Erciyes Üniversitesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

0
3762

Erciyes Üniversitesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü

Erciyes Üniversitesi’nde İlahiyat Fakültesi altında eğitim öğretim hayatına devam eden bir bölüm olan İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, son yıllarda öğretmenlik alanından en çok tercih edilen bölümlerden biridir.

Bölüm ilköğretim öğrencilerine Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanında öğretmen yetiştirmek amacı ile eğitimine devam etmektedir. Öğrencilerine her yarıyıla yaklaşık olarak dağıtılmış şekilde pedagojik formasyon kazandırmayı amaçlayan bir bölümdür. Ayrıca pedagojik formasyon eğitiminin yanı sıra alan bilgisini de geliştirmek ve tamamlamak amacı ile Temel İslam Bilimleri, Din Bilimleri, İslam Tarihi ve Sanatı ile ilgili bütün dersler de uygun görülen sıralama dâhilinde bütün yarıyıllara eşit olarak yayılmıştır. Bölümde hazırlık eğitimi bulunmamaktadır. Bunun yerine alan bilgisi dersleri daha çok yer tutmaktadır. Bu dersler de; Arapça, İslam Tarihi, Tefsir, Fıkıh, Hadis gibi alanlara hitap eden ve her Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmen adayında bulunması gereken derslerdir.

Bölümün fakülte içi yaşamı da oldukça güzeldir. İlahiyat bölümü öğrencileri ile aynı fakültede verilen derslerde daha kapsamlı ve daha bilgi dolu içerikler işlenmektedir. Otobüs durağına yakınlığı, yemekhaneye yakınlığı ve hemen yanında cami bulunması da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünün bulunduğu fakülte açısından oldukça iyi ve kolay bir bölgede olduğunu gözler önüne seriyor.

Fakültede öğrenciler arası ilişkiler biraz çekişmeli olsa da oldukça sağduyulu davranmaya çalışılmaktadır. Fakültenin dışarıda bulunan kantininde uygun yiyecek ve içeceklerle öğrenciye hitap eden bir liste hazırlanmıştır.

Bölümün hocalarından bahsedecek olursak, hepsi kendi alanında son derece gelişmiş ve unvan sahibi kişilerdir. Öğrencilerin öğrenim süresince hiçbir bilgiden kaçınmayan hocalardan oluşur. Bölüm mezunları Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde ya da özel okullarda kendi alanlarında öğretmenlik yaparlar.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet