Gümrük Muhafaza Mülakat Deneyimi

0
4674

Selamlar, bu yazımda Aralık 2016 tarihinde girdiğim Gümrük Muhafaza mülakatıyla ilgili detaylı bilgiler aktarmaya çalışacağım. Öncelikle şehir dışından gelen adayların mülakat yeri olan Gümrük ve Ticaret Bakanlığına nasıl gidileceğini yazalım. Otobüsle gelen adaylar AŞTİ’den Eskişehir yolu güzergahına giden dolmuşlara binerek bakanlığa ulaşabilir. Ya da AŞTİ’den metroya bindikten sonra Kızılay’da inip Koru istikametine giden metroya aktarma yapmalıdır. Danıştay durağında indikten sonra 5 dakika yürümeniz gerekecek. Uçakla gelen adaylar ise havaalanından Kızılay’a giden otobüse binip Kızılay’da inmelidir. Ardından Kızılay-Koru istikametine giden metroya binerek Danıştay durağında inmelidir.

Mülakata 1 günde 60 aday çağırılmaktadır. Görevli memur mülakata %10-20 arası adayın gelmediğini söyledi. 10’arlı gruplar halinde sizi mülakatın yapılacağı kata çıkarıyorlar ve burada ayakkabılarınızı çıkarıp boy ve kilo ölçümü yapılıyor. Ardından telefonunuzu görevli memura teslim ettikten sonra koridorda mülakat sıranızın gelmesini bekliyorsunuz.

İsminiz çağrıldığında odaya girip birkaç adım atıyorsunuz. Ardından komisyondakiler oturmanızı söylüyor. Kendinizi tanıttıktan sonra anne, baba ve kardeşlerinizle ilgili bilgiler verdikten sonra 4 kişiden oluşan komisyon sırayla size soru soruyor.

Soruları tahmin etmeniz biraz olanaksız. Çünkü hemen herkese farklı sorular soruluyor. Genel tarih bilgisi, mezun olduğunuz bölümle alakalı genel bilgiler, güncel olaylarla ilgili yorum ve memleketinize dair soru gelme olasılığı yüksek. Örneğin ben Manisalıyım ve Manisa tarzanının ismini sordular. Mülakat yaklaşık 7-8 dakika sürüyor. Sorular bittikten sonra teşekkür komisyon teşekkür ediyor ve odadan çıkıyorsunuz.

Hepinize başarılar dilerim.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim