Bölüm Tanıtımları

Hacettepe Üniversitesi Türk HalkBilimi Bölümü

Hacettepe Üniversitesi Türk HalkBilimi Bölümü 

Türk Halkbilimi Bölümü, Hacettepe Üniversitesinde Prof. Dr. Şükrü ELÇİN tarafından 1969 yılında Edebiyat Fakültesinde (Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi) kurulan TDE Bölümü bünyesinde, 1982 yılında Prof. Dr. Dursun YILDIRIM tarafından bir Anabilim Dalı olarak kurulmuş ve programı yapılmıştır. Bu program daha sonra yeni gelişmeler dikkate alınarak son şekline kavuşturulmuştur. 2012 yılında müstakil bölüm haline gelmiştir. Öğretim üyesi ve yardımcılarından oluşan 18 kişilik bir kadroyla Türk Halkbilimi Bölümünde lisans, yüksek lisans ve doktora programları sürdürülmektedir.

Türk Halkbilimi Bölümü programının amacı, Türk dili ve edebiyatı metinlerini başlangıçtan günümüze kadar edebi ve filolojik bağlamda değerlendirip öğrenciye kazandırmak, onlara bu ürünlerin Türk kültürünün oluşum ve gelişimindeki vazgeçilmezliklerini akademik düzeyde öğretmek; Türk dili ve edebiyatı alanında ülkenin ihtiyaç duyduğu bilim adamlarını, uzmanları yetiştirmektir. Türk dil ve edebiyatının, tarihi ve coğrafi çerçevede öğrenciye iletilmesi bu programın temel hedefleri arasındadır. Programlar, teorik ve uygulamalı derslerin yanı sıra, bölüm içi etkinlikler, konferanslar, düzenli yapılan araştırma ve uygulama gezileri ve çevre tanıtımları ile desteklenmektedir. Bölümümüzde ayrıca çeşitli video ve slayt gösterileriyle birlikte “Geleneksel Hıdrellez Bahar Şenlikleri” gibi öğrencilerimiz için Türk kültürünü tanıtıcı faaliyetler de yapılmaktadır. 

Mezunlar, Kültür Bakanlığı’nda, TRT’de, basın-yayın organlarında, yayınevlerinde, çeşitli bakanlıklarda, yurt dışı eğitim ve kültür kurumlarında, arşivlerde görev alabilmektedirler. Türk Halkbilimi Bölümü Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında yeni kurulan üniversiteler için ihtiyaç duyulan akademik kadroyu hazırlamaktadır. Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı’na bağlı olarak Bölüm bünyesinde ise beş araştırma görevlisi bulunmaktadır. 

Kuruluşundan bu yana TDE Bölümü bünyesindeyken Prof. Dr. Dursun YILDIRIM, Prof. Dr. Umay GÜNAY, sonraki yıllarda sırasıyla Prof. Dr. Ziyat AKKOYUNLU, Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, Prof. Dr. Özkul ÇOBANOĞLU ve Prof. Dr. Nebi ÖZDEMİR Anabilim dalı başkanlığı yapmışlardır. 2012 yılında müstakil bölüm hâline geldikten sonra ilk bölüm başkanı sıfatıyla bu görevi üstlenen Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu hali hazırda bölüm başkanlığını yürütmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu