Gazetecilik Bölümü Tanıtımı

0
4026

Üniversite okuyacak olan öğrencilere bölüm seçme konusunda yardımcı olmak için bu yazımızda sizlere Gazetecilik Bölümü hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını buradan açıklamak istiyoruz. Gazetecilik bölümü hangi puan türü ile alım yapmaktadır?

Öncelikle Türkçe Sosyal olarak adlandırılan SÖZ puanı ile alım yapan bu bölümün son derece idealist bir bölüm olduğunu belirtmek istiyoruz. Puan olarak en başarılı olan öğrencilerin İstanbul’da bulunan Yeditepe Üniversitesini seçmektedir. Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve İstanbul Aydın Üniversitesi Gazetecilik Bölümünde en başarılı üniversiteler arasında yer almaktadır.

Gazetecilik taban puanları bağlantısına tıklayarak bir önceki yıla ait taban&tavan puan, başarı sıralaması, kontenjan bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Gazetecilik Bölümünü kimler tercih etmeli?
Öncelikle bu bölümü okuyacak olan öğrencilerin gerçekten mesleği istemesi gerekmektedir. Diğer bölümlerden daha çok özveri ve çalışma azmi isteyen bu bölümü okumak için okumak yerine hakkını vererek okumak sizlerin bu meslekte daha iyi yerlere gelmesine yardımcı olacaktır. İletişim Fakülteleri bünyesinde eğitim veren bu bölümü tercih edecek olan kişilerin ikili ilişkilerinin iyi olması, fotoğraf ve kamera kullanımına yatkın olması, kaleminin güçlü olması ve son derece girişken bir kişiliğe sahip olması gerekmektedir. Diğer meslek dallarına göre meslek açısından zorlukları bulunan bu bölümü okuyacak olan kişilerin mutlaka yukarıda bulunan özellikleri taşımasının gerektiğini düşünüyoruz.

Gazetecilik zor bir bölüm mü?
Ders yükü açısında zor bir bölüm olduğunu söylemek doğru olmaz. Ancak meslek yapısı gereği ve çalışma şartları düşünüldüğünde Gazetecilik mesleğinin zor bir meslek olduğunu belirtmek istiyoruz. Üniversitelerde verilen derslerin birçoğunun meslek ile alakalı olan teorik bilgiler olduğunu ancak 3. Sınıf ve 4. Sınıftan sonra öğrencilerin dışarıda yani alanda gazetecilik meslek eğitimini tamamladığını belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de dışarıda bu işi yapmak istemeyen bir kişi için zor, haber peşinde koşmak isteyen öğrenciler için kolay bir bölümdür.

Gazetecilik Bölümü okuyacak olan öğrencilerin ana dillerinin yanı sıra birçok yabancı dili de bilmesi meslekte yükselmesine yardımcı olacaktır. Özellikle günümüzde İngilizce, Almanca veya Fransız dillerinin dışında bu meslekte Orta doğu dillerinin de önemi her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden meslekte ne kadar fazla dil bilirseniz önünüzün o kadar açık olduğunu görmüş olacaksınız.

Bölümle alakalı bir bilgi daha vermek istiyorum. Diksiyon gerektiren bir bölüm olduğundan dolayı Gazetecilik Bölümü okuyacak olan kişilerin mutlaka ama mutlaka diksiyon eğitimlerine katılmaları ve bu konuda olan eksikliklerini gidermeleri gerekmektedir.

Gazetecilik Bölümü okumanın artıları ve eksileri nelerdir?
Gazetecilik Bölümü ders açısından zorlu bir bölüm olmasa da biraz gayret ve çaba gerektiren bölümler arasında geldiğinden dolayı mutlaka kişilerin burada fazla çaba sarf etmesi gerekmektedir. Özellikle de girişkenlik konusunda yetenekli olan kişilerin meslekte önlerinin açık olduğunu belirtmek istiyoruz.

İş alanı olarak günümüzde giderek artan bir iş alanı bulunan bu mesleğin ne yazık ki devlet tarafından fazla bir alımı bulunmamaktadır. Özel sektör bazlı çalışmak isteyen kişilerin bu meslekte başarılı olmaları için iyi bir eğitimden geçmeleri ve not ortalamalarını yüksek tutması gerekmektedir. Ancak devlet memuru olarak bu işi yapmak isteyen kişiler için çok fazla uygun bir bölüm olmadığının altını çizmek istiyorum.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim