İş Hacmi Geniş Mühendislikler

0
6915

En Geniş İş Hacmine Sahip Mühendislikler

Günümüzde teknoloji ve sanayileşmenin gelişmesiyle birlikte mühendislik dalları büyük bir iş hacmine sahip oldu ve mühendisliklerde çeşitlenmeye başladı. Her üniversitede yerlerini alan mühendislik bölümlerinden sonra piyasadaki mühendis sayısında da büyük bir artış yaşandı. Bunlara rağmen hala mühendis ihtiyacı karşılanamazken, her geçen gün artan iş alanları gençleri mühendislik mesleğine doğru yöneltiyor. Peki hangi mühendisliğin iş alanı daha fazla? Hangi mühendisliğin iş şartları daha iyi? Hangi mühendisliğin maaşları daha uygun? Gibi önemli soruları sizler için araştırdık ve bu şartları sağlayan en iyi 5 mühendisliği sizler için bulduk. İşte en iyi 5 mühendislik bölümü;

1) Elektrik-Elektronik Mühendisliği: Piyasada çalışma alanı en geniş ikinci mühendislik olan bu mühendislik dalının çift diploma seçeneği ve iş çeşitliliği ile en ideal mühendislik konumunda yer alıyor. Başlangıç maaşları diğer mühendisliklere yakın olsa da ilerlemesi ve kariyer yapılması oldukça kolay olan bir meslek olduğundan dolayı tercih edilebiliyor. Kamu kuruluşlarında da elektrik mühendisliği çok sık tercih ediliyor. Bu yüzden devlette çalışmayı düşünenler içinde en ideal mühendislik bölümüdür. Bu mühendislik diplomasına sahip olan mühendislerin kendi iş alanını kurabilme seçeneğinin de olması iş imkanını arttırıyor.

2) Makine Mühendisliği: Piyasada eleman arayışı yüksek olan popüler mühendisliklerden bir tanesidir. Birçok mühendisliğin temelinde yer alan bu mühendislikte ilerleme ve işinde başarıyı yakaladığın takdirde yüksek maaşlarla çalışabilme şansınız vardır. Özel sektörde oldukça fazla eleman arayışı olan mühendisliktir. Ancak başlangıç aşamasında maaş konusunda sıkıntı yaşansa da maaş seçeneği en hızlı şekilde düzene giren mühendisliktir.

3) Endüstri Mühendisliği: Her mühendislikten bir kısım bulunduran, en geniş kapsamlı mühendisliktir. Çalışma alanı en geniş olan mühendislik dalıdır. Ülkemizde 4 ila 5 yıl öncesine kadar çok fazla görülmeyen bu mühendislik dalı, kısa sürede oldukça popülerleşmiş ve en çok eleman ihtiyacı yaşanan mühendislik dalı olmuştur.

4) Otomotiv Mühendisliği: Otomotiv sektöründe büyük bir paya sahip olan Türkiye’de en rahat iş bulan ve yüksek maaşlarla işe başlayabilen, yakın gündemdeki mühendisliklerden bir tanesidir. Ülkemizde yeni görülmeye başlanmış ve mezunu oldukça az olan bu sektörde ciddi bir işçi açığı vardır.

5) Bilgisayar Mühendisliği: İlk çıktığı zamanlarda Türkiye derecelerinin tercihi olan ve çok yüksek puanlarda alım yapan bu mühendislik, günümüz şartlarından eski değerini kaybetmiştir. Ancak hala yüzlerce farklı bilişim sektöründe iş imkanına sahip olan, kendini geliştirenlerin en fazla kazanç sağladığı sektördür.


Sponsorlu bağlantılarUnibilgi'yi sosyal medyadan takip ederek güncel duyurulara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.
Twitter→ twitter.com/unibilgi
Instagram→ instagram.com/unibilginet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin
İsim