Bölüm Tanıtımları

İnşaat Mühendisliği

Her yıl milyonlarca öğrenci üniversitede hayal ettikleri bölümü okumak için 1 yıl emek sarfetmektedir. Matematik-Fen (MF) bölümünden mezun olan öğrencilerin büyük çoğunluğunun hayaliyse mühendis olmak. Tabi hangi mühendislik bölümünün seçileceği ile üniversite tercihi bu noktada en önemli konudur.

Geçmişten günümüze kadar mühendislik fakültesinin en gözde bölümü inşaat mühendisliğidir. Gelişmekte olan ülkeler en fazla yatırımı emlak sektörüne yaptığı için bu program önemli hale gelmiştir. İnşaat sektöründe Ortadoğu ve Güney Amerika başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde de inşaat alanında lider ülke olmanın verdiği avantaj inşaat mühendisliği programından mezun olan bireylerin iştahını kabartmaktadır.

Her bölümde olduğu gibi İnşaat Mühendisliği bölümünde de bölümden ziyade okunacak üniversite önemlidir. Eğer idealistseniz ve dile yatkınlığınız varsa %100 İngilizce eğitim veren bölümleri seçmenizi tavsiye ediyoruz. Böylece ülke dışında da çok iyi maaş alabilirsiniz. Örneğin Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü en yüksek puanlı programdır. Boğaziçi’nden mezun olan mühendislerin işlerinin garanti olacağını söylemek mümkündür.

Üniversite kazanınca her şey bitmiyor!
Çevrenizden sık duyduğunuz cümle şudur “Üniversiteye kapağı at gerisi kolay!” Bu sözleri dikkate alarak geleceğinizi ertelemeyin. Mühendislik Fakülteleri dersleri emek isteyen zor derslerdir. Bu yüzden hazırlık dahil ilk yıldan itibaren sıkı bir çalışma yapmalısınız. İpin ucunu kaçırdığınız takdirde okulunuzu 6-7-8 seneye uzatmanız mümkün. Bu hem gelecekteki iş hayatınızı etkilerken hem de özgüveninizi kaybetmenize neden olacaktır. inşaat mühendisliği ders notları bağlantısınıda bulunan inşaat blogundaki ders notlarını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Hayallerinizi gerçekleştirdikten sonra yaptığınız dev binanın çatı katına çıkıp şehri izleyeceğiniz güzel günler sizin olsun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu