

Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde eğitim öğretim veren Bilgisayar Mühendisliği bölümü ilk yılı İngilizce hazırlık olmak üzere beş yıllık eğitim öğretim programı uygulaması yapmaktadır. Bölümde profesör, doçent, yardımcı doçent ve araştırma görevlilerinden oluşan sağlam bir öğretim elemanı kadrosu vardır.

Bölümde uygulanan eğitim öğretim program uygulamaları son derece gelişmiş teknolojilerle birlikte öğrencilere sunulmaktadır. Teknolojide olan mevcut gelişmeleri takip eden bir yol izlenmektedir. Bu noktada öğrencilere temel mühendislik bilgileri detaylı bir şekilde verilirken, bunun yanı sıra belli konularda da uzmanlaşmayı sağlamaya yönelik eğitim imkânı da bütün öğrencilere sunulmaktadır. Bölüm bünyesinde yapılan yarışmalarda çoğu öğrenci yeteneklerini göstererek birçok başarıya imza atmışlardır.

Bilgisayar Mühendisliği bölümünde; zorunlu bölüm dersleri olan Lineer Cebir, Fizik, Bilgisayar Mühendisliğine Giriş, Bilgisayar Programlama, Nesne Yönelimli Programlama, Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Ağları ve Laboratuvarı gibi derslerin yanı sıra ilk sınıfta Yabancı Dil, Türk Dili ve İnkılâp Tarihi dersleri de verilir. Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencilerinin mezun olabilmesi için toplam öğrenim süresi boyunca 240 AKTS’lik ders alması ve bu derslerden başarılı olması gerekirken, mezuniyet derecesinin de en az 2.00 olması gerekmektedir. Bölümden mezun olan öğrenciler; çeşitli özel sektör ve kamu kuruluşlarında yazılım, donanım ve sistem gibi konularda çalışmak üzere gönderilmektedir. Ayrıca isteyen ve yeterli olan öğrenciler de yurt içi ya da yurt dışından lisansüstü eğitimlerine devam ederek üniversitelerde öğretim elemanı olarak da hayatlarına devam edebilirler.

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde bulunan Bilgisayar Mühendisliği bölümü son derece merkez yerde bulunmaktadır. Dış kantinleri öğrenciler için hazırlanmış bir mekândır. Ayrıca otobüs ve tramvay durağına yakın oluşu da birçok öğrenci için son derece büyük önem az eder.

İlgili Makaleler


Başa dön tuşu