Gastronomi Bölüm Tanıtımı

0
5036

Gastronomi Bölümünün Amacı Nedir?

Gastronomi, mutfak sanatları üzerine öğrencilere eğitim verilen ve dünya kültüründe yiyecek ve içeceğe dair birçok konuda öğrencilerin yetiştirildiği bir alandır. Bu alanda dünya kültürünün korunması, yiyecek ve içecek konusunda geniş bir mutfağa sahip olmak amaçlanmakta ve bu mutfağın devamlılığı amaçlanmaktadır.

Gastronomi taban puanları bağlantısına tıklayarak bir önceki yıla ait taban puan, tavan puan, başarı sıralaması, kontenjan bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Gastronomi Mezunları Ne İş Yapar?

Gastronomi mezunları için birçok farklı iş ağı bulunmaktadır. Bunlar;

  • Aşçı veya Şeflik: Gastronomi mezunları restoranlarda, otellerde veya farklı alanlarda aşçılık yapabilecek kadar deneyimli ve bilgili kişilerdir. Günümüz turizminde birçok gastronomi mezunu bu amaçla kolaylıkla iş bulabilmektedir.
  • Gurmelik: Gastronomi mezunları dünya mutfağına hakim kişilerdir. Bu yüzden de restoranlarda gurmelik, denetleme ve geliştirme alanlarında da çalışma yapabilmektedir. Bir gazetede veya televizyonda gurme olarak yorumlarda bulunabilmektedir.
  • Gıda Kontrolcüsü: Gastronomi alanında eğitim sadece yemek yapma ve öğretme üzerine değildir. Bunlara ek olarak iyi bir kimya ve gıda mühendisliği dersi de verilmektedir. Bu yüzden de kontrol işlemlerinde de gastronomicilere ihtiyaç duyulmaktadır.
  • Akademisyenlik: Bu bölümün deneyimli öğretim elemanı sayısı oldukça azdır. Bu yüzden de akademisyenlikte önü açık meslekler arasında yer almaktadır.
  • Bireysel işler: Bu bölümden mezun olan kişiler kendi yerlerini açabilir ya da markalarını kurarak üretim yapabilirler. Bu seçenek çok az sayıda kişi tarafından tercih edilirken, en çok kazandıran sistemde budur.

Gastronomi Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Bu bölümün mezunları için genellikle maaşlar oldukça iyi olduğu gibi kişisel yeteneklere göre değişiklik gösterebilmektedir. Çok sayıda mutfağa hakim bir kişi turizm sektöründe 5000 TL’nin üstünde maaş alabilirken, basit bir işletmede 2000-3000 TL’ye de iş bulabilmek mümkün olabiliyor. Genellikle gastronomi mezunlarından dil yeterliliği beklenirken, turizm alanında çalışmak için birden fazla dil bilmek gerekebiliyor.

Gastronomi Bölümü İçin En İyi Üniversite Hangisidir?

Bu alanda en başarılı üniversite hiç kuşkusuz en yüksek başarı sıralamasıyla Yeditepe Üniversitesi’dir. Gastronomi dalında ilk eğitim veren üniversite olmayı başaran bu yer, çok sayıda uzman eğitimci kadrosu ve yurt dışı staj imkanlarıyla dikkat çekiyor. Devlet üniversiteleri arasında ise en kaliteli eğitimin Gazi Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi olduğu söyleniyor. Fakat özellikle bu bölüm için özel üniversitelerde imkanların daha çok olduğunu söylemek mümkün…

Gastronomi Bölümünün Geleceği Parlak mı?

Turizm ve gıda sektörünün daima var olacağını varsayarsak bu bölüm şu anda da, gelecekte de popülerliğini sürdürecek gibi gözüküyor. Tüm dünya mutfaklarına sahip bireylerin yetişmesi hem ülkenin gelişimine katkı sağlarken, hem de kültürlerin kaynaşmasına da yol açacak gibi gözüküyor. Bu yüzden de gastronomileri daima ihtiyaç duyulacağı da öngörülüyor.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim