Haberler

İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur?

İnfaz koruma memurluğu yani eski ismiyle gardiyanlık bir dönem çok fazla ilgi görmese de bugün kazanmış olduğu prestij sayesinde ilgi odağı da olmuş durumda. Aslına bakarsanız ülke şartları altında en zor mesleklerden bir tanesi diyebilirim. Kısaca infaz koruma memurları için ücretli mahkumlar demek yerinde olacaktır. Bunu neden söylediğimizi soracak olursanız onların kendilerini bütün bir gün boyunca kapalı bir ortama kilitlediklerinden dolayıdır. Dilerseniz infaz koruma memuru nasıl olunur? bu konu üzerinde detaylı bir bilgi verelim.

İNFAZ KORUMA MEMURU (GARDİYAN) OLMANIN AŞAMALARI

Ülkemizde gardiyan yani infaz koruma memuru alımları 2 sene de bir yapılmaktadır. Bu da KPSS puanıyla yapılan bir atamadır. KPSS ile infaz koruma memuru olmak isteyenler sınav sonrasında istenilen puan türünde başarı göstermeleri halinde başvurularını gerçekleştireceklerdir. Gardiyan alımları belli başlı şartlara da bağlanmıştır. Aşağıda belirttiğimiz şartları yerine getirmeyenler gardiyan olma hakkına sahip olamazlar.

GARDİYANLIK ALIMI ŞARTLARI

  • Gardiyanlık mesleğine başvurabilmek için KPSS’ den en az 70 puan almış olmak gereklidir. Ancak burada 70 puan taban olmuştur. Çünkü bu mesleğe girişte başvuru alınan sayının 5 katı üzerinde olmuştur bu nedenle düşük puan almanız demek gardiyan olabilme şansınızı da düşürecektir.
  • KPSS’den beklenen puanı aldığınız vakit bu kez sizi mülakat bekliyor olacak burada ise boy ve de kil kontrolünüz gerçekleştirilecek. Erkeğin boyunun 1.70 cm bayanlarda ise 1,60 cm olması gereklidir.
  • Yukarıdaki işlemlerde başarmış ve bir sonraki aşamaya geçmişseniz o zaman sizi üçüncü aşamada sözlü mülakat bekliyor olacaktır. Burada size genel kültür, tarih, coğrafya ve de vatandaşlıkla birlikte mesleki sorular sorulacaktır. Verdiğiniz cevaplar doğrultusunda bir karara varılacağı için sözlü mülakatta heyecanlı olmak sizin yanlış cevaplar vermenize neden olabilmektedir.

İNFAZ KORUMA MEMURU MAAŞLARI NE KADAR?

İnfaz koruma memurluğunun bu kadar fazla talep ediliyor olması aslında alınan maaşla aynı orantıdadır. Çünkü günümüz Türkiye’sinde verilen maaşlara bakarsanız gardiyanlık maaşları ciddi anlamda iyileştirilmiştir. 2016 infaz koruma memuru maaşları ise son yapılan düzenlemelerle birlikte bekar bir gardiyan için 2540 TL evli gardiyan için ise 2540+201 TL aile yardımı şeklindedir. Gardiyanlar aynı zamanda çocuk başına 50 TL ücret daha almaktadır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bayan gardiyan olmak istiyorum lise mezunuyum üniversite gerekli mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu