Liste

Gazi Üniversitesini Kazananların Bilmesi Gereken 9 Şey

Gazi Üniversitesini Kazananların Bilmesi Gereken 9 Şey

Türkiye’nin en büyük ve başarılı üniversitelerinden biri olan Gazi Üniversitesini kazanan öğrencilerin bilmesi gereken şeyleri listeledik. Türkiye’nin en güzel kampüslerinden birine sahip, ulaşımı kolay, bilinenin aksine öğrenci olaylarının olmadığı Gazi Üniversitesiyle ilgili bilinmesi gereken 9 durumu Gazi Üniversitesinden mezun olmuş bir öğrenci gözüyle anlatmaya çalıştık.

1- “Gazili olmak ayrıcalıktır” sloganı

gazili-olmak-ayricaliktir
Gazi Üniversitesini kazanan her öğrencinin sosyal medyada paylaştığı slogandır. Bazen bu slogan üniversite yönetimi tarafından gözardı edilip öğrencilere yansısa da Gazili olmak gerçekten bir ayrıcalıktır.

2- Eşsiz manzarası ve mimarisiyle rektörlük binası
gazi-universitesi-rektorluk-binasi
Ana kampüs içerisinde bulunan rektörlük binası Mimar Kemaleddin tarafından yapılan yapılmıştır. Hatta 20 TL banknotlarının arka yüzünde Mimar Kemaleddin ve Gazi Üniversitesi Rektörlük binası bulunmaktadır.

3- Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesinin 24 saat açık olması
gazi-universitesi-kutuphanesi
Türkiye’nin en büyük üniversite kütüphanesinden birine sahip olan Gazi Üniversitesi, öğrencileri düzenli ders çalışmaya sevk etmek için hafta sonları da dahil olmak üzere kütüphanesini öğrencilere 24 saat açmıştır. Resmi bayramlar ve yazın da kütüphane sürekli açıktır. Sessiz bir ortamda vize, final ve KPSS gibi sınavlara çalışabilirsiniz. Bunun yanında binlerce kitabı ücretsiz olarak kütüphaneden ödünç alabilirsiniz.

4- Liderler yetiştiren gelenek
gazi-universitesi-mezunlari
Devlet Bahçeli, Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın Menderes başta olmak üzere onlarca siyasetçi, köşe yazarı, sanatçı ve yönetici yetiştiren Gazi Üniversitesi, liderler yetiştiren gelenek olarak anılmaktadır.

5- Milli hassasiyeti yüksek öğrenci profili
gazi-universitesi-bozkurt
Gazi Üniversitesinin bu açıdan yeri bambaşkadır. Vatan sevdalılarının üniversitesi olarak anılan Gazi’de öğrenciler 3 Mayıs Türkçülük günü, Nevruz bayramı gibi önemli günleri üniversite içinde şölen içinde kutlarken merkez kampüs içinde yer alan ağaçlara ünlü Türkçülerden özlü sözler ve Türk devletlerinin bayraklarıyla süslemektedir. Bilinenin aksine ülkücü öğrencilerin tek hakim olması sebebiyle Türkiye’nin öğrenci olayları bakımından en sakin üniversitesidir. Bu farklı görüşteki öğrencilerin ezildiği anlamına da gelmemeli. Bölücü düşünceler haricinde her görüşten düşünceyi savunabilirsiniz.

6- Gazi Üniversitesi Kampüslerine ulaşımın çok kolay olması
ankara-metrosu
Gazi Üniversitesinin Ankara’daki üniversiteler arasında ulaşımı en kolay üniversite olduğunu söyleyebiliriz. Merkez kampüsün önüne kadar dolmuş ve otobüs gelirken merkez kampüs-Beşevler metrosu arası 10 dakika yürüme mesafesindedir. İİBF ve Hukuk Fakülteleri ise Beşevler metro istasyonunun tam karşısında yer alır. İletişim Fakültesi, EMEK metro istasyonuna; Mühendislik Fakültesi ise Maltepe metro istastonuna birkaç dakika yürüme mesafesindedir.

7- Yemekhaneden çok uygun fiyata yemek yeme imkanı
gazi-universitesi-yemekhanesi
4 çeşit yemeğin çıktığı yemekhanede 1,50 TL’ye yemek yiyebilirsiniz.

8- Kantinlerde paranın geçmemesi =)
kredi-karti
Başka yerde göremeyeceğiz uygulama. Üniversite kantinlerinde kartsız alışveriş yapılmıyor. Yani para ile kantinlerden alışveriş yapamazsınız.

9- Üniversitede kısmi zamanlı çalışabilirsiniz.
gazi-universitesi-merkez-kutuphanesi
Gazi Üniversitesinde öğrencilere kısmi zamanlı çalışma imkanı tanınmıştır. Başvuru sonrasında yapılan mülakat sonucu Mediko veya kütüphanede çalışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu