Bölüm Tanıtımları

İşitme Engelliler Öğretmenliği Bölüm Tanıtımı

Üniversite sınavına hazırlık esnasında öğrenciler farklı meslek gruplarını aynı anda düşünebilir. Öğrenciler daha önceden sevdikleri ve yapmak istedikleri bölümü tercih etmesi üzerine daha başarılı olacağını unutmaması gerekir. Örneğin; atanma ve bölümün kolay olduğu için tercih eden öğrenciler genellikle bölümlerinde başarısız olmuştur.

İşitme Engelliler Öğretmenliği bölümünü hayal eden engelli öğrencilerle ilgilenmeyi seven öğrencilerin sonuna kadar okuması gereken bir yazıdır. İşitme Engelliler Öğretmenliği hangi puan türü ile aldığı, neler gerektirdiğinden bahsedeceğiz.

İşitme Engelliler Öğretmenliği

İşitme Engelliler Öğretmenliğinin temel amacı işitme engelli öğrencilerin okul öncesi ve ilköğretim düzeylerinde çağdaş eğitim almasına yardımcı olmaktır. Bu bölüm içerisinde lisans eğitimi tamamlamayan mezun öğrenciler, akedemisyen, yükseklisans ve doktora eğitimi yapılması hedeflenmektedir.

İşitme Engelliler Öğretmenliğinde öğrencilerin gelişimine katkı sağlamak, çağdaş eğitimlerini öğrenmesine yardımcı olmak, özel eğitim alanında araştırma ve uygulama beceri özellikleri kazandırılmaya çalışılır.

İşitme Engelliler Öğretmenliği hangi puan türü ile alım yapıyor?

Bu bölümde eğitim ve öğretim görebilmeniz için lise ve ya dengi okullardan mezun olmanız gerekiyor. Üniversite sınavlarında EA puan türünde tercih edeceğiniz üniversitenin belirlemiş olduğu taban puanı kazanmış olmanız gerekir.

Ülkemizde hemen her üniversitede bulunmadığı için tercih edebileceğiniz il ve üniversite imkanı kısıtlıdır.

İşitme Engelliler Öğretmenliği bölümü zor mu?

Öğretmenlik bölümünü tercih edecek öğrencilerin sabırlı, disiplinli ve engelli öğrencilere eğitim konusunda hassas olması gerekir. Örneğin; bu yazının başında bahsettiğimiz gibi atama, bölümün kolay olması vb. seçeneklerden dolayı bölümü tercih ettiğiniz zaman başarılı olamazsınız.

Bölüm içerisinde öğreneceğiniz teorik bilgiler ve uygulamalar kolay olmasına rağmen saha içerisinde zorlanacağınız durumlar vardır. Bunların önüne geçebilmek için bölümünüze sadık kalmalı ve bölümü severek tercih etmelisiniz.

İşitme Engelliler Öğretmenliği bölümünü tercih edecek öğrencilerde bulunması gereken özellikler nelerdir?

İşitme Engelliler öğretmenliği yerine göre zor bir bölüm olmasına rağmen kesinlikle severek yapabileceğiniz bir bölümdür. Bu bölümü tercih edecek öğrencilerin;

  • Sözel yeteneklere sahip ve kendini geliştirebilen,
  • Sosyal, bilim ve güncel konular ile ilgili,
  • İnsanlar ile ilgili öğrencilere eğitim ve öğretim vermekten keyif alan,
  • Düşüncelerini net bir şekilde ifade eden ve aktarabilen,
  • Eğitim ve öğretim için uygun ortam sağlayabilen öğrencilerin tercih etmesi gerekir.

Üniversite eğitim ve öğretim aşamasında Türkçe ve Psikoloji derslerinde başarılı olduğunuz zaman daha özgüveni yüksek ve öğrenciler ile iyi anlaşabilen öğretmen olabilirsiniz.

İşitme Engelli Öğretmenlerin çalışma alanları nelerdir?

Bu bölümden mezun olan öğrencilerin büyük çoğunluğu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İşitme Engellilerin bulunduğu sınıflarda öğretmen olarak iş hayatına başlayabilirsiniz.

Sosyal Hizmetler ve Rehabilitasyon merkezlerinde devlete bağlı olarak çalışabilirsiniz. Bunların yanı sıra özel sektör içerisinde kendinize yer bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu