Giresun Üniversitesi Tanıtım Yazısı

1
4485

Giresun Üniversitesi Tanıtım Yazısı

Yüksek Öğretim Teşkilatı Kanununda yapılan değişiklik neticesinde 2006 yılında ülkemizde 15 devlet üniversitesi kuruldu. Giresun Üniversitesi de “Hayata açılan bilgi limanı” sloganıyla 01.03.2006 tarihinde Karadeniz Teknik Üniversitesinden ayrılarak Giresun şehrinde kurulmuştur.

ÜniAr’ın araştırmalarına göre 2006 yılından sonra kurulan 55 üniversite arasında Giresun Üniversitesi, en başarılı 13.üniversite olmuştur. Araştırma öğrenci-akademisyen oranı, kütüphane, sosyal imkanlar, merkezi sınavlardaki başarı gibi kriterler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Giresun Üniversitesi taban puanları bağlantısını ziyaret ederek güncel taban puan tablosuna ulaşabilirsiniz.

Giresun Üniversitesi & Ulaşım

Kampüse ulaşım şehir merkezindeki Bulancak Durağı ile Giresun Üniversitesi Gazipaşa Yerleşkesi / Debboy Mevkii’nden kalkan minibüslerle ve aynı yoldan geçmekte olan halk otobüsleri ile sağlanmaktadır. Belediyenin kontrolü altında bulunan halk otobüsleri tam 1.50; öğrenci ise 1 ₺’dir. Halk otobüsleri saat 07.15 ile akşam 19,15 arasında çalışmaktadır.

Giresun Üniversitesi & Yemek

Değerli arkadaşlar ailenizden uzakta okumak maddi açıdan büyük külfetler doğurabiliyor. Bu yüzden daha az masraf yapacağınız tercihlere alışmalısınız. Gün içinde en fazla para harcayacağınız şey yemek oluyor. Üniversite yemekhanesinde yemek yiyerek hem sağlıklı beslenebilir hem de maddi açıdan daha rahat olabilirsiniz.

Giresun Üniversitesi Yemek Ücreti

2019 yılı itibariyle Giresun Üniversitesi yemek ücreti 2,00 ₺‘dir. Tek öğün yemek çıkmaktadır.

Giresun Üniversitesi & Barınma

Üniversitenin kendine ait yurtları bulunmamaktadır. Öğrenciler KYK yurtları, özel yurtlar ve öğrenci evlerinde barınmaktadır. KYK yurtları merkez kampüs olarak adlandırılan Güre‘ye yakın olduğu için yurt çıkan öğrenciler uygun fiyata, ulaşım problemi olmadan kalacak yer sorununu çözebilmektedir. Giresun’da KYK’ya bağlı kız & erkek yurtlarının ücreti oda özelliklerine göre aylık 170-270 ₺ arası değişmektedir.

Şehirde Giresun Üniversitesi öğrencilerine hitap eden özel yurtlar da bulunmaktadır. Yemekli/yemeksiz, odada kalan öğrenci sayısı, yurt imkanlarına göre özel yurtların ücretleri yıllık 5.000-10.000 ₺ arası değişmektedir.

Bunun haricinde öğrenciler apart tipi evlerde barınmaktadır. Apartta elektrik, su, internet, doğalgaz gibi genel ihtiyaçlar apart sahibi tarafından karşılanmakta sizin vereceğiniz aylık ücretler doğrultusunda (500-600 ₺ civarı) eğitim dönemi boyunca hizmet vermektedir.

Giresun Üniversitesi Öğrenci Sayısı

Birinci öğretim 21.420
İkinci öğretim 8.428
TOPLAM 29.848

*** Tablodaki veriler 2017-2018 YÖK kayıtlarından alınmıştır.

Giresun Üniversitesi Kampüsleri

Giresun Üniversitesi, şehrin çeşitli noktalarına yayılmış ve dağınık bir kampüs görüntüsüne sahiptir. Üniversite, şehir merkezinden yavaş yavaş Güre Yerleşkesine toplanmaya başlamıştır. Giresun Üniversitesinin kampüsleri: Güre, Nizamiye, Gazi ve ilçelerde bulunan MYO kampüsleri

Giresun Üniversitesi Artı & Eksileri

Artıları

  • Diğer şehirlere nazaran barınma ve ulaşım daha ucuzdur.
  • Kampüs içinde olimpik yüzme havuzu, spor salonu (aylık 40 TL) ve kütüphane bulunmaktadır.
  • Doğayla iç içe bir kampüse sahiptir.
  • Öğrenci kulüplerine katılarak kişisel gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz.

Eksileri

  • Sosyal imkanlar kısıtlıdır.
  • Diğer üniversitelere nazaran yeni açılan bir üniversite olduğu için başarı sıralaması ortalardadır.
  • KPSS, YDS vb. kurs imkanları azdır.

Giresun Üniversitesi Logosu

Giresun Üniversitesi Tanıtım Videosu

YouTube video


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim