Fizik Neti Nasıl Arttırılır?

0
4912

Öğrencilerin en çok zorlandığı, sayısal ağırlıklı ve birçok dersin temelini oluşturan Fizik, aslında doğru ve düzenli çalışıldığı takdirde yapılabilecek fen derslerinden bir tanesidir. Fizik bilimi oldukça kapsamlı bir alan olup bu alanda gelişim kaydetmek için planlı bir program izlenmelidir. Bu konumuzda sizlere nasıl bir program izlemeniz gerektiğinden ve Fizik netinizi nasıl arttırabileceğinizden bahsedeceğiz;

”Matematik ve Fizik kardeş gibidir.”

Fizik dersi içerisinde sıkça matematiksel işlemler ve denklemler kullanılmaktadır. Bu yüzden de matematiğe dair bilginizin iyi olması, Fizik konusunda da ilerleme kat etmenizi sağlayacaktır.

”Yüksek netler için seçici olmak gerekir.”

Fizik netinizi arttırmakta temel adım seçici olmaktan geçer. Fizik dersi içerisinde oldukça zor ve kavraması güç konular olduğu gibi yapılması kolay olan konularda bulunmaktadır. Örneğin optik, fiziğin doğası, maddeler ve ısı değişimleri, elektrik devreleri ve kondansatörler bunlardan birkaçıdır. Bu konular hem sınavlarda sıkça çıkmakta hem de kolayca yapılabilmektedir. Bu yüzden de bu denli konulara ağırlık vermek ve çalışmak gerekmektedir. Dinamik, harmonik hareketler ve bu gibi kapsamlı konularda ise planlı çalışmalar yapmak ve bolca soru çözerek konuyu kavramak gerekecektir.

”Çalışma sisteminde çok yönlülük önemli…”

Fizik sözel dersler gibi tek yönlü bir çalışma yöntemiyle kolayca kavranamaz. Fizik için ekstralara sahip bir çalışma sistemi gerekebilir. Bu konuda sizlere tavsiyemiz ilk olarak videolu bir konu anlatımı dinlemeniz ve akabinde detaylı bir konu anlatımlı kitaptan çalışmanızı pekiştirmenizdir. Konuyu kavradıktan sonra bolca soru çözerek o konuda pratikleşmek ise fizik netinizi yükseltmenin son adımı olacaktır.

”Çıkmış sorular ve soru istatistiklerinin analizi yüksek netleri yanında getirir.”

Fizik konularını çalışırken çıkmış soruları takip etmek ve geçmiş yıllarda çıkan konuların ağırlığına göre konu çalışma planlaması yapmak gerekir. Her zaman hedeflediğiniz nete ulaşmak adına konu tespitleri yapmalı ve çokça soru çıkan konulara ağırlık vermeye çalışmalısınız.  Sınava girmeden önce hedeflediğiniz nete sizler ulaştıracak konulara hakim olmalı, netinizden 4-5 net fazlasını getirecek kadar konuya hakim olmalısınız. Bu şekilde hiçbir ters köşeye maruz kalmadan hedefinize ulaşabilirsiniz.

”Üzerine gidilen her yanlış bir konu öğrenmenize vesile olabilir.”

Fizik dersi için yanlış çözülen sorular, yapılan hatalar veya bilinmeyen özellikler kişiye konuyu öğretebilir. Yapamadığınız bir soruda göreceğiniz bir çözüm yöntemi birçok konu için uygulayabileceğiniz bir yöntem olabilir. Bu yüzden de mutlaka yanlışlarınız üstünde durmalı, yanlışlarınızın fazla olduğu konuların üstüne gitmelisiniz.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim